Moruše



host - 88.55 (?)
9.4.2017 19:56

Dobry den,

prezije morusa taky radikalny rez ako ste pisali (z 8 m na 1,7)?

Elena

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 22.2.2017 17:41

Ještě jednou pro Jiřího: příklad řezu moruší ve stáří asi 60 let. Po řezu to moc esteticky nevypadá, ale o Velikonocích to bude efektní zelená slavobrána. Tyto moruše, stejně jako tisíce dalších morušových stromů v okolí přežily kdysi i zimní teploty kolem -28 st. Letos v lednu -22.

Moruše - řez
Moruše - řez
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 100.59 (?), 22.2.2017 18:41

Vzrůstnost je různá, některé mohou být dosti velké, zajímavě tvarované stromy, jiné keřovité. V blízkosti kořenů ale nesnášejí dobře jiné dřeviny. Při namrznutí mají velmi dobrou regeneraci-zcela jistě přežily i mrazy ve 40. a 70. letech min. století. Kdysi jich u nás rostla spousta, když se přestal pěstovat bourec, postupně bohužel tyto krásné stromy vymizely, dnes opět přicházejí do módy. Jejich problém bude možná v tom, že v létě pod nima bývá nastlána vrstva kvasícího ovoce plného vos a tmavé variety vše zabarví. Přitom ovoce je velmi zdravé, multifunkční (včetně marmelády a kořalky), převážně sladká chuť je pro někoho fádní, ale chutná hlavně dětem. Danik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jariel231 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 146.203 (?), 22.2.2017 19:35

Pěstuji Trnavskou moruši. V roce 2015 jsem měl slušnou úrodu. Polovinu úrody jsme sklepali do plachty. Ostatní plody již nešly oklepat ani po přezrání. Loni byla poloviční úroda a oklepat se nám nepodařilo nic. Je to typické u moruše?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 22.2.2017 20:02

Asi to je suchem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 100.59 (?), 22.2.2017 21:44

Tak bude mít vliv odrůda. Trnavskou nemám, Kagayamae se mi oklepává samablush a co jsem v okolí zaznamenal u M. alba je většinou nastláno bez rozdílu barev. Lépe mi drží pendula..někdy.Trnavská je prý možná nigra x alba, pokud se to vůbec ví přesně. Tedy on angelto ví...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 23.2.2017 20:03

V blízkosti kořenů ale nesnášejí dobře jiné dřeviny.

Nevím. Už jsem to tu někde četl, ale nikdy jsem si toho nevšiml. Občas vídám morušovou džungli, kde je na sebe natlačeno mnoho (stovky) náletových stromů. Moruši určitě nevadí, když 10 cm od ní roste jiná moruše, lípa, pajasan, slivoň, šeřík a mnoho jiných dřevin. Sám jsem v zimě odřezal 10 vysokých moruší, které se skoro dotýkaly a nechal jsem si jen jednu zkrácenou z 8 m na 1,7m. Těsně vedle rostoucí slivoně, akáty a pajasany jsem vykopal už o rok dříve. Vůbec se tam nedalo projít. Blízko jsou i mladé jabloně (asi 1,5 m), ale snad půjdou přesadit. Tři metry od ořešáku mám obrovský pařez stoleté moruše, který obráží novými zdravými výhony. Takže nevím, kterou dřevinu morušové kořeny nesnášejí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 88.55 (?), 9.4.2017 19:56

Dobry den,

prezije morusa taky radikalny rez ako ste pisali (z 8 m na 1,7)?

Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (801) - 206.182 (?), 9.4.2017 20:17

Moruše snese všechno. Pěstuji z nich živý plot, který každý rok ořežu skoro až na kmen.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 88.55 (?), 19.4.2017 23:30

Dakujem, skusim :-) 

S kupou chalupy sme prisli aj k prerastlej morusi, ktora kazdy rok nasadi kvety, ale nerodi. Nevyzera, ze by bola napadnuta nejakymi skodcami, ale par metrov od nej su (tiez "zdedene") tuje...

. Morusu zredukujem, tuje pojdu prec, uvidime ci pomoze.

Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.232 (?), 9.4.2017 20:33

Pokud pod úrovní na kterou je snižováno jsou boční větve (spodní patra,...), tak určitě je takovéto "zmlazení" možné. Je potřeba to dělat ve vhodnou dobu = koncem března.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika