Kanadské borůvky - pěstování



host - 205.32 (?)
25.2.2008 13:14

Můžete ji přesadit a to co nejdříve, protože brzy raší.  Do jámy ke keři dejte všechno, co se v této diskuzi doporučuje. Borůvka je opravdu náročná na živiny a na vodu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
            
host - 38.151 (?), 11.1.2008 15:45
Ano. Voda, kyselá půda a v tom případu přímé slunce vůbec nevadí. Míla
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 205.18 (?), 13.1.2008 19:49

Po přečtení Vašich příspěvků jsem se rozhodla, že si borůvky zasadím taky. Mám vybrané místo u zdi na stinném místě, Myslíte, že se mi bude dařit, udržovat je ve výšce cca 1m? Nechci, aby byly moc vysoké, chtěla bych, aby vypadaly jako nízký keř a zároveň aby plodily. Nebo se mám s takovou plánovanou výškou rozloučit? A když svedu okap pro zálivku, nemůže se stát, že je přeliji?

Předem děkuji za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 166.66 (?), 16.1.2008 12:02

Najděte si v diskusi podrobně rozebrané borůvky.

bohužel asi příliš neuspějete se snahou o  nízké keře - buď to borůvku "podtrhnete" a bude to malý chcípák s málo plody, nebo  jí dopřejete co si zaslouží (hodně rašeliny, hnojiva a vydatnou zálivku, na jaře prořezat ) a bou z ní krásné  relativně vznosné keře.

Habitus borůvky kanadské  můžete ovlivnit výběrem odrůdy, ale stejně Vám při slušné péči "pojede" , pokud jí dáte  péči  nedostačující, bude skomírat ( viz. v jednom z příspěvků  výše  zcela nedostačující   díra 30 x 30 x 30 cm.., brzy se růst zastaví, ale hlavně - borůvka bude mít málo plodů a  bude  bohužel náchylná i na poškození mrazem a plísněmi,..)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 166.66 (?), 16.1.2008 12:08

Na níže uvedeném linku najdete podrobnou diskusi na toto téma

https://www.zahrada.cz/forum/drobne-ovoce/boruvky-kanadske-3356/?retezec=kanadská borůvka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.2 (?), 24.2.2008 18:27

Borůvku mám od Starkla, ale je to chcípáček, asi jsem ji špatně nasadila a rozhodně málo zalévala. Mohu ji teď na jaře přesadit a udělat jí lepší podmínky dle výše uvedených rad?  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 205.32 (?), 25.2.2008 13:14

Můžete ji přesadit a to co nejdříve, protože brzy raší.  Do jámy ke keři dejte všechno, co se v této diskuzi doporučuje. Borůvka je opravdu náročná na živiny a na vodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 205.1 (?), 14.3.2008 19:05

Chce borůvka nějaké speciální hnojení nebo stačí koňský hnůj?...na zahradě mám cca 60 cm země a pod ní je už jen písek, spodní voda je tak v 1m, čet sem že tu dáváte do jámy folii ale jak hluboká ta jáma má být?..nebo bych měl jí snad zasadit někam jinam?..koupil sem si borůvku vysokou cca 60cm a bude mít docela hodně květů ale nechce se mi je moc trhat protože bych rád už tenhle rok nákou tu borůvku ochutnal...Poradte pls

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 248.54 (?), 15.3.2008 14:52

Zapomeňte na hnůj, je to vyloženě nevhodné hnojivo.

Borůvka je velmi dobře diskutovaná ne jedné zdejší diskusi - co se týče hnojení, zálivky, rašeliny i protrhávání.

Co se týče hloubky jámy, vyložené fólií - co Vám Vaše záda a pěženka dovolí..:-)) 60 -70 cm by ale mělo bohatě stačit. Borůvka je keř a její kořeny nejsou nijak extrémně hluboké.

PS. pokud borůvku dobře neopečujete a budete chtít za každou cenu chtít mít letos plody, je to velmi špatná volba. Takřka přestane růst. Koupil jste ji v kontejneru a  dobře pohnojenou. Zatvrďte se a mohutně orvěte květy. Keřík se Vám odmění mohutným růstem, dobrým zakořeněním a odolností proti mrazu.  Pokud toužíte po  velkém množství borůvek načtěte starší diskuse :

https://www.zahrada.cz/forum/drobne-ovoce/boruvky-kanadske-3356/?kotva=boruvky-kanadske-50349#boruvky-kanadske-50349

Keříčkům poskytněte co nejvíce rašeliny, mohutně zalévejte a mohutně hnojte speciálními hnojivy (vše naleznete v diskusi), keře nemilosrdně orthejte od většiny (nebo všech) květů - alespoň první rok. Já jsem tak učinil dvakrát po sobě - keře jsou dnes 150- 170 cm v průměru.. A to je musím prostříhávat, aby to nebyla kustá košťata..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 20.124 (?), 16.3.2008 18:03

Pročetla jsem si diskuse k boruvkám, ale ještě mi není jasné, zda ta folie do jámy má být až nahoru  k okrajům, nebo má končit pod okrajem a jestli se v ní nedělají na dně odtokové díry.Díky Lenka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 49.17 (?), 16.3.2008 19:27

Dobry den, ja pestuji boruvky s uspechem jiz radu let (Znojemsko) a nic zvlastniho s nimi nedelam, nekupuji specialni hnojiva, nedavam tuny raseliny a zalevam jen nekdy. Kvety jsem mladym rostlinam neotrhaval a rostly i plodily pekne, je vsak pravda, ze urcita redukce by jim prospela (prilis mnoho plodu asi trochu rust zpomalovalo). Jako substrat jsem pouzil lesni hrabanku ze smrkoveho lesa, z mist po tezbe, kde jiz byl narusen pudni povrch. Hnojim cereritem, zjara také síranem amonnym na pokryti potreby dusiku a posileni rustu. Dale kazdorocne pridavam kompost (který je bez  vapna-dulezite) a tim doplnuji organickou hmotu, ktera drzi ziviny a vodu (a nepotrebuji tak raselinu). Zalevam 1x za 14 dni a to jen kdyz je sucho, tak casto se totiz na zahradu dostanu. 

Je treba si totiz uvedomit, ze kdyz rostlinu od mladi intenzivne a casto zalevam, tak ta pak vytvori jen velmi "maly" korenovy system nekde pri povrchu pudy. kořeny pak maji malou savou plochu, protoze rostlina ji logicky nikdy nepotrebovala vetsi. Pak staci maly prisusek a rostlina chradne, protoze na to neni "zvykla". Dle meho nazoru je lepsi nechat rostlinu at si zvykne, zalevat radeji mene casto ale poradne a hnojit jen s mirou. Ono pak takove rostliny sice nevyrostou 1,5 m za 2 roky (nejspis jen 1m), ale zase jsou odolne proti suchu a mrazu a plodi hned od zacatku.   

Preji hodne chutnych boruvek...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika