Česnek sezóna 2020/2021



Pett - (10) - 245.153 (?)
4.10.2020 18:57
Já už polskému česneku nevěřím, neznámá odrůda po sklizni.No půlku jsme museli vyhodit skrz plíseň.Loni jsem jel dukát a velká spokojenost.Letos je nachystáno dukát, Karel iv a ivan.Pristi rok bych chtěl zkusit havran a Havel.Letos pojedu prvně i cibulu Shakespeare, tak snad to nevymrzne.Premyslim, jestli vůbec mořit
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 25.216 (?), 4.10.2020 12:08, zobrazeno: 2361x

Dnes jsem namořil v Sulce a potom v Merpanu polský Ornak a český Dukát. Letos jsem sázel Arkus, Harnas a Ornak (polské odrůdy) a český Dukát. Arkus je raný, cibule jsem nezvládl rychle sklidit, rozpadaly se. Ale žádný nehnil a chuťově jsou všechyny OK.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Pett - (10) - 245.153 (?), 4.10.2020 18:57
Já už polskému česneku nevěřím, neznámá odrůda po sklizni.No půlku jsme museli vyhodit skrz plíseň.Loni jsem jel dukát a velká spokojenost.Letos je nachystáno dukát, Karel iv a ivan.Pristi rok bych chtěl zkusit havran a Havel.Letos pojedu prvně i cibulu Shakespeare, tak snad to nevymrzne.Premyslim, jestli vůbec mořit
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 25.216 (?), 6.10.2020 19:14

Shakespeare mně přezimovala vždy bez problémů. I v letech, kdy fest mrzlo. Spotřebovali jsme ji jako jarní cibulku s natí. Zapomenutá dorostla do velikosti normální cibule, ale rychle během září změkla. Není vhodná na uskladnění. Sadba česneků byla uznaná (já optimistasmiley), absolutně bez problémů. Mořil jsem Sulkou a Merpanen. Říká se, že Merpan je na prd, ale když brouzdáte po internetu, tak se stále ve světě používá (6-10g na litr vody, cca 20 minut). Třeba i na tulipány a mečíky. Nejdřív Sulka, pak Merpan. Mořil jsem Sulkou přes noc. Stroužky hned osušil a za týden mořil Merpanem a osušil. A už měsíc po moření čekám na vhodný termín výsadby. Stroužky jsou OK, neraší, nehnijí... Merpan se v půdě docela rychle rozkládá už během zimy. KUKY

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 94.169 (?), 7.10.2020 9:38

Dobrý den. Mořit Sulkou 12 hodin nevím zda to česnek vydrží Pan Kozák doporučuje 2 až 3 hodiny i když na lahvičce je psáno jinak to je zkostnatělost výrobce.A Merpan ten je pouze na okrasné rostliny a pokud se přes zimu rozloží tak proti plísním moc nepomůže nebot plísně v zimě neškodí a na jaře už je rozložený. Více na diskusi česnek.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 204.6 (?), 6.10.2020 20:51

Letos a pro příští rok pokračuju v širokém "sortimentu" českých odrůd, a je to jen proto, že v předchozích letech se spousta z nich vůbec nedala sehnat. Spotřebu máme obrovskou, takže hledíme na velikost (je otrava loupat 20 malých stroužků).

Dosud moje nejoblíbenější odrůdy byly Štěpán (nepaličák) od Sema a Vekan (paličák) od pana Kozáka.  Jeho odrůdy už mám celkem odzkoušené i v nelehkých podmínkách (sucho, mokro, mráz).

Ivan, Václav bude moje premiéra. Karla IV jsem měl hodně dávno a jen jednou. Zajímavě vypadala i sadba odrůdy Topaz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PepaS - (30) - 217.186 (?), 7.10.2020 18:01

Zkoušel jsem různé odrůdy česneků a hledal tu, která by mi vyhovovala u mne v 500 m. Letos to bude Havel, Dukát a Noname / údajně ruský paličák / ještě zkusím Topaz. Sážu až skutečně padne teplota půdy pod 9°. Mořím pouze Sulkou cca 2 hod a zatím jsem neměl s hnilobou potíže. JS 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 25.216 (?), 7.10.2020 19:35

Sulkou mořím každoročně přes noc. Nikdy jsem neměl stroužky popálené, ani ty, ze kterých se sloupla slupka. Moří se proti vlnovníku a háďátku, na háďátko moc ale nepůsobí. Vlnovník napadá uskladněné stroužky (i sadbu). Proto se má sadba mořit třeba už koncem srpna, aby se vlnovník nenamnožil a neškodil příští rok. Merpan a jiné organické fungicidy (už nepoužívaný Fundazol nebo Rovral) se používají jen a jen proti hnilobám právě vysazeného stroužku. Hnilobám stroužku se dá vyhnout velmi pozdní výsadbou, před zamrznutím půdy.

Takže já jsem mořil asi před měsíce Sulkou, minulé dny Merpanem. Vždy usušeno. Sázet budu s příletem havranů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika