Čím naimpregnovat stará kola od povozu?



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?)
7.2.2011 13:29

Já bych se nespoléhal, že dřevo kol je bez viditelných škůdců a naipregnoval bych je nějakým fungi a insekticidem (Deron, Adolit - Katrit, Baufan, Bochemit, Lignofix...), případně nějakou bází pod lazuru. Fermež je zřejmě dobrá, byť ne jediná, volba. Na rozdíl od některých diskutujících si nemyslím, že dřevo napuštěné fermeží má lepší odolnost vůči povětrnosti než moderní lazury. Zato umí asi nejlépe zvýraznit strukturu nového dřeva. To ale u starých kol příliš nevyužijeme.  Co se týče Karbolinea, na terasu bych se ho neobával použít, moderní prodávané karbiolineum splňuje stejné požadavky na ekologii a zdravotní rizika jako běžné syntetické barvy. Je otázkou, jestli se tím nesnížila jeho účinnost, on už ho prakticky nikdo nepoužívá - možná i kv ůli ceně.
   Teakový olej bych asi nepoužil, spotřeba u starého vyschlého dřeva by byla s ohledem na konzervační efekt příliš velká. Vyjetý olej už je trochu mimo, je to nezdravé, vysychá pomalu a ošetřené dřevo na omak špiní. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
Jablíčko - (29) - 172.4 (?), 2.2.2011 11:21, zobrazeno: 23782x

Dobrý den, mám po babičce stará kola od povozu, jsou velmi zachovalá, bez škůdců. Ráda bych si je dala na terasu, na místo, kde ale prší a prahne slunce. Nemáte někdo zkušenosti s nějakým nátěrem, který by kola ochránil?

Manžel navrhoval, že bychom je natřeli vyjetým olejem z aut.. No, to nevím..

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 35.114 (?), 2.2.2011 14:15

To se dělalo dřív a asi se taková metoda ještě používá. Já bych kola naimpregnovala olejem, ale na nábytek a třeba teakovým. Ten používám na nátěry zahradního nábytku a je kvalitní. Jen je pravda, že oproti všem svým známým ještě nábytek přikrývám před deštěm. Jinak to všichni jen natřou každý rok tím olejem. Ale jsem naprostý laik, tak to berte s rezervou. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 176.18 (?), 2.2.2011 15:10

Používala se karbolka nebo vyjetý olej, oboje chrání dobře a dlouhodobě. Ale určitě teď už existuje něco nového, co bude určitě kvalitnější, dražší, bez zápachu a s určenou trvanlivostí. Já bych použila jako odzkoušený ten vyjetý olej...     Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.18 (?), 2.2.2011 15:12

ps - možná by ještě šlo předtím je napustit teplou fermeží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 65.24 (?), 2.2.2011 15:40

Vyjetý oil je laciná a spolehlivá ochrana, jeho nevýhodou je ža dokáže změnit odstín dřeva a poměrně velmi dlouho drží svůj pach. S karbolínem bysem si na vlastním pozemku nezahrával, teakový olej je na sterý dřevo zbytečně drahý a tak se mi ze zmíněných napouštědel zamlouvá nejvíce fermež. Před aplikací fermeže bysem zlehka dřevo obrousil smirkem, Opakovaně a vydatně napustil napouštědlem proti plísni, hnilobě a breberkám, po zaschnutí pak (klidně teplou) fermeží nejlépe za pomoci sluníčka a vysokých letních teplot v množství co dřevo vezme. Ve 2 i 3 nátěrech.   j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jablíčko - (29) - 172.4 (?), 7.2.2011 10:16

Zdravím :-) Děkuji Vám za reakce, díky vašim odpovědím jsem věděla co mám ve vyhledávačích na netu hledat a až se oteplí, tak kola budu natírat tou fermeží, jak jste mi tu i radili. Koukala jsem na netu a pro mě je to nejideálnější. Ani jsem nevěděla, že něco takového existuje.Měla jsem jen představu o těch vyjetých olejech z aut a snad nějakých lacích.. Ty ale moc nepreferuju, protože se musí po čase ošmirglovat a znovu nalakovat a to dřevo jaksi ucpou..Aspoň má předstaa. takže fermež zvítězila, až to bude hotovo, hodím sem nějaké fotky a písnu jak jsem s tím bojovala :-)

Přeji krásný den

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 7.2.2011 13:29

Já bych se nespoléhal, že dřevo kol je bez viditelných škůdců a naipregnoval bych je nějakým fungi a insekticidem (Deron, Adolit - Katrit, Baufan, Bochemit, Lignofix...), případně nějakou bází pod lazuru. Fermež je zřejmě dobrá, byť ne jediná, volba. Na rozdíl od některých diskutujících si nemyslím, že dřevo napuštěné fermeží má lepší odolnost vůči povětrnosti než moderní lazury. Zato umí asi nejlépe zvýraznit strukturu nového dřeva. To ale u starých kol příliš nevyužijeme.  Co se týče Karbolinea, na terasu bych se ho neobával použít, moderní prodávané karbiolineum splňuje stejné požadavky na ekologii a zdravotní rizika jako běžné syntetické barvy. Je otázkou, jestli se tím nesnížila jeho účinnost, on už ho prakticky nikdo nepoužívá - možná i kv ůli ceně.
   Teakový olej bych asi nepoužil, spotřeba u starého vyschlého dřeva by byla s ohledem na konzervační efekt příliš velká. Vyjetý olej už je trochu mimo, je to nezdravé, vysychá pomalu a ošetřené dřevo na omak špiní. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 176.18 (?), 7.2.2011 20:57

Moje zkušenosti s některými jmenovanými prostředky jsou následující : rošt na koupání (když byla dcera malá) byl 3x napuštěn fermeží a přetřen lodním lakem. Po cca 5ti letech v mokru při dětském koupání byl nedotčen a jako nový, teď už stojí v komoře. Dřevěná chata, napouštěná a natíraná Luxolem - po třech letech je z jihozápadní strany nutno nátěr obnovovat. Dřevěná bouda na čerpadlo v osadě - po letech obnoveno původní napuštění karbolkou, dřevo chrání před povětrností i škůdci - ale zápach+ tmavá barva +cena.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 7.2.2011 23:19

To je pravda. Občasné mokro dřevo ustojí, zejména s lodním lakem - však byl vymyšlen na lodě. Největší zhoubou pro natřené dřevo je trvalé vystavení přímému slunci.   Luxol na slunci za pár let vyšisuje a je třeba jej přetřít, lodní lak na slunci popraská a místy se oloupe.  Odstraňování zbytků starého laku při obnově nátěru patří k nejhorším pracem vůbec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 74.253 (?), 19.2.2011 22:25

Moderní prostředky proti houbám a hmyzu jako lignofix, wolmanit, bochemit, katrit - jsou vodou ředitelné, tj. v případě dřeva trvale vystaveného povětrnosti je vždy nezbytné použít dvě vrstvy, např. naředěný lignofix plus třeba stará dobrá fermež. V případě krovů by to byl luxus, na krovy neprší. Jak psal pan V., problémy nedělá stabilní vlhkost, ale její změny. Subjektivně se mi více zamlouvají hnědě obarvené nátěry, když už se na to mám léta koukat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika