Boruvka z lesa



mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 62.154 (?)
9.4.2014 20:34

Take dobry vecer,

   no a prave proto jsem zde a ptam se: Haloo:  je tu nekdo, kdo ma brusnici boruvku na zahrade (ne v lese) a plodi mu? Nerikejte mi, ze jsem prvni clovek, ktery to zkousi... :-)

Martin

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 62.154 (?), 23.7.2013 10:49

Ja do kompostu zbytky oleje (z vareni) davam a nemyslim, ze by se nerozlozil (i mastny papir zcela za rok zmizel).

Dale se mi vylilo trochu mineralniho (ne-eko) oleje z vymeny sekacky do zamkove dlazby. Poskozene (naolejovane) betonove kosticky jsem vymenil za nahradni a schoval stranou... za 3 roky jsou jako nove, takze bakterie evidentne sezraly ten olej.

Nekde zde jsem cetl, ze clovek pouzivajici eko i neeko olej na retezovou pilu srovnal delku rozkladu prislusneho oleje a ten mineralni mu zmizel mnohem drive nez ekologicky..

Osobne bych se vubec nedivil, kdyby v tech eko olejich byla nejaka tezko rozlozitelna latka a ekologove nedomysleli nejake ne zcela zjevne dusledky (jako v elektronice omezeni olovnatych pajek: ano, nemame sice olovo, ale elektronika nic nevydrzi. Nebo v dieselovych autech DPF filtry: ano, urcite velikosti castic ven z motoru nejdou, ale spojene neviditelne problemy za to dle meho nazoru nestoji - tim nerikam, ze by se nemely resit, ale urcite ne DPFkem).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 21.10.2013 11:44

Rozložení olejů závisí na rychlosti jejich zmýdelnění. V půdách bohatých na humus se o zmýdelnění postarají huminové kyseliny a huminové soli.

Osobně do kompostu dávám zbytky olejů a tuků spolu s popelem z dřeva. Suché zmýdelnění provedete tak že tukem nasytíte papírovinu nebo piliny a promícháte se suchým popelem. Mokré zmýdelnění provedete tak, že do 2 litrů vařící vody přimícháte 8 polévkových lžic dřevitého popela (nebo jednu polévkovou lžíci sodného louhu) a za stálého míchání přilejete 1 litr teplého oleje (či rozpuštěného sádla). Po vychladnutí vylejete na kompost tak aby se to aplikovalo na co největší plochu. Připomínám, že jakýkoliv tuk i mýdlo je "uhlovodík" a je potřeba, aby v kompostu bylo dost dusíkatých látek (ty. případně je doplníme přimícháním jedné polévkové lžíce močoviny).

Teoreticky tak lze likvidovat i minerální oleje, nikoliv však jejich aditiva (např PCB z trafoolejů staršího data výroby) a nečistoty (obrusy kovů, carbonové částice,...).

A zpátky k borůvkám. není tolik důležité pro mazání řetězu používat obyčejný nebo ECO olej, ale nepoužívat vyjetý motorový olej. I kdyby stopová množství nezpůsobila znečištění podzemních či povrchových vod, nečistoty z oleje mohou ovlivnit mykorhizu a tím změnit podmínky pro růst převahy borůvčí na podmínky vhodné pro převahu růstu trav apod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 62.154 (?), 9.4.2014 14:39

Oznamuji, ze jsem brusnici boruvku (z lesa) pred 14ti dny pri prilezitosti presazovani kanadanek presadil do raseliny, pridal kysely kristalon ... a dnes s uzasem zjistil, ze na ni jsou krome hromady listecku i kvety!?

V teto souvislosti se ptam, zda mam boruvku nechat ve stinu, nebo dat spis na slunce (zalivku ji zajistim). V prirode roste jak jsem videl pod stromy i na slunku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 9.4.2014 14:51

Cítíte to správně. Poroste-li borůvka na slunci, plody přinese sladší a chutnější, ale   nároky na závlahu (které jsou u borůvek i tak velké) budou ještě větší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 62.154 (?), 9.4.2014 15:50

Pisete tak jiste "plody přinese sladší a chutnější"... s ohledem na to, ze vetsina dostupnych materialu tvrdi, ze lesni boruvku (Vaccinium myrtillus) nelze pestovat mimo les, soucasne zde 2 lide potvrzuji, ze z toho nic vlastne nic moc nebylo... a ja jako amater nejamaterstejsi prinesu z lesa zbidaceny pidi kericek (rostouci temer mimo pudu diky erozi) a hned prvni jaro mam kvety, tak si rikam co je kde spatne.

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 175.130 (?), 9.4.2014 20:19
Dobrý večer. Martine i "odborná literatura" někdy kecá. Slovutní autoři jednoduše opisují. Nejlépe je si postupy o které máte zájem jednoduše vyzkoušet, nebo se podívat jak to dělají sousedi a jaké mají výsledky. Zdeněk
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 62.154 (?), 9.4.2014 20:34

Take dobry vecer,

   no a prave proto jsem zde a ptam se: Haloo:  je tu nekdo, kdo ma brusnici boruvku na zahrade (ne v lese) a plodi mu? Nerikejte mi, ze jsem prvni clovek, ktery to zkousi... :-)

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 175.150 (?), 10.4.2014 21:28
Dobrý večer. Brusinky a borůvky se dají pěstovat normálně ve skalce není to žádná věda. Jsou to keříčky velice nenáročné. Borůvky chtějí lesní hrabanku. Brusinky snesou vyloženě kamenité "podloží". Až pojedete někam vlakem - horskou lokálkou tak se podívejte jak se krásně daří brusinkám mezi pražci. Brusinky se používají jako doplněk k bonsajím a plodí.Bohužel nemám fotku. Zdeněk
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 11.4.2014 6:03

No jo, jenomže Vy jste pane Zdeňku na horách.Vám porostou i volně zapíchlé hrábě.Borůvka z lesa i brusinka by chtěla v nížinách aspoň na severní stranu skalky, anebo klasický polostín.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 11.4.2014 10:59

A vůbec... všimli jste si?borůvkám se v lese daří nebývale, ať už jsou na plném slunci, v polostínu, nebo ve stínu.Mezi jehličnany asi o trochu více, než v listnatém lese-mám to tak vypozorováno.Důležité je pěstovat je v kyselém prostředí.Už kdysi dávno jsem slychával, že borůvčí přesazené z lesa na zahradu prosperovat nebude... asi je to pravda, nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika