Rakytník Botanika - sklizen oklepáním nereálná



alfonss - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (99) - 32.105 (?)
26.8.2017 14:56

To musí asi napřed dobře zmrznout. Nebo opravdu taková za tepla otřepávací odrůda existuje.

Ti neřádi ptáci si z plodů vyzobávají jen semínka, ostatní nechají.

Co tak jim na keři udělat krmítko a nasypat jim tam dobrý ptačí zob? Třeba by rakytník nechali na pokoji když by se přežrali.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 45.252 (?), 24.8.2017 21:27, zobrazeno: 4255x

Mám rakytník Botanika, který se dle oficiálních informací vyznačuje tím, že v době zralosti jde oklepat na plachtu a tak snadno sklidit. Hlídal jsem zralost a nyní již cca 10% plodů je přezrálých (při snaze o utrhnutí 10% se snadno rozmáčkne- jsou značně změklé) a ani tyto přezrálé při třepání napadají, takže jsem ostatní plody musel otrhat ručně-4kg. Změklé a při snaze o utrhnutí praskající plody jsou i tak nepoužitelné, neb mají zkvašenou příchut. Řezání větví a zmazení je nepraktické z důvodu velmi snížené příští sklizně. Máte někdo s Botanikou jiné zkušenosti?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
alfonss - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (99) - 32.105 (?), 26.8.2017 14:56

To musí asi napřed dobře zmrznout. Nebo opravdu taková za tepla otřepávací odrůda existuje.

Ti neřádi ptáci si z plodů vyzobávají jen semínka, ostatní nechají.

Co tak jim na keři udělat krmítko a nasypat jim tam dobrý ptačí zob? Třeba by rakytník nechali na pokoji když by se přežrali.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 45.252 (?), 27.8.2017 22:18

Zmrzlý rakytník jde oklepat každá odrůda! Proto jsem taky psal o tom uřezání větví a dále se samozřejmě strkají do mrazáku, ale to nejde u jednoho keře- nebude pak úroda příští rok. Na Sibiři ho prý sklízí takto zmrzlý přímo zatřepáním keře, je možné že tam není vlivem podnebí tak přezrálý jako u nás už v srpnu. Botanika má dle ofiko popisu jít otřepat už v srpnu při zralosti, ale nejde, drží pevně jako každý rakytník... A v zimě zmrzlý nebude po rozmznutí u nás k jídlu, bude zkavašený či zkažený, jako už je ted ten přezrálý a změklý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
moonvil - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (100) - 112.141 (?), 5.9.2017 16:10

Nevím o žádném rakytníku, který by šel otřepávat ve fázi ideální zralosti. 

Mrazení a následné oklepání funguje, ale jen některé odrůdy jsou vhodné na hluboký řez, navíc je potřeba mít více rostlin a střídat je, tj. jeden rok ořezat, druhý rok nechat narůst nové výhony. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika