Ktera z boruvek se nejvice podoba lesni boruvce



host - 5.172 (?)
25.10.2011 14:15

Neviem ake mate skusenosti s domacimi lesnymi cucoriedkami. Chodil som na ne ako student na prilepsenie a boli roky, kedy som urobil aj 50-60 vystupov a zberov za sezonu. Mozem zodpovedne prehlasit, ze poznam priblizne 14 ekotypov divo rastucich lesnych cucoriedok. Aj tie sa lisia velkostou, farbou chutou, aromou a aj konzistenciou duziny. Cucoriedky rastuce v nasich lesoch su rodu Vaccinium (presnejsie Vaccinium Myrtillus), tak isto ako cucoriedky zahradne, nazyvane aj kanadskymi. Tak isto sa jednotlive ekotypy lisia svojimi parametrami medzi sebou, ako sa lisia jednotlive zahradne medzi sebou. Pomenovanie cucoriedka im teda prinalezi pravom. Jedna sa o ten isty rastlinny druh a su geneticky pribuzne, na rozdiel od zimolezu, lulku a muchovnika. Mozete nesuhlasit, ale pravdu nemate.

Cucoriedky zahradne, nazyvane aj kanadske su podla americkeho pomenovania typu HighBush (Vaccinium Corymbosum) cize vysoke a rastu prevazne v Amerike, nie v Kanade. V Kanade a severnej amerike rastu cucoriedky v Amerike nazyvane LowBush (Vaccinium Angustifolii),  cize nizke. Vysoke sa pouzivaju na priamy konzum a na samozber, nizke diky aromatickosti a vacsiemu podielu farbiva, na konzervarenske ucely na vyrobu stiav, kompotov, dzemov a pod. Su uz vyslachtene aj krizence medzi nimi a medzi ne patri aj spominany Northland. Ak teda chcete "cucoriedkovejsiu" chut, skuste tieto. Nezarucujem vsak, ze chut tychto cucoriedok bude "cucoriedkovejsia" ako inych cucoriedok.

Americania by podla Vasho vzoru mohli namietat voci nasim lesnym cucoriedkam, ze by sa nemali nazyvat cucoriedkami, lebo nechutia ako ich cucoriedky.

Ak bola chut tych Vasich tak diametralne odlisna, ze ste ich nemilosrdne vykopali, zostava mi este jedno mozne vysvetlenie. Ze to cucoriedky rodu Vaccinium vobec neboli. Ale nakolko som ich nevidel, tak sa samozrejme mozem aj mylit.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                  
host - 42.9 (?), 1.10.2011 23:08

Nezlobte se na mne, ale neustale tady papouskujete styl prodejcu o chuti.  Chut je pouze jedna cast porovnavani boruvek dalsi je duzina, barva duziny a jeji konzistence (duzina meka, tuha apodobne). V tomto pripade je obrovsky rozdil mezi lesni boruvkou a tedy kanadskou boruvkou Kanadske plodine neprislusi nazev boruvka a s boruvkou nema nic spolecneho, pouze barva je spolecna. Abychom se dopracovaly ke konkretnimu zaveru tak ozacena kanadska boruvka
Heidy (doufam, ze napsano spravne) ma barvu duziny...?
           duzina je meka jako u les. boruv. a nebo tuha...?

jsem zvedam co ted napisete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
marmisa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 69.62 (?), 1.10.2011 23:40

No tak, abych tady stále "nepapouškovala  (nechci psát za ostatní) ve stylu prodejců", tak si počkejte, až Vám Heidi zaplodí a učiňte konkrétní závěr sám. A pak nás s ním můžete seznámit.Jen doufám, že nebudete papouškovat ve stylu prodejců :-).

Jo, a např. náš guláš taky nemá s tím původním vcelku nic společného a přesto nám chutná :-)) a určitě jeho název nezpochybňujete.

Přeji příští rok bohatou úrodu kanadských borůvek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
palooo - (11) - 17.221 (?), 2.10.2011 8:00

Jednoznačne Nortland

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.2 (?), 2.10.2011 14:35

Pěkný den, diskutujícím .

Já jsem si koupila první 2 kanadské borůvky před cca 5 lety a to v hypermarketě, takže odrůdu neznám. Ale mám z nich radost!!!

Velikost - 2x větší než borůvky lesní;

Dužina - dle doby sklízení polotuhá až měkká;

Barva - slupka modrá až fialková, dužina bělavá s nádechem modré;

Šťavnatost - podobná lesní borůvce, snad i o něco větší.

Syn (3-letý) je obíral denně po dobu cca 3-4týdnů s velikou chutí a nechtěl se se svými staršími sourozenci ani dělit. Takže to k chuti.

Bohužel se keřík snaží navštěvovat v zimě i srnky, takže velikost a úroda není taková, jak by měla být; tudíž jsme se do koláče či knedlíků ještě nepustili - k naší lítosti.

Od kanadské borůvky jsem neočekávala lesní borůvku a děkuji tady všem, kteří se dělí o své názory i rady, Lenča.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.191 (?), 2.10.2011 15:42
Podobne ako u iného ovocia, väčšinu pestovateľov zaujíma pri konzumácii plodov v prvej rade chuť. Až na druhom mieste sú vlastnosti ako tuhosť dužiny, farba šupky farba dužiny, farba šťavy apod. Ak teda porovnávame chuť domácej lesnej a kanadskej čučoriedky, sú porovnateľné a v mnohých prípadoch veľmi podobné. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 63.230 (?), 2.10.2011 20:50

Palo ptal jsem se na dve konkretni veci v prispevku z 1.10. 2011 23:08

jste schopen odpovedet?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.245 (?), 3.10.2011 14:00
Pre diskutujúceho 42.9: Kultivar Heidi nepestujem, takže Vám neodpoviem na otázky ohľadne farby a konzistencie jeho dužiny. Považujem tieto vlastnosti za nepodstatné. Snažím sa odpovedať na otázku diskutujúceho 39.50 na začiatku vlákna, ktorý mal istotne na mysli chuť a nie farbu čučoriedok. Pestujem 6 odrôd kanadských čučoriedok a všetky sú chuťou veľmi podobné tým domácim lesným. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 11.222 (?), 6.10.2011 23:01

Pokud se hodnoti ovoce nebo zelenina tak tam rozhoduje nekolik faktoru a ne pouze jeden, chut lesni boruvky nema zadna nahrazka oznacovana jako kanadska boruvka, slovo boruvka ji nenalezi protoze ma spolecneho s boruvkou pouze barvu plodu a velikost, ostatni ne.

Heidy boruvky jsem mel v roce 93 a duzina tuha, v zadnem pripade nebyla stavnata, barva duziny bila, nektere maji duzinu do zelena, chut jina a nesrovnatelna s lesi boruvkou, je to jako treba u jahod nebo malin, chut lesnich jahod nema zadna jahoda, ale konzistenci duziny a barvu duziny jahody maji, samozrejme ne vsechny. Plody oznacene jako kanadska boruvka maji chut jinou ne lesni boruvka a taky maji jinou konzistenci duziny vcetne barvy duziny.Mel jsem nekolik boruvek a pri dozrani plodu jsem je okamzite vykopl kere protoze to nema nic spolecneho s lesni boruvkou krome barvy plodu a velikosti dejm tomu.

Nazev boruvka si vymysleli prodejci a je to presne jako s biopotravinama, biozeleninu si muze koupit akorat blbec ktery radu veci nechape, je to figl jak vytahnout ze zakazniku penize

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 159.71 (?), 7.10.2011 8:31

Netvrdil som, že chuť kanadskej čučoriedky je to isté ako chuť domácej, rastnúcej v našich lesoch. Práve naopak, písal som že originál (chuť, vôňu, farbu...), napr. kompôt, džem apod. výrobky z kanadskej čučoriedky nenahradia. Pestujem kanadské čučky už veľa rokov a z toho, čo má v záhradkách prezývku "čučoriedka" (zemolez, ľuľok, muchovník...) mi práve tie kanadské CHUŤOU(!) pripomínajú domáce lesné. Ak odmietate všetko, čo nemá veľkosť, farbu, konzistenciu dužiny a chuť pravých čučoriedok a irituje vás názov "kanadská borůvka", potom jediné riešenie pre vás bude presadiť lesné čučoriedky do vašej záhradky. Paľo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 5.172 (?), 25.10.2011 14:15

Neviem ake mate skusenosti s domacimi lesnymi cucoriedkami. Chodil som na ne ako student na prilepsenie a boli roky, kedy som urobil aj 50-60 vystupov a zberov za sezonu. Mozem zodpovedne prehlasit, ze poznam priblizne 14 ekotypov divo rastucich lesnych cucoriedok. Aj tie sa lisia velkostou, farbou chutou, aromou a aj konzistenciou duziny. Cucoriedky rastuce v nasich lesoch su rodu Vaccinium (presnejsie Vaccinium Myrtillus), tak isto ako cucoriedky zahradne, nazyvane aj kanadskymi. Tak isto sa jednotlive ekotypy lisia svojimi parametrami medzi sebou, ako sa lisia jednotlive zahradne medzi sebou. Pomenovanie cucoriedka im teda prinalezi pravom. Jedna sa o ten isty rastlinny druh a su geneticky pribuzne, na rozdiel od zimolezu, lulku a muchovnika. Mozete nesuhlasit, ale pravdu nemate.

Cucoriedky zahradne, nazyvane aj kanadske su podla americkeho pomenovania typu HighBush (Vaccinium Corymbosum) cize vysoke a rastu prevazne v Amerike, nie v Kanade. V Kanade a severnej amerike rastu cucoriedky v Amerike nazyvane LowBush (Vaccinium Angustifolii),  cize nizke. Vysoke sa pouzivaju na priamy konzum a na samozber, nizke diky aromatickosti a vacsiemu podielu farbiva, na konzervarenske ucely na vyrobu stiav, kompotov, dzemov a pod. Su uz vyslachtene aj krizence medzi nimi a medzi ne patri aj spominany Northland. Ak teda chcete "cucoriedkovejsiu" chut, skuste tieto. Nezarucujem vsak, ze chut tychto cucoriedok bude "cucoriedkovejsia" ako inych cucoriedok.

Americania by podla Vasho vzoru mohli namietat voci nasim lesnym cucoriedkam, ze by sa nemali nazyvat cucoriedkami, lebo nechutia ako ich cucoriedky.

Ak bola chut tych Vasich tak diametralne odlisna, ze ste ich nemilosrdne vykopali, zostava mi este jedno mozne vysvetlenie. Ze to cucoriedky rodu Vaccinium vobec neboli. Ale nakolko som ich nevidel, tak sa samozrejme mozem aj mylit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika