Česnek Štěpán



host - 191.123 (?)
5.11.2017 18:50

Ačkoliv si spotřebitelé většinou vybírají přednostně paličáky (a ještě k tomu preferují fialové a hnědé před čistě bílými), Štěpán je "přehlížený" neprávem. Je to rozhodně dobrý nepaličák, má cca 8-10 stroužků v palici, pokud zvolíte dostatečný rozestup při výsadbě, tak se vám odmění velkými palicemi i velkými stroužky. Má výhodu, o kterou se všichni obdivovatelé paličáků připravují - dlouhá skladovatelnost, vydrží až do příští sklizně a v mém případě i odolal útoku vlnovníka, který mi na jaře zlikvidoval zbytky zásob paličáků. Štěpánovy vnitřní stroužky byly na roztoče moc hluboko.

Já osobně bych i lidem, kteří česneku pěstují jen pár kousků, doporučil výsadbu alespoň dvou odrůd (paličák + nepaličák) a pokud preferujete větší stroužky, je Štěpán ta pravá volba nepaličáku.

PS: "Neoblibu" nepaličáků dávám za vinu jednomu televiznímu pořadu, v němž před cca 5 lety proběhla informace, že pravý český česnek je vždy jen paličák. Což je nesmysl.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Moka - (19) - 39.46 (?), 5.11.2017 14:25, zobrazeno: 10346x

Dobrý den,

máte někdo zkušenost s pěstováním česneku Štěpán? Je od firmy Semo. 

Děkuji, Monika

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 243.114 (?), 5.11.2017 15:27

Sázela jsem ho loni na podzim. Letos nebyl, alespoň u nás u Přerova příliš příznivý rok na česnek (velmi brzo bylo sucho), žádný česnek se nevydařil, takže ani Štěpán mi nedorostl do velikosti koupeného.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 5.11.2017 17:44

Štěpána neznám (tedy znám, ale není to česnek). Odrůdy od SEMO, které jsem pěstoval  (Dukát, Unikát,  Karel IV.) u nás prospívají lépe než ty Kozákovy. Možná je to náhoda, taky jsem nevyzkoušel úplně všechny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 191.123 (?), 5.11.2017 18:50

Ačkoliv si spotřebitelé většinou vybírají přednostně paličáky (a ještě k tomu preferují fialové a hnědé před čistě bílými), Štěpán je "přehlížený" neprávem. Je to rozhodně dobrý nepaličák, má cca 8-10 stroužků v palici, pokud zvolíte dostatečný rozestup při výsadbě, tak se vám odmění velkými palicemi i velkými stroužky. Má výhodu, o kterou se všichni obdivovatelé paličáků připravují - dlouhá skladovatelnost, vydrží až do příští sklizně a v mém případě i odolal útoku vlnovníka, který mi na jaře zlikvidoval zbytky zásob paličáků. Štěpánovy vnitřní stroužky byly na roztoče moc hluboko.

Já osobně bych i lidem, kteří česneku pěstují jen pár kousků, doporučil výsadbu alespoň dvou odrůd (paličák + nepaličák) a pokud preferujete větší stroužky, je Štěpán ta pravá volba nepaličáku.

PS: "Neoblibu" nepaličáků dávám za vinu jednomu televiznímu pořadu, v němž před cca 5 lety proběhla informace, že pravý český česnek je vždy jen paličák. Což je nesmysl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 191.123 (?), 5.11.2017 18:52

PS: Jelikož si kupuji každoročně novou sadbu, tak u Štěpána oceňuji jeho pravidelnou dostupnost. Zatímco sehnat Karla IV. nebo třeba Dukát jde jen někdy, Štěpán je k dispozici pravidelně - patrně právě proto, že nepaličáky tolik netáhnou.

Vysazoval jsem dnes spolu s Unikátem, Havranem a Vekanem. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 113.229 (?), 6.11.2017 10:29

V letošním roce dal Štěpán skoro o třetinu vyšší výnos na průměr všech odrůd ze Sema, bylo vidět, že mu sucho vadilo méně než paličákům.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 191.123 (?), 31.7.2018 12:23

Mám sklizeno, usušeno a dnes budu uklízet na půdu. Výhoda Štěpána proti ostatním třem odrůdám je hlavně v tom, že všechny palice má stejně velké (a opravdu velké). Mistrem nestability je Havran, u kterého mám některé paličky i dvojnásobné proti jiným, ani Vekan a Unikát ale letos takovou stabilitu nepředvedly. Přitom je pěstuji všechny na stejném místě a se stejnou péčí.

Horší to asi letos bude s dostupností nové sadby. Moravoseed nabízí pouze Dukáty, SEMO pro koncové spotřebitele asi nic, a přes prodejny se mi to málokdy podaří sehnat. Pan Kozák má již také vyprodáno, přes překupníky je možno zamluvit si jen některé odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika