Pohnojit ještě teď kanadské borůvky?



ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 221.3 (?)
21.10.2013 8:44

Piliny, hobliny, štěpka, drcená kůra jsou vhodný mulč na záhon s borůvkami. Stačí vrstva okolo (do) 5 cm. Piliny a hobliny bývají i po slehnutí světlé, brání většímu zahřívání záhonu, neproduktivnímu výparu vody. Lepší je materiál z jehličnanů. Jen musíte počítat s tím, že při jejich "biologickém odbourávání" je třeba zejména dusík. A pokud rostliny nehnojíte, nebo je hnojíte komplexními hnojivy (N+P+K+...) - podle návodu na hnojivu - na spodní hranici rozmezí, bude rostlina poněkud strádat. Chtělo by to přihodit trochu síranu amonného navíc.  Ublížit by mohlo jedině pokud by to byly piliny z něčím ošetřeného, mořeného dřeva. Čisté rostlině neuškodí. Protože hobliny a piliny používám na stlaní i pod rybízy, angrešty (když jich mám víc i do cestiček), tak vím, že po delším suchu voda při dešti ze slehlých pilin stéká, do jednolité vrstvy se špatně vsakuje. Ale stačí je jen trochu prohrábnout a vše je v pořádku.    

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 97.44 (?), 17.11.2008 20:00

Musím se asi polepšit s tou zálivkou, ono přes léto asi není u borůvek nikdy dost...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 114.95 (?), 17.11.2008 20:09

To určitě ne. A rašelina to "nacucne". Ještě minulý týden-ne cíleně-jsem do nich upouštěla vodu z nádrže na dešťovku. Jistěže to není teď nutné, ale vody je škoda a nechci ji pouštět ještě do příkopu. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 97.44 (?), 17.11.2008 20:13

Těším se na příští rok, třeba už i trochu zaplodí a děcka budou mít na ochutnání... Rodí Vám takhle krásně každý rok?
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 114.95 (?), 17.11.2008 21:00

Ne. Zatím to bylo lepší a lepší. Je pravda, že když prvním rokem měly pár kuliček, byla jsem z toho nadšená a hodně mi to pomohlo v tom, abych vytrvala: Kdysi jsem je totiž měla a z neznalosti zasadila na obyč. záhon, žádné štráchy. Živořily 2 roky, přírůstek 0 a radši samy odešly. Tak teď mají rigol, v něm rašelinu, nahoře kůru a i trochu péče. A odměňují se. Ale myslím, že jiní pěstitelé mají i lepší výsledky. Zrály letos cca od pol. července do konce srpna. Když jsem viděla, že se v marketech prodává 250g za 60Kč... Uvidíte zjara, až nasadí krásné bělavé květy, podobné zvonečkům. Jsou totiž i dost dekorativní-alespoň pro mě. I tím vybarvením listů do červena a ruda na podzim. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 97.44 (?), 19.11.2008 21:08

tak děkuji za podělení se s radami a nápady.

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 206.2 (?), 20.10.2013 17:52

Před několika dny jsem k borůvkám kanadským, které dobře prospívají asi 6 letým přiložila několik kbelíčků pilin. Nevím zda jsem jim neublížila.Prosím poraďte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.2 (?), 20.10.2013 19:27

A proč si myslíte, že jste jim ublížila?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 221.3 (?), 21.10.2013 8:44

Piliny, hobliny, štěpka, drcená kůra jsou vhodný mulč na záhon s borůvkami. Stačí vrstva okolo (do) 5 cm. Piliny a hobliny bývají i po slehnutí světlé, brání většímu zahřívání záhonu, neproduktivnímu výparu vody. Lepší je materiál z jehličnanů. Jen musíte počítat s tím, že při jejich "biologickém odbourávání" je třeba zejména dusík. A pokud rostliny nehnojíte, nebo je hnojíte komplexními hnojivy (N+P+K+...) - podle návodu na hnojivu - na spodní hranici rozmezí, bude rostlina poněkud strádat. Chtělo by to přihodit trochu síranu amonného navíc.  Ublížit by mohlo jedině pokud by to byly piliny z něčím ošetřeného, mořeného dřeva. Čisté rostlině neuškodí. Protože hobliny a piliny používám na stlaní i pod rybízy, angrešty (když jich mám víc i do cestiček), tak vím, že po delším suchu voda při dešti ze slehlých pilin stéká, do jednolité vrstvy se špatně vsakuje. Ale stačí je jen trochu prohrábnout a vše je v pořádku.    

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 21.10.2013 9:26

přidejte dusík...

teď napodzim ve formně rohoviny a na jaře ve formně síranu amonného nebo směsi síranu amonného s rohovinou.

Tedy přesněnji, rohovinu a piliny můžete přisypávat kdykoliv v průběhu celého roku. Síran amonný nejlépe před začítkem rašení ale nejpozději po odkvětu. Po sklizni je možné jednosložkově přihnojovat síranem draselným a síranem hořečnatým. Klasické NPK, LV, LAD či Cererit nepoužívejte, mají pro vytvoření granulí základ v mletém vápenci či dolomitu. Pro borůvky je dobré použít buď speciální hnojivo, nebo si míchat sírany s rohovinou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 2.73 (?), 3.11.2013 10:12

V listopadu ke každému keři přisypu hrst hnojiva pro borůvky s rohovinou a zasypu rašelinou. Dělal jsem to každý rok po 6 let, výnosy byly vynikající, ale předloni na podzim jsem to nestihl a hnojil na jaře. Nebylo to dobré, malé přírůstky, málo plodů, možná loni borůvky v růstu přibrzdil květnový mráz. Tak jsem zase loni na podzim pohnojil a letos přírůstky velmi pěkné. Letos jsem sadil další borůvky, zpočátku moc neprospívaly, ale osvědčil se Kristalon pro rododendrony. Za dva týdny po zálivce rostliny rostly výborně, listy skoro jako dlaň, krásně tmavě zelené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika