Srozumitelný návod pro řez a rozmnožování kanadských borůvek



termet - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (68) - 70.98 (?)
25.9.2017 15:55

Jímá mě hrůza, když si představím, že ze sklizně 20 kg bych měl 13 kg odevzdat kosákům. Letos na Jaře jsem raději rychle sešrouboval tohle monstrum.

Kosáci mají smůlu
Kosáci mají smůlu
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 60.66 (?), 19.9.2017 19:42, zobrazeno: 13675x

Dobrý den, obracím se na Vás, kteří se zabýváte pěstováním kanadských borůvek. Dosud diskuze na toto téma pro mne jako běžného zahradkáře nebyla srozumitelná, jak postupovat u malých a větších keříků při řezu a rozmnožování. Popřípadě dolpněná postupy, včetně náčrtů. Stejně bych přivítal návod jak keř tvarovat, aby dosáhl v průměru 150 cm i více.

Děkuji za Vaše názory.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.213 (?), 19.9.2017 19:51

Nejjednodušeji = řeže se jako červený rybíz. Odstraňují se přestárlé haluze a vhodným hnojením se udržuje optimální poměr mezi násadou plodů a růstem nových výmladných letorostů z paty.

Rozmnožuje se nejlépe nákupem nových zakořeněných řízkovamců.

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 240.52 (?), 19.9.2017 20:48

Jakym vhodným hnojením se udržuje poměr mezi násadou plodů a růstem nových letorostů?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.213 (?), 19.9.2017 22:07

Rohovinou nic nezkazíte. Pokud si ji nerozloží bakterie přísedlé ke kořenům, zůstane v zásobě. Minerální dusík (síran amonný) mohou spotřebovat i houby nemající s růstem KB nic společného. Minerální dusík proto dávejte jen 1× ročně při zahájení vegetace.

Obecně ale více dusíku a fosforu znamená růst letorostů, × naopak draslík podporuje násadu květů. Nevýhodou dusíku dodávaného do substrátu je, že mění C-N poměr rašeliny, která rychleji mineralizuje = ubývá a substrát se stává neutrálním (pH roste od 4 k 6). To se dá obejít hnojením na list (foliální výživa). Na to jak vyvážit hnojení kořenové a listové neexistuje jednoduchý návod. Teda s vyjímkou organickominerálního hnojiva na KB.

SfK..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 240.52 (?), 19.9.2017 22:31

Pouzivam pravidelne v zalivce "Kristalon azurovy" - 7,9% N-NO3 a 12,1% N-NH4 + P+K+mikroprvky. Síran amonný jsem prestal pouzivat. Násadu květů podle mne podporuje fosfor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 19.9.2017 20:58

S tím rybízem jistá analogie opravdu je. Na youtube jsou celkem polopatická videa řezu. Pokud budete zapěstovávat keř postupně, tedy každý rok přidáte 1 či jen několik málo výhonů a slabší konkurenční letorosty odstraníte u země, stejně jako poléhavé větvičky,  bude keř ve finále mohutnější. 1x měsíčně síran amonný, případně rohovinu či zálivka kristalonem...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 20.9.2017 7:47

Mám keře cca 10let staré, mohutné, výška 150 - 180 cm, každý rok bohatě plodící. Nikdy jsem je zatím neřezal, čekám s tím, až (jestli) se začne zmenšovat plodnost. Tu zatím zmenšují jen špačci. V době zrání musí být keře v kleci. Nutnost řezu tedy nevidím.

Hnojím tekutým hnojivem jen na jaře (Kristalon nebo síran amonný). Každé cca 4 roky při výměně kůrového mulče podsypávám rohovinou. Tu dostali, v dostatečné míře, už do výsadbových jam (spolu s granulovaným hnojem).

Velikost keře je závislá (kromě hnojení) spíše na množství rašeliny při výsadbě a pravidelné zálivce (u mě kapková každou noc). Sousedka má za plotem stejně staré keře, které mají sotva metr a jen pár borůvek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 53.212 (?), 20.9.2017 8:42

Jsem nevzdělanec, kterého zahrada baví ale je pouze doplňkovým koníčkem. S kanadskými borůvkami mám stejnou zkušenost jako Beny. Ta která byla vysazena do velké jámy a vyplněna směsí říčního písku, lesní hrabanky a rašeliny tak tam jsou keře 20 let staré nad 150 cm. Nikdy nebyly stříhány. Jednou ročně na jaře kolem borůvek přidávána rohovina a rašelina . Jediný problém je jak 2/3 úrody neodevzdávat kosům. Jednou za týden vydatně zalévány a to bych řekl, že je nezbytný předpoklad docílení úspěchu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
termet - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (68) - 70.98 (?), 25.9.2017 15:55

Jímá mě hrůza, když si představím, že ze sklizně 20 kg bych měl 13 kg odevzdat kosákům. Letos na Jaře jsem raději rychle sešrouboval tohle monstrum.

Kosáci mají smůlu
Kosáci mají smůlu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 254.170 (?), 25.9.2017 15:59

Krásná voliéra - skoro jako v zoo smiley.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika