Česnek



host - 65.199 (?)
2.4.2012 22:45

Já naopak příčinu v holomrazech vidím. Dávali jsme jeden česnek na 2 záhony, na vyhrabaném, uklizeném záhonu vzešel, vystrčil zažloutlé špičky a pošel.V růstu pokračuje asi 5% sadby. Druhý záhon, na který jsme na zimu nahrnuli silnou vrstvu listí má česnek OK. Sázeno na konci října. Vojkovice nad Svratkou, 10 km dolů od Brna. Česnek obvykle bez potíží skladujeme v podhledu chaty celou zimu, letos vymrzl tak, že na paličce jsou     1 nebo 2 stroučky dobrý, ostatní zmrzlý.     j.c.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
host - 65.199 (?), 2.4.2012 22:45

Já naopak příčinu v holomrazech vidím. Dávali jsme jeden česnek na 2 záhony, na vyhrabaném, uklizeném záhonu vzešel, vystrčil zažloutlé špičky a pošel.V růstu pokračuje asi 5% sadby. Druhý záhon, na který jsme na zimu nahrnuli silnou vrstvu listí má česnek OK. Sázeno na konci října. Vojkovice nad Svratkou, 10 km dolů od Brna. Česnek obvykle bez potíží skladujeme v podhledu chaty celou zimu, letos vymrzl tak, že na paličce jsou     1 nebo 2 stroučky dobrý, ostatní zmrzlý.     j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 210.254 (?), 2.4.2012 22:47

Pane Polehlo, Vy si sice myslíte, že mrazem a půdou letošní úhyny česneku nejsou způsobeny, ale s tím si dovolím polemizovat. Naše firma dodala pěstiteli na množení zaručeně pravý český a certifikovaný česnek a přesto na většině pozemku vymrzl. Stejně jako dalším velkopěstitelům jiné odrůdy také z certifikované sadby. Sám jsem sázel jednu odrůdu česneku na dva pozemky v rozmezí dvou dnů. Jeden je trochu chráněný (mezi dvěma skleníky), tam je česnek bez poškození a druhý na lehčí půdě nechráněný je z 50% vymrzlý. Nebo máte jiné vysvětlení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 194.19 (?), 3.4.2012 13:37

Někdo dává na záhon s česnekem po výsadbě chvojí. Pomáhá to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 161.61 (?), 3.4.2012 22:16

Pane Bred_ik nechci polemizovat o vaší firmě.Mluvím všeobecně o praktikách našich překupníků.Doveze se šmejd nevhodný pro naše podmínky a svede se to na vyšší moc (mráz).Jak jsem psal, vysadil jsem dvě odrůdy s certifikací a z každé nevzešel pouze jeden stroužek.Dnes jsem je okopával.Normální každoroční propad.Té sadby jsem koupil i pro pár přátel a jsou rozesety po celém okrese a jsou bez problémů.Je zajímavé, každý si ztěžuje ale ještě nikdo nezveřejnil původ jejich sadby.Už něco pamatuji ale že by zmrzl 100% česnek jsem nezažil ani neslyšel.Domnívám se, že je to nesprávnou sadbou i když připouštím, že něco může vymrznou ale v takovém měřítku?Takové zimy bývaly běžné. - Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 71.138 (?), 3.4.2012 23:12

Já si také myslím, že česnek jen tak snadno nevymrzne pokud je to opravdu náš česnek. Je velmi mrazu odolný. Pěstuji vlastní modrý paličák už hodně let. Předloni se mi stalo, že při podzimním rytí jsem našla pár nesklizených česneků, které jsem pohodila na hroudy s tím, že až půjdu domů, tak je vezmu sebou. Ale zapoměla jsem je tam a tak česneky ležely na holé hroudě celou zimu až do jara. Bylo sice dost sněhu oproti minulé zimě, avšak česneky jsem našla na jaře na hroudách už s narašenými zelenými lístečky a měly se velmi čile k světu. Tak jsem je rozdělila, za to trápení na holé zemi od podzimu do jara jsem je odměnila tím, že jsem je hned strčila do země a rostly a vyrostly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 162.204 (?), 4.4.2012 6:47

Zapoměl jsem na podzim dvě palice česneku pohozené v krabici u baráku. Celou zimu byli venku maximálka -20C, 2/3 z toho pomrzlo(zežloutlé) 1/3 stroužků se měla k světu. Patrně česká sadba.  Tím chci říct, že pod sněhem česnek v hloubce 8.cm nemá šanci vymrznout, leda by to byla špatná sadba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 46.152 (?), 4.4.2012 7:23

Samozřejmě souhlasím s tím, že mnoho překupníků vydává nějaký dovozový česnek za sadbu českého česneku.  Ale česnek, o kterém mluvím byl certifikovaný a pod stálou kontrolou již od jeho vyšlechtění, takže k žádné záměně nemohlo dojít. Nemá cenu se zmiňovat o odrůdě, protože v sousedství dopadly naprosto stejně i jiné odrůdy. Vždy na lehčí písčité půdě, o kousek dál na težší půdě byl česnek normální. Rozbor, provedený Státní rostlinolékařskou správou, neprokázal ani háďátka, ani žádnou houbovou chorobu. Stejně dopadly i česneky pana ing. Kozáka.
Jen si dovolím citovat pana Ing. Kozáka z této diskuze a jeho odpověď na otázku, jak jemu přezimoval česnek: "Ještě jsem všechny porosty neviděl, ale většina je jich více nebo méně mrazem poškozena."
Nevim, která jiná kapacita by se mohla k této problematice fundovaně vyjádřit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6488) - 14.199 (?), 4.4.2012 7:32

Kapacity snad netřeba. Poučení z toho plyne, že na lehkých půdách česnek hůře přezimuje, pokud jsou silné mrazy. Naopak, na těžkých jsou problémy s plísní a chorobami, zvlášť když je vlhký rok - tolik moje zkušenost. Jinak mých pár česneků sázených v říjnu, normálně raší odhadem 90%.  Zimní minimum -25. Těžká jílovitá půda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?), 4.4.2012 7:50

S Vaším shrnutím nemůžu nic jiného než naprosto souhlasit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 216.226 (?), 4.4.2012 9:18

Tak, tak. Můj česnek, sázený v říjnu do jílovité půdy, vylepšené před sázením pískem a dřevěným popelem, vyrašil v březnu stoprcentně. Teplotní minima jsem radši neměřila, těch minus 20 ovšem bylo určitě. Mám, stejně jako někdo nahoře, no name česnek, získaný před více než dvaceti lety spolu s chalupou, sázím ho pořád dokola (ale střídám záhony) k mé plné spokojenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika