Střihání ostružiníku



host - 134.38 (?)
11.7.2012 9:45

Odrodené výhony je každopádne lepšie strihať už na jeseň.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Sierras - (2) - 63.70 (?), 9.7.2012 1:21, zobrazeno: 16170x

Hezký den, omluva za primitivní dotaz, jsem laik co převzal rozrostlou zahradu kterou chci dat do pořádku a naučit se zahradničit za běhu. Dotaz. Na divoce rostoucích ostružinících vidím evidentně dva typy výhonů - s ještě nezralými plody a pak zcela bez, které rapidně rostou do délky. Mohu si dovolit je teď odstřihnout? Nechci udělat chybu. Děkuji za radu od toho, kdo se vyzná. Krasne leto! 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 5.149 (?), 9.7.2012 4:12

Na těch rychle rostoucích mladých výhonech bude příští rok úroda. Pochopitelně je můžete zastřihnout, ale obvykle se to dělá až na jaře. Ty co jsou na nich nezralé plody se po sklizni celé uříznou u země.

            Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
oivo - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (92) - 166.45 (?), 9.7.2012 9:11

Také nepatřím k odborníkům. 2 - 3 m šlahouny zakracuji už teď na výšku cca 1 m. Zapojuji se proto, že když jsem hledal informace o řezu ostružin, sekal jsem se s doporučením řezu na podzim. A jak popsal Mr Big, odplozené ven, budoucí zakrátit. Tyto také některé vyřezávám, aby z toho nebyla džungle. Tak ať to zarodí.    I.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 134.38 (?), 10.7.2012 18:42

No a ja som zase čítal, že je lepšie strihať na jar. Ak sa ostružiny ostrihajú na jeseň, sú vraj citlivejšie na zmrnutie... Strihám podobne ako Big na jar, občas ale nejaký výhonok príde k ujme už v priebehu leta, resp. na jeseň. Zatiaľ som nepozoroval, že by mal takýto skrátený výhon nejaký zvýšený sklon k vymrznutiu. Takže to bude asi aj jedno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 134.38 (?), 11.7.2012 9:45

Odrodené výhony je každopádne lepšie strihať už na jeseň.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 121.230 (?), 11.7.2012 10:24

Odplozené výhony po sklizni odstranit, nově narostlé zkrátit (podle délky) až na jaře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.182 (?), 11.7.2012 15:43

Také to dělám tak - odplozené pryč už na podzim (stejně pak uschnou), nové stříhám až zjara - jen zmrzlé konce, jinak bych se připravovala o úrodu  ;-))   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 224.18 (?), 11.7.2012 23:18

Vyjma letošního roku, kdy kvůli extrémním mrazům došlo ke zmrznutí pletiv, jsem nové výhony nikdy nestříhal. Pěstuji beztrnnou Thornfree a při odpovídající výživě, zálivce a vyvázání k opoře i přes 4m dlouhé výhony, se v následujícím roku odmění neskutečným množstvím ostružin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Sierras - (2) - 63.70 (?), 11.7.2012 23:44

Moc děkuji všem z vás za srozumitelné a nápomocné rady. Navážu ještě prosbou v reakci na předešlou zmínku o výživě - chápu z ní, že tedy musím počítat s tím, že pro smysluplnou úrodu bude potřeba hnojení - mohu poprosit o vaše zkušenosti čím a kdy? Mám také nějakou beztrnnou odrůdu.
Děkuji předem za vaši ochotu, hezký den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 220.182 (?), 11.7.2012 23:48

Dávám kompost, zjara trochu cereritu, letos jsem přihodila zbytek uleželého staršího hnoje... mám Thornfree.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika