Přezimování cibulí lilií



host - 204.18 (?) 
14.10.2011 7:50, zobrazeno: 21405x

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Koupila jsem cibule lilií od pěstitele a ráda bych je věnovala k Vánocům. Nevím,  co s nimi mám dělat, aby mi vydržely. Kam je mám umístit?

Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 40.226 (?), 16.10.2011 20:44

Věnování lilií k vánocům je velmi pěkný počín, ale nemůže být předán formou nevysazených cibulí. Cibule lilií v této době by měly být obecně vzato jíž vysazeny. Je možné je uložit do rašeliny nebo substrátu a v nádobě je přechovat ve sklepě alespoň do února a pak vysadit do půdy při první jarní oblevě. Je dobré jednou za měsíc zkontrolovat zdravotní stav. Samozřejmostí je, aby substrát byl přiměřeně vlhký. Teplota by neměla stoupnout nad 8 st. C, jinak cibule předčasně vyraší a vznikne problém.  Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 58.254 (?), 16.10.2011 20:52

Cibule lilií je možné vysazovat kromě některých vyjímek na podzim i na jaře, dokonce i v zimě, pokud je půda rozmrzlá i když to není ten nejlepší termín.Použít liliové cibule jako vánoční dar je trochu neobvyklé, ale budiž.Pak je ale musíte alespoň provizorně zasadit do nějakých kořenáčů do lehčího substrátu a uložit do chladna do sklepa.Podarovaný pak by měl tyto kořenáče stejně ponechat v chladnu do jara a vysadit ven, jakmile to podmínky dovolí.Substrát by neměl úlpně vyschnout, ale ani nesmí být přemokřený.Také by bylo možné cibule dát do mikroténových sáčků s přídavkem mírně vlhkých hoblin, nebo rašeliny.Uložení v chladu je podmínkou také pro obdarovaného.Přeji, aby dárek udělal radost. pH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 253.112 (?), 2.1.2014 10:17

Objednal jsem si lilie, ale protože nejsem znalec a firma, u které jse si je objednal mi nenapsala, že je mám ihned vysadit, nechal jsem je v pytlíku, ve kterém přišli ve sklepě. Když jse potom náhodou mluvil se synovcem mé ženy, tak ten mi řekl, že je mám okamžitě zasadit do substrátu, mírně navlhčeného a na jaře zasadit. Řekl mi také, že pokud už budou cibule měkké, pak je pravděpodobné, že už z nich nebude nic. Cibule měly kořeny, které jserm jim při zakládání do substrátu nechal. Já se ptám, zda jsem je měl odstranit či ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 2.1.2014 10:32

Nemrzne, tak šup šup s nimi rovnou ven do půdy. Taky jsem před pár dny vysazoval nějaké cibulky, které jsem na podzim dostal a zapomněl jsem na ně a včil jsem je objevil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.43 (?), 2.1.2014 12:41

Kořeny se neodstraňují. Jinak souhlas s Ferdou. Při takto pozdní výsadbě by asi bylo dobré přes místo výsadby dát trochu chvojí, mají ještě přijít mrazy.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 192.79 (?), 2.1.2014 18:54

Tento problém řeším každoročně. Pokud se to stalo, tak lilie uložít do květináče a zasypat substrátem. Uložit je s nádobou do chladné místností kolem 2-8 st.C. Zásadně nyní je nevysazovat, protože nové kořínky by nadcházející zimu nepřežily. Vysadit bychom měli cibulky až začátkem března a pokud nevyrašily npř. OT, pak je držet až konce bezna.  Pokud jste nakoupia Ah nebo LA, pak může být problém s vyrášením cibulí. V každém případě nádobu uržovat v chladnu. Určitě ještě přijdou silné holomrazy a cibuloviny pozdě vysazené to nemají rády. Předchozí doporučení jsou taky správná, ale musí být 100%  ochrana proti mrazu.

Mimochodem každoročně vykopávám dražší cibule a uchovávám je v nádobách v chladném sklepě. 100% to u mně platí u malých cibulek, které jsou v půdě mělce umístěné a lehce vymrzají.   Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika