Vyvýšené záhony



host - 17.58 (?)
8.4.2014 15:16

krása, gratuluji, také se chystáme na jejich výrobu, máte nějaký podrobnější popis materiálu, nátěru, rozměry, na kolik vás vyšel záhonek, co jste dávali dovnitř... fakt moc krásné

Alena

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
      
host - 141.138 (?), 21.3.2014 13:00

Ptákovina, najděte s lepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 175.130 (?), 21.3.2014 20:42
Dobrý večer. Musím reagovat. Píšete že je to ptákovina. No, je to Váš názor, ale vyzkoušel jste si tento způsob obhospodařování aspoň jednoho záhonku? Samozřejmě že nevyzkoušl. Vyzkoušejte a budete překvapený, že je i jiná možnost než tradičně rýt, trápit se s plevelem, chemicky ošetřovat atd. atd. Již jsem na tomto vláknu psal i přidal nějaké fotky. Myslíte si že v 800 m.n.m by se dala vybudovat funkční zeleninová zahrada s tradičním přístupem pěstování zelniny? Zdeněk
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 216.101 (?), 22.3.2014 17:57

Pane Zdeňku, podle mne má tavaryšč Igor, jen ohraničené záhonky prkny. Mít je, tak to dělám taky. Vyvýšený, nebo spíše vysoký záhon je úplně něco jiného. Také se už o nich psalo. Máte pravdu v tom, že jsem to ještě nedělal. Mít zbytečných několik desítek tisíc, tak si dva takové záhony zhotovím. Docílit takové úrody se dá i bez vyvýšeného záhonu. Všechno má své pro i proti. Igorek už nenapsal, kolik dusíkatých sloučenin obsahují jeho výpěstky a jaká je skladovatelnost takovéhoto produktu. Při správně zvolené odrůdě rajčat, mohu mít krásné plody i bez VZ, jejihž hmotnost dosahuje 0,8kg. Brambory mám rád menší, protože vrstva dužniny pod slupkou, která má nařězu viditeně jinší strukturu je to co je na bramboru to nejchutnější, se úměrně nezvětšuje s vlikostí brambory. Česnek větší nevpěstujete, ani kdyby se něj modlil sám Svatý Otec. Tradiční rytí vás čeká vždy, proto je tradiční. Velikost trápení s plevelm se dá zmenšit vhodnou technologií, ale odstranit se nedá nikdy. A chemii budete používat ve větší míře, protože rostliny pohoněné dusíkem jsou prostě choulostivější. Ty okazy vlevo jsou lepší.

Alfréd

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Aluša CZ/AT - (9) - 150.149 (?), 1.4.2014 9:02

Dobrý den,

vkládám fotky právě hotových vyvýšených záhonů na naší městské pidizahrádce (cca 40m2).

Přiznávám, že se do nich vešlo víc organického materiálu, než jsem čekala, ale konečně je jeden už plný (a osetý) a do druhého už stačí jen dosypat poslední vrstvu zeminy. Rajčátka už se těší.

Alena


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 17.58 (?), 8.4.2014 15:16

krása, gratuluji, také se chystáme na jejich výrobu, máte nějaký podrobnější popis materiálu, nátěru, rozměry, na kolik vás vyšel záhonek, co jste dávali dovnitř... fakt moc krásné

Alena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Aluša CZ/AT - (9) - 149.248 (?), 9.4.2014 12:00
Dobry den, moc dekuji za pochvalu! :) Zahony jsou 200x50x60cm. Neni to na zadne velkopestovani, ale prostor zahradky vic neumoznuje. Samotna konstrukce je z terasovych modrinovych prken, spojovana smrkovymi sloupky, dvakrat natrena olejem na modrinove drevo. Vylozena je folii, kterou jsem pripevnila sponkovackou. Nakupovali jsme vse v Hornbachu a poridili asi za 200 Euro (Viden). Cena jednoho hotoveho a v zasade totozneho zahonu se tu pohybuje kolem 300 Euro. Slozeni zahonu mame nasledujici (inspirovala jsem se do velke miry zde na foru): odspodu: vetve a drevena stepka, listi, posecena trava a ruzny vytrhany plevel, obracene drny (nastesti znami zakladali kobercovy travnik, takze jsme meli zdroj), pak zase nejake listi (mela jsem ho dost), vrstvu kompostu promichanou se zeminou a zeminu. Poradne jsem zahony prolila, po tydnu se sesedly asi o 10 cm, takze se jeste prisypavala zemina. Mam z nich velkou radost, lezou uz redkvicky, par cibulek i hrasek. Ten urceny rajcatum a spol. jeste ceka prazdny. Alena
drny v zahonu
drny v zahonu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ales_22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (262) - 9.129 (?), 18.3.2016 16:25

Místo hladké folie je lepší nopová folie na hydroizolace základů domu. Dřevo pod ní může větrat a prodlouží se jeho životnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Bláža - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (169) - 247.1 (?), 9.3.2015 9:41

Tak je to skoro rok co mám svůj první vyvýšený záhon, tak se chci podělit o první zkušenosti.

Práce to byla. Ale co by pro mě rodina neudělala že, tak jsme si udělali hezký víkend, ostřihali stromy a větve rovnou zpracovali na dno záhonu, taky jsme zneškodnili celý kompost, což taky dost oceňuji (nechápu, jak ho zvládneme tak rychle zaplnit). Celkově to bylo příjemné.

Mám tuhle zahradu teprve třetí sezonu, pěstovala jsem tedy jednou bez záhonů a podruhé už na nich, zatím jsou tedy obě zkušenosti o dost horší než bych si vysnila :-D Ale vyvýšené záhony se mi zdáli rozhodně o dost lepší.

Co mě ale ohromilo rozhodně nejvíc je jejich údržba. Rostlo zde opravdu minimální množství plevele který se snadno vytrhal bez přesezených nohou nebo bolavých zad.

Úplně mě ale dostalo letošní jaro. Obávala jsem se, jak zahradu zvládnu, mám nedlouho před porodem. Ze záhonu jsem ale jen odstranica co jsem loni nesklidila a hráběma ho pohrabala. Hotovo. Mám zaseto. Příprava na novou sezonu trvala asi hodinu a půl včetně sklízení loňských mrtvolek a rozhrabání popela. Jsem nadšená, nemusela jsem se ohybat a už vůbec nemusel manžel půl dne otročit. Kdyby jen kvůli tomu, rozhodně půjdu do dalšího záhonu.

Zkusím Vás průběžně informovat :-)

Bláža

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 225.17 (?), 24.5.2015 22:15

Pro zasmání. Můj vyvýšený záhon před dnešní sklizní špenátu. Dáša


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 251.234 (?), 24.5.2015 22:21

To mate super. Tak v tomto pripade byli asi slimaci nahrani laugh. Happy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika