Odolnost jahodníku proti mrazu



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 14.199 (?)
25.8.2014 14:03

Máme měsíční jahody v kamenném korytě a prosperují dobře. V uvažovaném systému bude hlavní problém s vodou a zálivkou. Zásoba v substrátu bude malá a bude rychle vysychat.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 240.105 (?), 24.8.2014 20:09, zobrazeno: 12394x

Zdravím.

Na internetu mě zaujalo několik fotografií s jahodami pěstovanými v přebytečných okapových rýnách (upevněných na plotě). Mám na zahradě málo vhodného prostoru, zato dětičky milující jahody, tak bych to chtěla zkusit. Starých okapových rýn tu mám několik, dají se zavěsit asi tři nad sebe. Zeminy by tam každý jahodník měl mít dost, ale nevím jak s promrzáním v zimě. Uvažuju, že ve volné půdě také nekoření až v nezámrzné hloubce, takže by to mohlo být srovnatelné. Nebo se pletu? Děkuji za názory.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 38.10 (?), 24.8.2014 20:37

Zeminy by tam každý jahodník měl mít dost... to se mi nezda, jahodnik podle mne koreni az do hloubky cca 30 cm, takze okapova ryna pro nej neni vhodna a na slunci bude rychle vysychat. Na internetu je spoustu nesmyslu, mozna tak na okrasu, pokud se to bude zalevat jako o zivot. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 240.105 (?), 25.8.2014 10:56

Hm, 30 cm? Ale soudím, že to možná jednotlivé kořeny, nikoli většina kořenového systému. Proč by potom všude bylo psáno a mělkém kořenovém systému, o opatrném okopávání, o mělkém zapravení hnojiva o podobně. Vysychání není problém, zálivkové vody je dost a po ruce.

No, zřejmě to stejně zkusím, sazenic mám nahrnkováno opravdu dost, tak jich pár dám na pokus. Taky tu mám Rujanu, měsíční, té by to mohlo stačit. Experimentování zdar.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 45.111 (?), 25.8.2014 11:17

Nechtel jsem Vas odrazovat, v truhlicich se jahody obcas pestuji, ale maloktera odruda je pro to vhodna, resp. truhliky jsou pro jahody male, okapova ryna rovnez. Riziko vymrznuti samozrejme neni zanedbatelne, jako u vsech rostlin v kontejnerech, ktere nejsou zakopany.

Jahody koreni v profilu cca 30 cm, koreni i melce pod povrchem (nikoliv jen melce). Jako doplnek pestovani proc ne, ale podle mne je efektivnejsi pestovat na zahone - napr. vynosnou stredne pozdni odrudu Salsa. Z Rujany je par jahudek, mel jsem ji v truhliku, nic moc se ji nevedlo. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 25.8.2014 12:00

     Přezimování v závěsu bude problém. Jedna věc je, že jahodník má i v zimě listy, potřebuje občas nějakou vodu, aby neuschnul. Druhý problém je to skutečné promrzání. Nebylo by od věci na podzim ten "válec" s rostlinami z okapu na podzim vyšoupnout do rýhy v zemi, zalít, přihrnout. No a na jaře tu hmotu vrátit zpátky. Předpokládám, že nebudete chtít mít jen jednu sklizeň a že použijete remontantní odrůdy. Přísun živin by při zahuštěné výsadbě musel být prakticky permanentní, bylo by to v podstatě něco jako "hydroponie v nějakém substrátu, s kořeny omývanými hnojivým roztokem. Ten okap by měl být zvenku co nejsvětlejší, při slušné péči budou kořeny stínit i rozkleslé listy. Rujana se solidním přísunem vody a živin nemusí přinášet jen zklamání. Jahodník v nádobě nemusí být na odpoledním úpalu, aby podal dobrý výkon.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.88 (?), 25.8.2014 13:19

Myslím si, že v okapu vymrznou, zvlášť pokud bude silnější zima. Jedině zakopat do záhonu a nakrýt chvojím. A i tak tam mají málo prostoru, bude z nich maximálně pár miniplodů, řekla bych, že je to zbytečná práce...            Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 49.39 (?), 25.8.2014 13:54

A já bych řekl, že za pokus to stojí. Okapy i sazenice tazatel má, proč to nezkusit.

A je možné vyzkoušet více variant: s ponecháním na plotě, s položením okapu jen volně na zem a se zapuštěním okapu do země.

Josef.

P.S.: A očekáváme, že se s námi i v příštím roce podělíte o své zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 14.199 (?), 25.8.2014 14:03

Máme měsíční jahody v kamenném korytě a prosperují dobře. V uvažovaném systému bude hlavní problém s vodou a zálivkou. Zásoba v substrátu bude malá a bude rychle vysychat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 45.111 (?), 25.8.2014 14:36

Mival jsem take mesicni jahody kamenném korytě (hlubsim nez okapova ryna), az zas tak moc neprosperovaly a hlavne o ne nebyl prilis velky zajem. (Kdysi v detstvi ano, ale to deda pestoval malo zahradnich jahod popr. vubec zadne). Souhlasim s pani Lidou, ze je to zbytecna prace. Neni mi prilis jasne, co presne znamena... mám na zahradě málo vhodného prostoru. Nevhodneho prostoru je dostatek? A cim je nevhodny prostor charakterizovan ? J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 25.8.2014 14:45

... ty fotky budou nejspíše z jižní poloviny britských ostrovů. Tam je klima příhodné takto popsanému stylu pěstování a zbytek se dožene hnojivem do zálivky či na list. Britové jahody milují a dokáží je pěstovat na neskutečných místech.

U nás (v střední evropě a podobném vnitrození mírného klimatu) ale takto pěstovat jahodník nepůjde.

hydroponický žlab v holandském skleníku
hydroponický žlab v holandském skleníku
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika