Sušení cibule



KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 135.61 (?)
22.7.2021 12:39

Já ji nechávám na záhoně asi 10 dnů. Za každého počasí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
myn - (49) - 108.160 (?), 21.7.2021 17:12, zobrazeno: 2073x

Vždy jsem sušil cibuli tak, že jsem ji vytrhal a dal na jížní zápraží. Poslední dva roky se mi ale při tomto sušení vytváří z horní (nejvíce osluněné) strany jakési plošky na nichž je cibule víc proschlá a pod nimi je sklovitá (není bílá). Často musím vyhodit i půlku cibule. Čím to je? Špatná sazečka, nebo ji špatně suším? Nikdy předtím mi to nedělala, ale je pravda, že to byla cibule ze semene.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 21.7.2021 20:06

Je spálená sluncem, upečená.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.78 (?), 21.7.2021 22:45

Cibule by se měla sušit v průvanu a nikoliv na sluníčku. Někdy pak stačí dát na sluníčko do míst kde neproudí vzduch cibuli lépe očištěnou a problém je na světě. Cibuli proti přehřátí chrání jednak odsálání přebytku tepla ze špíny a jednak proudění vzduchu. Setá cibule je vždy čistší než cibule ze sazečky...

Rada zní takto - cibuli nedávejte přímo na zápraží, ale na rošty či jinou podporu aby po jejich ohřátí mohl kolem nich proudit vzduch a tím je ochladit... Někdy postačí pod ně dát rákosouvou rohož, podestýlku ze sena nebo slámy, anebo jednoduše je dát do zeleninových přepravek nad sebe a tu úplně spodní nechat prázdnou. Z hlediska manipulace je ideální sestava 5+1 přepravka v komínku nad sebou.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 91.196 (?), 22.7.2021 7:49

SfK opět radí dobře. Já dodám-cibule se sklízívá i tak, že se po vytažení ze Země nechá ještě pár dnů ležet pro zaatažení na záhoně-tam kupodivu ke škodám nedochází, ale jakmile zůstanou třeba i jen pár přespoledních hodin položené např. na dlažbě, betoně, tak chytnou ten úžehfrown. Já z pěstování cibule vycouval asi před dvaceti lety-hlavními důvody byly tyto-vrtalka a fakt, že s rozboomemcheeky super-hyper už bylo možno koupit za přiměřenou cenu kousatelnou zeleninu. Tam dle potřeby pořídím většinou pětikg balení, sednu k němu a udělám výřad-očistím od vrchních, nejvíc špinavých obalů, případné raněné kusy spotřebujeme přednostně. Zbylé skladuju podobně, jako SfK-vzdušně, ale ne na přímém Sluncienlightened.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 22.7.2021 9:03

Akorát to dosušení na záhonech je z padesát roků starých knížek. V dnešní době když sklidím cibuli a nechám na záhoně, přijdou lijáky, zaroste plevelem že ji pak stěží najdu a o nějakém sušení nemůže být řeč. Taky je to dvojí práce. Takže jde do klecí a do stínu na vzduch. Koupit se dá, ale pro letní a podzimní spotřebu si dva záhony vypěstuju, není to moc pracné a vždy je kam sáhnout, vyberu si podle potřeby kuchyně do jídla, do čalamád.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 145.41 (?), 22.7.2021 12:23

Sušení na záhonech se používá po celém světě stále. Podívejte se na You atd a budete hned v obraze. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 135.61 (?), 22.7.2021 12:39

Já ji nechávám na záhoně asi 10 dnů. Za každého počasí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 22.7.2021 18:50

A já zas jak píšu, ihned do klecí a pod kůlnu. Je to pohodlnější. Nepřipadne mi, že by si ten delší pobyt na záhoně cibule nějak užívala.  Možná se to používá na celém světě, ale u nás to je kontraproduktivní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 145.41 (?), 22.7.2021 19:48

Tak hlavně se to používá tam, kde jsou ke sklizni desítky hektarů a ne nějaký záhonek na dvě kopnutí motyčkou. Nechat cibuli oschnout na záhonu je daleko levnější, než používat nákladnou sušičku. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika