Ostružiník beztrnný



host - 152.34 (?)
25.6.2021 15:10

Moje ostružiníky rzivostí trpí řadu let. Obvykle ale rez neměla dopad na plody, respektive byl možná nižší výnos, ale plody byly v pořádku. Snažila jsem se ale výskyt rzi snížit "provzdušňovacím řezem" a pečlivým a včasným odstraňováním opadaných listů a odplozených výhonů. Nezdálo se mi ale, že by tato opatření měla na rez nějaký vliv.

Před 4 lety bylo napadení tak vysoké, že postihlo i plody. Obětovala jsem úrodu i v dalším roce a na podzim jsem odstranila všechny výhony, tedy odplozené i neodplozené. Na nové výhony, které vyrašily následující jaro jsem použila Baycor, jakmile k tomu bylo optimální počasí a tento postřik jsem ještě po měsíci zopakovala. Další dva roky jsem plíseň nezaznamenala. Jsem ale zvědavá, jak to dopadne letos.

Vysvětlila jsem si to tak, že jsem přerušila cyklus, ve kterém se nové výhony nakazily od loňských, tedy plodných.

Baycor ale už není dostupný. Snad bude účinný přípravek Score, který uvádí Lída.

Ještě k podmínkám: rostliny jsou staré asi 25 let, ve srážkovém stínu v 500 m.n.m, v polostínu u stěny budovy v řídce osídlené lesnaté oblasti. V okolí několika kilometrů nikdo žádné ostružiny tohoto typu nepěstuje. Na ostružinách v přírodě jsem nikdy žádnou rez neviděla (občas si kvůli tomu prohlížím).

Z.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 79.55 (?), 1.1.2021 19:30, zobrazeno: 3291x

Jakou odrůdu doporučíte... aromatickou, voňavou a se sladkokyselou chutí? Mám ostružiny, ale musí být hodně vyzrálá před odpadnutím, aby plody měly trochu sladkou chuť, jinak je to bez chuti a zápachu. Díky za typy.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 133.193 (?), 2.1.2021 9:14
Za mě nejsladší Navaho, i díky dřívějšímu termínu dozrávání, díky kterému se vyhne borytidě. Mám ji asi 5 let, jen loňský deštivý rok byl výjimkou, to byly plody borytidou taky zasaženy. Zkouším Čačanskou, tripl crown, ale zatím za mě horší. Happy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 2.1.2021 16:48

Naprosto souhlasím.Navaho má přesně ty chuťové vlastnosti které hledáte.Mám jej asi 8 let a velká spokojenost.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 0.27 (?), 6.1.2021 10:14

Díky za reakce, ještě se zeptám na odrůdu Loch Ness, máte s ním zkušenost?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 198.185 (?), 5.3.2021 18:42

Mám vysadené Loch Tay (2ks), Arapaho (3 ks), Ouachita (1 ks), Čačanská beztrná (1 ks), Triple Crown (2 ks), Thornfree (1 ks), Navaho (1 ks).

Hodnotiť môžem zatiaľ iba Thornfree a Arapaho.

Arapaho je jedna z najskorších černíc vôbec, vzpriamene rastúca, v mojich podmienkach chladného severovýchodu SK + mrazová dolinka sú plody zrelé na prelome 7. a 8. mesiaca, minulý rok bol chladnejší a plody dozreli cca o 2 týždne neskôr, boli zrelé okolo 10.8. Plody sú inak dostatočne veľké, chuť je harmonická, sladká, takmer bez kyselín, chuť je výborná. Čo ale chýba je ostružinová aróma. Plody nevoňajú, nijak, čo je škoda. Taktiež úrodnosť je nízka - je to len taká chuťovka, odtrhnúť si pár plodov na priamy konzum. Je ale pre mňa cenná v tom, že bez problémov stihne dozrieť v mojich chladnejších podmienkach. Zatiaľ si ju nechávam, kým sa neukážu ďalšie odrody. 

Thornfree - stará klasika, u mňa začína dozrievať až ku koncu 8. mesiaca, dosť neskoro. Plody sú síce už dlhšie vyfarbené, ale sú stále kyslé. A potom záleží od počasia. Keď v 9. mesiaci prídu dažde a ochladí sa - tak Thornfree mi napadne pleseň a je v podstate hneď po úrode (predminulý rok). Ak sa náhodou vydarí suchšia teplejšia jeseň (minulý rok), je šanca na aspoň nejakú úrodu. Táto odroda sa teda do mojich podmienok príliš nehodí, je u mňa dosť neskorá, ale zatiaľ si ju ešte nechávam, aj keď má namále. Je to konzervárenská odroda, kyselinka v chuti je stále prítomná, aj po dozretí. Chuť horšia oproti Arapaho, ale keď sa nechá Thornfree až takmer prezrieť, je chutná a nie je prehnane kyslá. Výhodou Thornfree je, že je úrodná (ak vyjde počasie) a tiež je veľmi aromatická, skutočná černica. Krásne vonia. Nevýhody - slabá odolnosť voči plesni, neskoré dozrievanie v mojich podmienkach resp. neistota úrody, horšia chuť.

Toľko vlastná skúsenosť týchto 2 odrôd.

S tou okolnosťou voči plesni - je možné že to nebude slabina iba Thornfree, ale možno všetkých černíc, ktoré nestihnú dať úrodu kým sa u nás v jeseni pokazí počasie. Čas ukáže. Možno podobne ako Thornfree dopadne u mňa aj Navaho (malo by začať dozrievať u mňa odhadom okolo 20.8.). Triple Crown by mala vraj dozrievať asi tak týždeň pred Thornfree. Je celkom možné, že Navaho a Triple Crown u mňa nedajú plnú úrodu. Navaho aj Triple Crown by ale mali byť chuťovo tie lepšie odrody. Loch Tay dozrieva týždeň pred Arapaho a Ouachita zase týždeň po Arapaho. Čačanská vraj tak nejak + - s Thornfree. Chester a iné, ešte neskoršie odrody ako Thornfree asi nemá význam v mojich podmienkach ani sadiť, lebo nedozrejú.

Ja veľké nádeje vkladám najmä do škótskej odrody Loch Tay - tá je hodnotená inými pestovateľmi veľmi dobre (chuť, úrodnosť) a navyše je aj skorá, čo mi vyhovuje. Zatiaľ u mňa rastie celkom slušne. Odrodu Ouachita mám z GB, zdá sa mi byť asi teplomilnejšia, lebo sa zatiaľ u mňa trošku trápi a ďalšie 2 sadenice Ouachity som dal rodine do ďalších 2 lokalít - teplejších podmienok ako mám ja a tam im rastú Ouachity o dosť lepšie ako sadenica u mňa. Triple Crown rastie u mňa zatiaľ zdravo, Čačanská tiež. 

Loch Ness nemám - ale podľa názorov pestovateľov z iných diskusných fór je to v podstate ekvivalent Thornfree, t.j.  Loch Ness je konzervárenská odroda (ako Thornfree), vysoko úrodná (ako Thornfree) a menej chutná oproti iným odrodám (tiež ako Thornfree). Chuťovo je vraj množstvo iných chutnejších odrôd.

Igor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (130) - 37.33 (?), 5.3.2021 20:11

Asi po 7 letech pěstování a 2 letech váhání jsem před týdnem ostružiník "Thornfree" zlikvidoval. Rostl sice moc pěkně a mohutně, ale chuť to nemělo skoro žádnou (vůbec ne ostružinovou). Takové kyselé nebo vzácně i sladké ovocné něco, bez charakteru. Se zavřenýma očima se nedalo poznat, co to je za ovoce. Dostat se do fáze, kdy se z kyselé bobule stane sladká a zdravá se moc často nepodařilo.

Bobule se spíš zkazily než zesládly. Nejvíc chutnaly kovově leskle zeleným mouchám bzučivkám, které rády tráví spoustu času na produktech vyměšování. Rád si utrhnu ovoce přímo ze stromku či keře, ale tady mi silně vadila představa, že ovoce je pro ně zákusek po předchozím obědě. Na jaře mi zase květy ničili přemnožení zlatohlávci tmaví. Ale za to ostružina nemůže. 

Takže letos jsem se konečně odhodlal a ostružiník už udělal místo něčemu jinému.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.103 (?), 5.3.2021 20:44

no a já jsem zjistil, že tyče z uschlých odumřelých prutů tohoto ostružiníku jsou trvanlivější, než dřevěné. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 91.196 (?), 6.3.2021 4:58

Nevím, jak jinde, ale na Hané tuto rostlinu ničí bejlomorky a nejvíc rez... Prý na ni není žádný reg.postřik!?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.133 (?), 23.6.2021 22:10

Teď jsem na to ze zvědavosti koukla na Agromanuál, na rez tam uvádějí Score 250EC před květem, po odkvětu a při prvních příznacích.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 152.34 (?), 25.6.2021 15:10

Moje ostružiníky rzivostí trpí řadu let. Obvykle ale rez neměla dopad na plody, respektive byl možná nižší výnos, ale plody byly v pořádku. Snažila jsem se ale výskyt rzi snížit "provzdušňovacím řezem" a pečlivým a včasným odstraňováním opadaných listů a odplozených výhonů. Nezdálo se mi ale, že by tato opatření měla na rez nějaký vliv.

Před 4 lety bylo napadení tak vysoké, že postihlo i plody. Obětovala jsem úrodu i v dalším roce a na podzim jsem odstranila všechny výhony, tedy odplozené i neodplozené. Na nové výhony, které vyrašily následující jaro jsem použila Baycor, jakmile k tomu bylo optimální počasí a tento postřik jsem ještě po měsíci zopakovala. Další dva roky jsem plíseň nezaznamenala. Jsem ale zvědavá, jak to dopadne letos.

Vysvětlila jsem si to tak, že jsem přerušila cyklus, ve kterém se nové výhony nakazily od loňských, tedy plodných.

Baycor ale už není dostupný. Snad bude účinný přípravek Score, který uvádí Lída.

Ještě k podmínkám: rostliny jsou staré asi 25 let, ve srážkovém stínu v 500 m.n.m, v polostínu u stěny budovy v řídce osídlené lesnaté oblasti. V okolí několika kilometrů nikdo žádné ostružiny tohoto typu nepěstuje. Na ostružinách v přírodě jsem nikdy žádnou rez neviděla (občas si kvůli tomu prohlížím).

Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika