Česnek Štěpán



host - 243.114 (?)
5.11.2017 15:27

Sázela jsem ho loni na podzim. Letos nebyl, alespoň u nás u Přerova příliš příznivý rok na česnek (velmi brzo bylo sucho), žádný česnek se nevydařil, takže ani Štěpán mi nedorostl do velikosti koupeného.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Moka - (19) - 39.46 (?), 5.11.2017 14:25, zobrazeno: 10337x

Dobrý den,

máte někdo zkušenost s pěstováním česneku Štěpán? Je od firmy Semo. 

Děkuji, Monika

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 243.114 (?), 5.11.2017 15:27

Sázela jsem ho loni na podzim. Letos nebyl, alespoň u nás u Přerova příliš příznivý rok na česnek (velmi brzo bylo sucho), žádný česnek se nevydařil, takže ani Štěpán mi nedorostl do velikosti koupeného.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 5.11.2017 17:44

Štěpána neznám (tedy znám, ale není to česnek). Odrůdy od SEMO, které jsem pěstoval  (Dukát, Unikát,  Karel IV.) u nás prospívají lépe než ty Kozákovy. Možná je to náhoda, taky jsem nevyzkoušel úplně všechny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 191.123 (?), 5.11.2017 18:50

Ačkoliv si spotřebitelé většinou vybírají přednostně paličáky (a ještě k tomu preferují fialové a hnědé před čistě bílými), Štěpán je "přehlížený" neprávem. Je to rozhodně dobrý nepaličák, má cca 8-10 stroužků v palici, pokud zvolíte dostatečný rozestup při výsadbě, tak se vám odmění velkými palicemi i velkými stroužky. Má výhodu, o kterou se všichni obdivovatelé paličáků připravují - dlouhá skladovatelnost, vydrží až do příští sklizně a v mém případě i odolal útoku vlnovníka, který mi na jaře zlikvidoval zbytky zásob paličáků. Štěpánovy vnitřní stroužky byly na roztoče moc hluboko.

Já osobně bych i lidem, kteří česneku pěstují jen pár kousků, doporučil výsadbu alespoň dvou odrůd (paličák + nepaličák) a pokud preferujete větší stroužky, je Štěpán ta pravá volba nepaličáku.

PS: "Neoblibu" nepaličáků dávám za vinu jednomu televiznímu pořadu, v němž před cca 5 lety proběhla informace, že pravý český česnek je vždy jen paličák. Což je nesmysl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 191.123 (?), 5.11.2017 18:52

PS: Jelikož si kupuji každoročně novou sadbu, tak u Štěpána oceňuji jeho pravidelnou dostupnost. Zatímco sehnat Karla IV. nebo třeba Dukát jde jen někdy, Štěpán je k dispozici pravidelně - patrně právě proto, že nepaličáky tolik netáhnou.

Vysazoval jsem dnes spolu s Unikátem, Havranem a Vekanem. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 113.229 (?), 6.11.2017 10:29

V letošním roce dal Štěpán skoro o třetinu vyšší výnos na průměr všech odrůd ze Sema, bylo vidět, že mu sucho vadilo méně než paličákům.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 191.123 (?), 31.7.2018 12:23

Mám sklizeno, usušeno a dnes budu uklízet na půdu. Výhoda Štěpána proti ostatním třem odrůdám je hlavně v tom, že všechny palice má stejně velké (a opravdu velké). Mistrem nestability je Havran, u kterého mám některé paličky i dvojnásobné proti jiným, ani Vekan a Unikát ale letos takovou stabilitu nepředvedly. Přitom je pěstuji všechny na stejném místě a se stejnou péčí.

Horší to asi letos bude s dostupností nové sadby. Moravoseed nabízí pouze Dukáty, SEMO pro koncové spotřebitele asi nic, a přes prodejny se mi to málokdy podaří sehnat. Pan Kozák má již také vyprodáno, přes překupníky je možno zamluvit si jen některé odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika