Růst rybízu



host - 248.199 (?)
25.4.2022 19:40

No to u nás snad také (HK)...Ale ono u rybízu není to "zakutání" moc žádoucí, lepší je to jen zlehka zahrábnout drápky do povrchové vrstvy (tak max. do 5cm), on ten rybíz má kořeny fakt hodně na povrchu.

A pozdravujte tam u Kroměříže!           Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 110.98 (?), 25.4.2022 15:03, zobrazeno: 2344x

Dobrý den, mám takový dotaz. Jak rychle roste keříčkový rybíz? Loni na jaře jsem zasadila vždy jednu sazenici, co měla tak 20 cm na výšku. Byly to 3 větve seřízlý na 3 očka. Loni mi narostly 3 nový větve opět velikosti 20 cm. No jo, ale letos se oba zmetci tváří, že jim zase vyrostou sotva 2 větve o podobné velikosti. Je to normální? Nebo se jim něco nelíbí? Jedná se o červený rybíz odrudy Detvan a růžový Gloire de Sablons. Jsou na slunném místě, hlína obohacená o kompost při sázení, letos brzy z jara obět zakutána lžíce kompostu a trochu cereritu na přikrmení. (Jen poznámka - sousedka vedle má rybín prakticky na stejným místě - tzn slunce tam svítí stejně dlouho a rybíz má ukázkovej). Případně zda nemáte tip na odrudu rybízu, která přežije i zahrádkářskou lamu jako jsem já, děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 91.196 (?), 25.4.2022 15:50

P. sousedka může mít své rybízy na stanovišti déle, v jiné půdě, jinak hnojené, zavlažované a co je třeba rozhodující, že je nazývá jemnějiwink? SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 110.98 (?), 25.4.2022 16:00

To je samozřejmě možné, nicméně zmetci jsou to až teď - do nedávna jsem na ně mluvila hezky a mile :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.199 (?), 25.4.2022 17:45

Keřové rybízy se při výsadbě sázejí cca o 10 cm hlouběji, než byly ve školce (proto, aby vyhnaly další výhony i z pupenů v zemi). Jinak je dobré před zimou do nich přihodit uzrálý kompost - zjara se pak rozhrábne do okolí. Není dobré okolo nich moc kypřit půdu (spíš nastlat mulč), protože mají povrchové kořeny. Zjara je dobré přihnojit Cereritem (hrst na m2).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.199 (?), 25.4.2022 17:49

ps - toho kompostu se dává podle velikosti keře - malý lopata, velký třeba tři wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 91.196 (?), 25.4.2022 18:08

Paní Lído, když ona ta lžíce kompostu, kterou opět zakutala zadavatelka dotazu může být zavádějící-je i lž.zednická, bagrová...cheeky Já jen doufám, že ten déšť, který- alespoň na naši vyprahlou Hanou- v posledních několika dnech padá, pomůže donedávna nešťastně vypadající přírodě k téměř zázračné proměněwink, SPCH.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.199 (?), 25.4.2022 19:40

No to u nás snad také (HK)...Ale ono u rybízu není to "zakutání" moc žádoucí, lepší je to jen zlehka zahrábnout drápky do povrchové vrstvy (tak max. do 5cm), on ten rybíz má kořeny fakt hodně na povrchu.

A pozdravujte tam u Kroměříže!           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 25.4.2022 20:16

Souhlasím s tím, že mladý keřík má pár kořínků, které razantnější okopávka může poranit, a tím zbrzdit růst výhonů. Já mám nejen u takové mládeže zálivkovou misku, na jejím vnějším okraji udělám žlábek asi 3-5cm hluboký. Do takového kroužku nasypu cosi gr.cereritu, zaleju kropičkou a pak zasypu celý kruh poctivou-asi 5i cm vrstvou mého zralého kompostu nebo koupeného substrátu.Za pár dní je tento prostor oživený žížalami, na dotek teplejší než okolní půda. Rostlinám to jde viditelně k duhu. Pozdrav pošlu ráno, až budu měnit vzduch v bytěcheeky, SPCH.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 110.98 (?), 26.4.2022 9:12

Děkuji za rady. Přidala jsem tam tak ne plnou menší lopatu kompostu a cereritu byla opravdu malá hrstička, a´t to nepřehnojím. A v tomto případě jsem něžná vždycky, nějaké hrubé zakopávání se nekoná, používám vždy jen svoje ruce :) Jak hluboko jsem sázela už si bohužel nevybavím. Může to být i tím? Že jsem to třeba zasadila jen 5 cm hlouběji a ne 10?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 26.4.2022 9:18

Já do toho tak trochu hodím vidle. Kdysi jsem sázel sazenice rybízů a podle rady je dal hlouběji. Jenže rostly jako když nerostly. Takže tomu hlubšímu sázení moc nevěřím, leda v nějakých naprosto skvělých podmínkách. To ovšem nutně neznamená, že podsazení o 5 cm má nějaký významný vliv.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika