Co s jahodami?



host - 135.2 (?)
29.3.2011 23:14

Obvykle se odnože odebírají a sázejí na další záhon po sklizni (v srpnu). Na zimu dát mezi trsy kompost, zjara očistit a přihnojit cereritem. Pokud je sucho jako letos, zalévat. Letos v nás v osadě jahody také nepřezimovaly zrovna nejlíp, bylo dost sucho.

Pokud chcete, můžete silnější odnože ještě teď zasadit na jiný záhon, ale větší úroda na nich bude až příští rok, teď už je dost pozdě na to, že budou znovu zakořeňovat. Na původním záhoně v každém případě nechte jen ty původní, okopejte je, přihnojte a zalijte, ať trošku poposkočí.           Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
solide - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (412) - 56.24 (?), 29.3.2011 20:59, zobrazeno: 35316x

ahoj chcel by som poprosit o radu. Minuly rok som si zakupil sadenice jahod ktore som zasadil, tieto sa dost rozmnozili poplazmi. Teraz som po zime isiel cistit jahody, je ich tam na place dost vela. Vytrhal som stare, suche listy a suche poplazy. Chcem sa spytat mam ich tak do urody nechat alebo rozsadit?  Ako ich mam hnojit? Treba ich aj zavlazovat? Chcel by som mat tento rok peknu urodu preto by som poprosil ako mam dalej postupovat? Dakujem J

jahodnisko
jahodnisko
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 253.46 (?), 29.3.2011 22:00
hrůza, nechat jen ty původně zasazené, ostatní pryč. hnojit lze např cereritem, močovinou atd.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jardo - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (89) - 150.54 (?), 29.3.2011 22:48
Celkom ste ma ukľudnil. Mal som trocha výčitky svedomia pri pohľade na moje jahody. Už so myslel, že tie moje sú zrelé tak akurát zakopať. Ale predsa som ich radšej okopal, očistil, pohnojil a teraz už som spokojný, a nielen pri pohľade na Vašu fotku. Pokúste sa aj Vy okopať ich a pohnojiť. Ja by som tú močovinu moc nedoporučoval, je to silný Dusík a ten je na podporu rastu zelenej hmoty a nie plodov. Na odstránenie nežiaduceho obrastu poplazov je vhodnejšie urobiť to čistenie po skončení sezúby-
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 253.46 (?), 30.3.2011 20:04
to souhlasí, na začátku dubna je potřebný především dusík... na konci dubna nebo v květnu bych poradil cererit :) Nyní trochu močoviny, za měsíc trochu cereritu a je to akorát ;)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 135.2 (?), 29.3.2011 23:14

Obvykle se odnože odebírají a sázejí na další záhon po sklizni (v srpnu). Na zimu dát mezi trsy kompost, zjara očistit a přihnojit cereritem. Pokud je sucho jako letos, zalévat. Letos v nás v osadě jahody také nepřezimovaly zrovna nejlíp, bylo dost sucho.

Pokud chcete, můžete silnější odnože ještě teď zasadit na jiný záhon, ale větší úroda na nich bude až příští rok, teď už je dost pozdě na to, že budou znovu zakořeňovat. Na původním záhoně v každém případě nechte jen ty původní, okopejte je, přihnojte a zalijte, ať trošku poposkočí.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 76.254 (?), 30.3.2011 7:43

Možností je jako vždy více. Připadalo mě to, jako byste ten záhon vyfotit u svokry:-))) ta má něco podobného, jahody jsou na stejném místě už minimálně 25 let, samy odnožují a jediná péče spočívá ve vyhrabání suchých listů najaře - to udělala právě minulý týden, poházení trochou cereritu a jinak se jen sklízí... a úroda je každý rok výborná... kdybych to tam už léta neviděl, nevěřil bych...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 102.253 (?), 30.3.2011 10:00

Já Vám to věřím, sama mám jahody na jednom místě už 30 roků a sklízím jahody velké jak pěsti. Zhruba 1x za 5 let v nich udělám bez ohledu na cokoliv řádky z kompostu a to tak, že sypu jeden kbelík kompostu vedle druhého a zasypu zcela bezohledně vše, co je pod nově vznikajícím kompostovým řádkem. Jahody neokopávám ani neuhrabuji nikdy. Na jaře do nich pustím své 4 slepice a to načechrání a ohrabání a vyzobání hmyzu včetně malinkatých slimáčků je v takové kvalitě, jak to právě slepice umí a je perfektní. Jediné, co pro jahodovnu dělám, je zalévání od poloviny dubna a sklízení, které začíná obvykle po 25.květnu. Celé ty roky mám odrůdu Induka a Karmen, jiné ne. Moje jahodovna má 50m2. Pokud má někdo jeden malý záhon, tak si asi rád důsledným opečováváním s tím malým záhonkem pohraje. V mém případě nemám ochotu každé 3 roky stěhovat jahodovnu o 50m2 na jiné místo a mé jahody jsou s mojí péčí - nepéčí velmi spokojené. Třeba to někdo budete chtít také vyzkoušet?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 253.46 (?), 30.3.2011 20:22
prosím do-vysvětlit. Sypete mezi řádky a tím vzniká nový prostor, kde zakoření další generace nebo zasypete původní rostliny a ony se proderou až nahoru? :)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 121.238 (?), 31.3.2011 8:09

Narazil som na nejaky vyskum, v ktorom skusali zasypanie rastliniek okolo srdiecka alebo dokonca na srdiecko zeminou. Tym sa trosku postupne navysil teren a jahody si o to navysenie vybudovali novu korenovu sustavu. Takto predlzili jahodaren na 7 rokov s kvalitnov urodou. nepochybujem, ze pani ma 30 rokov jahody na jednom mieste. Vela zahradkarov ich ma dlhe roky na jednom mieste. Otazka je urodnost, co pri 50 m2 az tak neboli. My mame jahody na asi 10m2 a ked zarodia nestacime ich konzumovat a spracovat. Rodia vsak len niekolko tyzdnov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 69.144 (?), 31.3.2011 20:36

Pro pána 253.46 - dovysvětlení: Původní rostliny pozdě na podzim zasypu vysokou vrstvou kompostu, tím je úplně zahubím. Zbydou mi nezasypané řádky. Navíc se ty řádky z vysoké vrstvy kompostu (plný kbelík vedle plného kbelíku) stanou cestičkama při sklizni. Časem se jahody přestěhují i na tyto cestičky. V zabránění rychlého přestěhování mi však opět pomáhají moje pipky. Po sklizni jim opět umožňuji vstup do jahodovny, která jim slouží jako báječná hrabárna a kompostové cestičky tak pročechrávají,  že se šlahouny řádně neuchytí a v zimě vymrznou. Až se opravdu zdatným jahodám podaří obsadit kompostové cestičky, tak kompostem stejným způsobem umořím starší řádky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika