Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Mám vysadené Loch Tay (2ks), Arapaho (3 ks), Ouachita (1 ks), Čačanská beztrná (1 ks), Triple Crown (2 ks), Thornfree (1 ks), Navaho (1 ks).

Hodnotiť môžem zatiaľ iba Thornfree a Arapaho.

Arapaho je jedna z najskorších černíc vôbec, vzpriamene rastúca, v mojich podmienkach chladného severovýchodu SK + mrazová dolinka sú plody zrelé na prelome 7. a 8. mesiaca, minulý rok bol chladnejší a plody dozreli cca o 2 týždne neskôr, boli zrelé okolo 10.8. Plody sú inak dostatočne veľké, chuť je harmonická, sladká, takmer bez kyselín, chuť je výborná. Čo ale chýba je ostružinová aróma. Plody nevoňajú, nijak, čo je škoda. Taktiež úrodnosť je nízka - je to len taká chuťovka, odtrhnúť si pár plodov na priamy konzum. Je ale pre mňa cenná v tom, že bez problémov stihne dozrieť v mojich chladnejších podmienkach. Zatiaľ si ju nechávam, kým sa neukážu ďalšie odrody. 

Thornfree - stará klasika, u mňa začína dozrievať až ku koncu 8. mesiaca, dosť neskoro. Plody sú síce už dlhšie vyfarbené, ale sú stále kyslé. A potom záleží od počasia. Keď v 9. mesiaci prídu dažde a ochladí sa - tak Thornfree mi napadne pleseň a je v podstate hneď po úrode (predminulý rok). Ak sa náhodou vydarí suchšia teplejšia jeseň (minulý rok), je šanca na aspoň nejakú úrodu. Táto odroda sa teda do mojich podmienok príliš nehodí, je u mňa dosť neskorá, ale zatiaľ si ju ešte nechávam, aj keď má namále. Je to konzervárenská odroda, kyselinka v chuti je stále prítomná, aj po dozretí. Chuť horšia oproti Arapaho, ale keď sa nechá Thornfree až takmer prezrieť, je chutná a nie je prehnane kyslá. Výhodou Thornfree je, že je úrodná (ak vyjde počasie) a tiež je veľmi aromatická, skutočná černica. Krásne vonia. Nevýhody - slabá odolnosť voči plesni, neskoré dozrievanie v mojich podmienkach resp. neistota úrody, horšia chuť.

Toľko vlastná skúsenosť týchto 2 odrôd.

S tou okolnosťou voči plesni - je možné že to nebude slabina iba Thornfree, ale možno všetkých černíc, ktoré nestihnú dať úrodu kým sa u nás v jeseni pokazí počasie. Čas ukáže. Možno podobne ako Thornfree dopadne u mňa aj Navaho (malo by začať dozrievať u mňa odhadom okolo 20.8.). Triple Crown by mala vraj dozrievať asi tak týždeň pred Thornfree. Je celkom možné, že Navaho a Triple Crown u mňa nedajú plnú úrodu. Navaho aj Triple Crown by ale mali byť chuťovo tie lepšie odrody. Loch Tay dozrieva týždeň pred Arapaho a Ouachita zase týždeň po Arapaho. Čačanská vraj tak nejak + - s Thornfree. Chester a iné, ešte neskoršie odrody ako Thornfree asi nemá význam v mojich podmienkach ani sadiť, lebo nedozrejú.

Ja veľké nádeje vkladám najmä do škótskej odrody Loch Tay - tá je hodnotená inými pestovateľmi veľmi dobre (chuť, úrodnosť) a navyše je aj skorá, čo mi vyhovuje. Zatiaľ u mňa rastie celkom slušne. Odrodu Ouachita mám z GB, zdá sa mi byť asi teplomilnejšia, lebo sa zatiaľ u mňa trošku trápi a ďalšie 2 sadenice Ouachity som dal rodine do ďalších 2 lokalít - teplejších podmienok ako mám ja a tam im rastú Ouachity o dosť lepšie ako sadenica u mňa. Triple Crown rastie u mňa zatiaľ zdravo, Čačanská tiež. 

Loch Ness nemám - ale podľa názorov pestovateľov z iných diskusných fór je to v podstate ekvivalent Thornfree, t.j.  Loch Ness je konzervárenská odroda (ako Thornfree), vysoko úrodná (ako Thornfree) a menej chutná oproti iným odrodám (tiež ako Thornfree). Chuťovo je vraj množstvo iných chutnejších odrôd.

Igor

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 13 a číslo 19.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika