Mšice na rybízu



host - 150.33 (?)
25.5.2023 14:30

Dobrý den a děkuji za vysvětlení. Dočetla jsem se na internetu, že mšice sáním listů oslabují stromek a ten pak může zajít. Ale asi to bylo dost nadsazené, podle toho co píšete.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 150.33 (?), 24.5.2023 19:25, zobrazeno: 963x

Prosím vás, co mám dělat aby nebyly na rybízech každý rok mšice? Já to vždycky postříkám mospilanem a mšice zmizí, ale po čase se zase objeví. Každý rok je stříkám 2x

Dá se něco udělat preventivně aby tam vůbec nebyly?

Letos se dokonce objevily i na černém rybízu a na angreštu a to zde dosud nikdy nebyly.  Jsou i na jostě.

Já mám těch stromečků 12, tak je to otravné stříkat každý zasažený list.

A taky je na nich plno mravenců.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 24.5.2023 22:05

Preventivně asi jedině zlikvidovat mravence a o mšice se postarají slunéčka, postupně se ztratí - mšice. Ale nesmí tam být mravenci. Jinak pokud není napadení nějak dramatické, těm rybízům to zas až tak moc nevadí, je to spíš estetická vada.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 122.54 (?), 25.5.2023 13:39

Děkuji, takže půjdu na mravence. Nasypu ten hubící prášek kolem stromků a snad to zabere.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.196 (?), 25.5.2023 14:02

...nebo polepte či natřete-nastříkejte spec.lepem kmínky a opěrné tyčky. Je vhodné po takovém opatření stromky potřásat-je překvapivé, kolik mravenců je v denní době v korunkáchenlightened! SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 24.5.2023 22:09

mšice byly, jsou a budou. Rybízy a angrešt jsem proti mšicím nikdy nestříkal, vždyť se pak postříkají i bobule, které budeme konzumovat. Je pravda, že o hrozny s bobulkami mšice nemají zájem. Sají vždy na spodních stranách čerstvě narostlých vrcholových listů, takže jsem si (v minulosti) namíchal roztok pirimoru, asi by to šlo i s Mospilanem, nalil do půllitrové nádobky, vzal gumové rukavice a ty vrcholové napadené části do roztoku smočil. Šlo to rychle a bylo to účinné a budoucí půdky rybízu zůstaky ušetřeny chemie. Časem jsem i od toho upustil. Když najdu listy a řapíky poseté mšicemi, prostě ty mšice prsty rozmačkám. Pokud vám je tento způsob likvidace nepříjemný, tak ty nejvíc napadené vrcholové listy s mšicemi ustříhněte, vždyť se jedná o zanedbatelnou část listové plochy, a zlikvidujte. Taky nemusíte dělat vůbec nic a rybízy to stejně přežijou bez úhony a v době sklizně už budou pryč. Koneckonců mšice na rybízu jsou stejně jen sezónní záležitost pozdního jara. V létě se mšice přestěhují z rybízu a angreštu jinam a přestanou působit škody. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 150.33 (?), 25.5.2023 14:30

Dobrý den a děkuji za vysvětlení. Dočetla jsem se na internetu, že mšice sáním listů oslabují stromek a ten pak může zajít. Ale asi to bylo dost nadsazené, podle toho co píšete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 17.229 (?), 25.5.2023 16:41

Samozřejmě, že mšice sáním listů oslabují stromek. Jednou mi úplně znehodnotily úrodu na stromkovém černém rybízu, ale přežil to. To, že někomu na jeho zahrádce škodu neudělají ještě neznamená, že u vás taky ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 1.199 (?), 25.5.2023 16:56
samozřejmě, že mšice sáním listů oslabují stromek, o tom není pochyb.Věřím, že vám i jednou mšice úplně znehodnotily úrodu, když jich ten rok bylo hodně a vy jste proti nim nezakročil. Ale zakročit se dá vcelku úspěšně i jinými způsoby, než celý stromek postříkat a pak ty postříkané plody konzumovat. Na druhé straně ani vám tehdy stromek nezahynul.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 25.5.2023 19:20

samozřejmě, že mšice sáním listů oslabují stromek. Ale že sáním stromek uhyne, je spíše výjimka. To, že někomu mšice na jeho zahrádce na rybízu a angreštu dělají škodu ještě neznamená, že dělají škodu na všech zahrádkách. Rybízy a angrešty jsou asi nejrozšířenější drobné ovoce na zahrádkách a v drtivé většině je jejich majitelé proti mšicím neošetřují. Přesto z nich sklízí plody a stromky nehynou. Stejně tak se angrešty a rybízy vyskytují i volně v přírodě a i tam přežívají napadení mšicemi. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika