Fikovnik - poskozene listy



host - 168.29 (?)
13.8.2020 22:43

no právě mladé nevyzrálé listy jsou choulostivější, než staré, to je snad přeci jasné. Walter

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Yukatee - (6) - 120.49 (?), 12.8.2020 8:38, zobrazeno: 3219x
Dobry den, Prosim o radu co delat s fikovnikem. Koupil jsem ho brzo z jara a byl do kvetna doma. Pote co bylo v noci dost teplo, tak jsem ho vystrcil ven. Po nejakem case jsem pozoroval poskozeni listu viz obrazek. Nevedel by nekdo prosim co to je?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 186.2 (?), 12.8.2020 10:17

mohlo by být připálené od sluníčka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 25.216 (?), 12.8.2020 10:19

Myslím, že se mu nelíbí, že je v květináči.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 25.216 (?), 12.8.2020 10:22

Nejlépe se fíkovníkům daří venku. Horní obrázek je odrůda Dotato, spodní střapatý je Ice Crystal, který ale teprve fíky nasazuje, čili nedozrají. Dotato stihne částečně dozrát. Plodí na tom, co teprve letos vyrostlo. Vlastně na ještě bylinných větvích. Ice Crystal je starý jen 3 roky! Letošní přírůstky jsou metrové. Na zimu seříznout, nevyzrálé konce stejně zmrznou. Obalit netkankou. Na jaře seříznout do zdravého, šťavnatého dřeva. Velké rostliny jsou odolnější a technicky je moc balit ani nejde. Fíkovník lze řezat jako vrbu. Pokud náhodou zmrzne, tak z kořenů vždy obrazí. Jsou to řízkovanci, nemají podnož, takže je to stále ona odrůda. I když fíky nedozrají, je to krásná dekorativní rostlina. Listy mohou v kontaktu s vlhkou kůží a po oslunění vyvolat nepříjemnou reakci. Zčervenání a puchýře.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Yukatee - (6) - 59.55 (?), 12.8.2020 12:47
Ten muj fikovnik by mel byt black mission (uvadi zahradnictvi Spomysl). Bydlim u Liberce v cca 420mnm. Myslim ze na volno by se mu moc v zime nelibilo... V soucasnosti dokoncuju sklenik, ktery budu temperovat a tam ho chci na volno vysadit. Listy ma sice pekny ale chci z nej predevsim ty plody. Jen jsem mel strach ze chytl nejakou chorobu. Spaleny od slunicka bych pochopil na starsich listech ale kdyz je zasazeny zcela novy list tak bych v tom hledal neco jineho.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 25.216 (?), 13.8.2020 13:38
Chorobami netrpí, sem tam jim něco okouše list. A psi také rádi okusuji listy. Kupodivu jim latex nevadí. Mám ještě Brown Turkey, malinký na horní fotce vlevo dole na netkané textilii s batáty. 420 mnm není moc. Ve skleníku nebudete mít k hnutí. Ale přesadit se dá vždycky. KUKY
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.29 (?), 13.8.2020 22:43

no právě mladé nevyzrálé listy jsou choulostivější, než staré, to je snad přeci jasné. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 141.22 (?), 14.8.2020 9:04
Pane Walter, evidentně fíky nepěstujete. Mladé listy, které vyrostly venku, samozřejmě nemají se sluncem ani ten nejmenší problém. V tomto případě se jedná o typickou rez na listech (letos se objevuje díky počasí častěji), stačí použít měďnatý fungicid. Ale zde je to zbytečné, vhodné to je až při větším zasažení rostliny.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 25.216 (?), 15.8.2020 10:05

Podobnou fotku jsem už tady zveřejnil. Tohle je moje ruka po práci s fíkovníkem. Vylamoval jsem "vlky" uvnitř keře. Bylo po dešti. Náchylnější je vlhká kůže. Ta vyrážka se udělala až druhý den, když vylezlo sluníčko. Během pár minut! Ale dalo se to vydržet, trochu to svědí, ale nebolí. Během 14 dnů to odeznělo, ale v místech po puchýřích zůstaly pigmentové skvrny. Občas jsem to máznul Locoidem. Takže do fíkovníku jedině ve svářečských rukavicích.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1695) - 168.103 (?), 15.8.2020 11:21

141.22: mladé listy, které vyrostly venku, samozřejmě nemají se sluncem ani ten nejmenší problém. Tazatel ale koupil fíkovník brzy na jaře a až do května ho měl doma. Nepochybně už měla jeho rostlina listy. Ty se pak po přemístění ven na přímém slunci popálily. Stalo se to letos i mně, prostě najednou to slunce vylezlo a já jsem fíkovník, který zimuji v místnosti a který už měl nové listy,  nestačil zakrýt. Takhle pak listy dopadly. Snímek z 5.5. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika