cibuloviny - a co po nich?



host - 204.1 (?)
18.1.2008 16:32

Když jsem byl na léčení v Marjánských Lázních měli zahradníci nasázené cibuloviny v koších z pletiva když odkvetli měli jiné koše s letničkami a tak to měnili košíky vkládali do velkých mís po kolonádě cibuloviny nechali zatáhnout někde venku.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 205.18 (?), 14.1.2008 22:34, zobrazeno: 25021x

Dobrý den, obracím se na Vás zahradníky s dotazem, protože jsem úplný laik. Plánuji záhon tulipánu a narcisů, který mi pokvete na jaře. Jakmile však skončí jaro a nastane období pro vytažení cibulek, zůstane po nich záhon prázdný. Mohu  spolu s cibulkami vysadit i nějaké jiné rostliny (trvalky),  které zaplní prázdné místo po cibulovinách? Poradíte prosím jaké a kdy je sadit, popř. jaká je následující péče?

Předem děkuji za odpověď a inspiraci.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 15.1.2008 7:52

Měl bych strach, že při vyrytí cibulek poškodím ony trvalky. Máte-li cibuloviny mezi ostatními záhony, není problém jej osadit zeleninou nebo zeleným hnojením. Pokud je ve striktně okrasné části, třeba postupovat jinak - třeba letničky mezi řádky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 205.18 (?), 15.1.2008 8:21

No já teprve plánuji ten záhonek a dělám si výběr květin. Chtěla jsem vysadit hodně tulipánů a narcisů, aby to vypadalo opravdu zářivě, až pokvetou, ale přesně jak říkáte, bojím se, že když budu cibulky později vytahovat, tak že poškodím ty trvalky. a to se dá, že po vytažení cibulek tam hned nasadím letničky? To by ale měly být už povyrostlé, že?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 191.35 (?), 15.1.2008 19:35

Obvykle se cibuloviny /tulipány a narcisy aj./ nechávají na místě několik let. Letničky klidně sázejte mezi ně.  Listy v červnu zajdou a letničky se mohou rozvinout. Listy cibulovin se nesmí odstraňovat, pokud jsou zelené. Vyživují cibuli. Pár týdnů to není moc estetické, ale dá se to přežít. Cibuloviny sázete do hnízd, po jedné odrůdě. Vypadá to lépe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 205.18 (?), 15.1.2008 20:18

O těch košíčkách jsem už slyšela. Taky jsem hodně četla, že se cibulky mají vytahovat, ale abych se přiznala, pokud nebudu muset, budu jenom ráda a ušetřím si práci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 204.16 (?), 16.1.2008 14:03

dobrý den,
nebudu vám nic radit, jen popíšu, jak to dělám já. v jiném příspěvku o tulipánech jsem se také trochu rozepsala, jen tedy trochu zopakuji - tulipány sázím do košíčků po cca 7-13 ks (záleží na velikosti cibulí) do stávajících trvalkových záhonů, kde se vždycky ten kousek půdy najde a v době vegetace po vyjmutí košíčku z půdy prázdné místečko trvalky spolehlivě zakryjí svými listy. na místě, kde by bylo více košíčků vedle sebe řeším tuto situaci např. vysazením jiřin do nádob. krásně narostou, nejsou ohroženy jarními mrazíky, neboť je v květníku mohu včas přemístit třeba do sklepa, nebo chodby a po vyndání tulipánů jiřinku s celým balem vysadím do záhonu a ta nerušeně roste dál. je to samozřejmě možné aplikovat i s jinými rostlinami. tulipány mám spíše v pozadí záhonu (kde pak vyniknou vysoké jiřiny) a v popředí povyrostlé trvalky  zakryjí vadnoucí listy tulipánů.
trochu jinak to dělám s narcisy. ty se nemusejí každoročně vyndavat - spíše naopak - takže jimi mám lemovaný celý okrouhlý záhon růží. nejsou ale úplně na kraji, je před nimi cca 20cm pruh volné půdy. když odkvetou a listy začínají polehávat a měknout, ale ještě nežloutnou, upletu z trsů listů copánky a podle nálady konce nechám buď volně nebo je naopak svážu barevnou mašličkou. a před ně vysadím afrikány - velmi hustě - či jiné nižší letničky, které vzápětí udělají nepropustnou hradbu a žádné žluté listy nejsou vidět. a než se tak stane, budou vás těšit copánky. věřte, byl z toho unešen  i zahradní architekt...

eva

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Kubecova1 - (6) - 205.18 (?), 16.1.2008 15:04

to je dobrý nápad a inspirace

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.1 (?), 18.1.2008 16:32

Když jsem byl na léčení v Marjánských Lázních měli zahradníci nasázené cibuloviny v koších z pletiva když odkvetli měli jiné koše s letničkami a tak to měnili košíky vkládali do velkých mís po kolonádě cibuloviny nechali zatáhnout někde venku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Leandrpalmares - (27) - 202.201 (?), 17.3.2008 13:29

Teda vážně super s těmi copánky to také vyzkouším děkuji za inspiraci

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Vlastice - (15) - 102.120 (?), 24.1.2008 10:42

Dobrý den, tak ten váš nápad na spletení listů do copánku se mně zdá naprosto skvělý a hned letos to udělám stejně. Včetně vysazení afrikánů před ně. Chtěla jsem si je vysadit a přemýšlela jsem kam, takže díky vám mám hned dvě mouchy jednou radou.Doufám, že se od vás do budoucna ještě něčemu přiučím. Vlasta

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika