Ostružiník Thornfree a malinoostružiník Tayberry Gorda



M.Amihaesei - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188)
3.2.2007 22:38
Thornfree jsem kdysi měl, ale chutí plodů mě nijak nepřsvědčil, je trochu náročnější na podmínky, které u nás zřejmě i přes veškerou péči neměl. Vyměnil jsem ho tedy za jiný , odrůda ´Helen´ , také beztrnný a má výborné sladké plody. Tayberry sice nemám, ale objednal jsem si ji, takže jsem zvědavý, jakou má chuť. Pěstuji doma ještě klasický maliník se žlutými plody, chtěl jsem mít doma něco, co okolo sousedi nemají, je to sice velmi plodná odrůda, ale chuťově by asi nevyhovovala každému...
Přeji hezký den.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
mexx11 - (8), 23.10.2006 22:11, zobrazeno: 29825x
Znáte je? Chtěla bych si je porídit na zahradu a nic o nich nevím. Poradte mi prosím, předem děkuji. Jo a kde se nechá když tak zakoupit, díky.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 136.239 (?), 30.10.2006 11:19
Pestujem oba druhy asi po 5 koreňov.Thornfree je neskorá odroda čierna,no náchylná na omrznutie.Treba zvesiť z drôtov a prikryť na zimu.Tayberry je červena bez problémov.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 162.128 (?), 1.11.2006 20:47

ty ostruyziny mam, chteji hodne mista, dost se rozrustaij.  NAse maji mekolikametrove slahouny az k sousedum. Existuje vice odrud, my mame asi tri, lisi se lehce dobou zralosti. Chutove jsou vsechny perfektni, velice dobre. Na zimu je skutecne potreba chranit, jedna nam omrzla a letos neplodila. Bajecne je ze fakt nemaji ostny. Mam jeste jednu ostruzinu s trny,a je to za trest - otrhat, nebo prorezat je ukol pro masochistu.

Malinoostruziny jsme meli tez, ale nechutnaly mi. Plody byly sice obrovske, ale chut divna. Rozhodla jsem se je vyhodit a zasadit normalni maliny.

rostliny maji v kazdem zahradnictvi, v Praze treba u Chladku celorocne ostruziny v kvetinacich - ty jsou cca za 160 Kc, ale spolehlive se ujmou. Tusim ze to bude dovezene z holandska nebo polska. Maliny - ty obycejne - jsme kupovali ted ve Stodulkach, cca za 25 Kc proutek. Uvidime, jestli se chytnou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 77.39 (?), 30.11.2006 18:56
Tayberry mi chutnají víc, i když mají chlupaté výhony. Nesnášejí ale dobře zatravnění. Thornfree mají velké plody, hladké šlahouny, chutí se ale nevyrovnají trnitým ostružinám.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 66.37 (?), 15.12.2006 12:15

Na chuť malinoostružiníku si také nemohu stěžovat. Chce jen občas zalít. Nevýhodu vidím v tom, že by se šlahouny měly vyvazovat a on velmi bujně roste, takže většinu výhonů musím průběžně likvidovat. Dost se také rozrůstá do stran a brzy by zaplevelil vekou plochu. Několikametrové šlahouny na špičkách namrzají a je potřeba je z jara zakrátit.

Ostružiník Thornfree také potřebuje vodu a má pak velké chutné plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 43.27 (?), 15.12.2006 14:57
Jíst se to dá, ale ostružina to není. Něco jiného je na obrázku v katalogu a v praxi. Celkový dojem - nic moc.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 238.108 (?), 3.2.2007 21:41
Ostružiny se opravdu hodně rozrůstají, chtějí dost místa. Taky je průběžně řežu. Plody chtějí hodně vyzrát, jinak jsou kyselé. Na podzim jsem si koupila novinku- ostružinomalinu Boysenberry, nemáte někdo nějaké zkušenosti? IK
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
M.Amihaesei - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188), 3.2.2007 22:38
Thornfree jsem kdysi měl, ale chutí plodů mě nijak nepřsvědčil, je trochu náročnější na podmínky, které u nás zřejmě i přes veškerou péči neměl. Vyměnil jsem ho tedy za jiný , odrůda ´Helen´ , také beztrnný a má výborné sladké plody. Tayberry sice nemám, ale objednal jsem si ji, takže jsem zvědavý, jakou má chuť. Pěstuji doma ještě klasický maliník se žlutými plody, chtěl jsem mít doma něco, co okolo sousedi nemají, je to sice velmi plodná odrůda, ale chuťově by asi nevyhovovala každému...
Přeji hezký den.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 29.162 (?), 10.4.2007 18:00

k ostružinám Thorfree, Thornless, atd. Kdesi v překladovém článku  jsem viděl řešení, které jsem použil - tvar něco jako šňůry na prádlo, ale "nad sebou" nejvyšší šňůra, je , kam dosáhnu. Silné  letošní výhony vyvazuji k té horní šňůře ( všechny k jedné) tak, jak dorůstají, slabé letošní vyřezávám, na zimu svěsím , přikryji listím, na jaře navěsím ( po jedné) k nižším šňůrám, po odplození šlahoun vyřežu.

Z úrody jsem nadšený, myslím, že všechno drobné ovoce, kromě genetických předpokladů, potřebuje péči a  závlahu. Ze sousedských blábolů, že rostliny rodí z lásky k zahrádkáři jsem už vyrostl ( ale trvalo mě to sakra dlouho). Abych pokryl sezónu pěstuji kromě malinoostružiníku   ještě "pravé" maliny dvouleté i jednoleté, ale opakovanými testy  na dětech  jsem nepozoroval, že by dávaly nějaké odrůdě přednost z chuťových důvodů.   Jediné co  snad dětem vadí, je trpkost u ostružiníku, ale to snadno řeším trochou té nejobyčejnější vanilkové zmrzliny, jablkového želé, prostě čehokoli, co máte na zahrádce a je to sladké až fádní.  ....

Myslím, že jediné, čeho by se měl začínající pěstitel vyvarovat, je nechat si vnutit   (třeba i v dobré víře) neidentifikovatelné sazenice od souseda, byť by byly vychválené do nebes.  A pokud jde o tu nejmalinovější chuť, prý je jenom  u lesních malin. Věřil jsem tomu do doby, než jsem si na vlastní jazyk porovnal, že se zavázanýma očima nepoznám rozdíl ve vůni mezi lesními a zahradními  ani já ( což není měřítko ničeho), ale dávám krk na to, že objektivně je daleko menší, než rozdíl nezi chutí a vůní lesních a zahradních jahod. V rámci budování pozitivních sousedských vztahů jsem sousedovi řejkl, , že ty moje  jsou v podstatě ty jeho, o které se pečlivě starám....        

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 3.158 (?), 12.4.2009 19:47

Malinoostružiník Tayberry mám dva roky, za tu dobu se vůbec nerozrostl a dalo by se říct, že jenom přežíval. Letos se začal rozrůstat a vypadá to, že bude konečně plodit. Sousedka s ním měla stejné zkušenosti, po dvou letech ho chtěla vykopnout, protože se vůbec nerozrostl a neplodil, a než se k tomu dostala, tak se vzpamatoval a začal konečně rodit. Jen pro informaci, je zasazený na výborném místě, ze severu je chráněný zdí a jde na něj celý den sluníčko, když jsou horka, tak ho téměř každý den trochu zaleju.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika