Česnek 2017/2018



Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?)
17.11.2017 12:17

V podstatě jsou tu zastánci výsadby na přelomu října/listopadu a zastánci prosincové výsadby. Osobně patřím k těm prvním. Prosincovou výsadbu jsem sice zkusil, ale kromě nachlazení jsem nezaznamenal žádný přínos. Na druhou stranu chápu to, že na zejména jižně orientovaných svazích a v teplých lokalitách je možná pozdější prosincová výsadba. 

Na Ing.Kozáka jsem se nikdy neodvolával, ale tentokrát udělám vyjímku pro ty, kterým česnek vzešel již nyní.

Otázka:... říkáte že byste začal už o víkendu sadit, nebojíte se že česnek ještě vyleze do zimy? Lokalita jižní Morava.

Odpověď: 27. 10. 6:50 Jan Kozák
I když česnek do zimy vyřádkuje, není to na závadu. Stalo se tak už mnohokrát. Smyslem pozdní výsadby není to, že nemá do zimy vyrašit, jak tvrdí "odborníci" v médiích, ale výsadba do chladné země je nejspolehlivější ochranou proti fuzáriu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14   
                     
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 17.11.2017 10:42

Budu reagovat i na předešlé, takže trochu odbočím. Chovám psy, takže ze zkušeností lidí i psů si troufnu tvrdit(tak jak už tu i padlo) že plísně napadají jedince oslabené - ať už jinou chorobou, atakem jiných organismů či nesprávnou (naší) péčí. Pes byl v létě napadnut kvasinkama. Nikdy s tím nebojoval, bohužel mu umřel psí kamarád, což ho oslabilo, bojovali jsme s nějakou infekcí jater(což ještě víc) a nakonec ho začaly bolet klouby. Začala jsem léčit tím, že jsem ostropestřcem podpořila játra, koupila chondra na nožky a kvasinky potírám octovým roztokem. Po měsíci této terapie je pes jako novýlaugh Kéž by nám to tak šlo i u rajčatwink Co se týká termínu sázení česneku - jak už jsem zmiňovala, u mne dalekowink neb nemáme podrcené roští, které brání zase orbě. Až pak můžu sázet... zatím tedy v nedohlednuindecisionZrovna včera jsem hodila řeč se sousedem, kde tedy vzal sadbu, když to narval do mrazáku... a že doufám, že to zvládnu alespoň do Nového rokuwink Smál se, že už kdysi sázel česnek do zmrzlé země vrtačkoulaugh Tak to mne doufám nepotkácheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 221.17 (?), 17.11.2017 11:45

Dobrý den. Do Olomouce to mám jen pár km. Sázet jsem začal 16. října a do dnešního dne rozhodně nic nevylezlo. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 147.46 (?), 18.11.2017 8:58

To je velmi zajímavé pane Stanislawe. Jste s Radimem skoro sousedé a on má už česnek venku a vy ještě ne. Kde je co špatně? Další co je divné, že Radim ještě nedoložil nic, co by potvrdilo jeho tvrzení, ale promazávat, teda umí parádně, přestože se nejedná o žádný stroj, který to potřebuje ke svému správnému chodu. Možné je, že velkou roli hraje rozdíl šesti dnů ve výsadbě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 17.11.2017 12:17

V podstatě jsou tu zastánci výsadby na přelomu října/listopadu a zastánci prosincové výsadby. Osobně patřím k těm prvním. Prosincovou výsadbu jsem sice zkusil, ale kromě nachlazení jsem nezaznamenal žádný přínos. Na druhou stranu chápu to, že na zejména jižně orientovaných svazích a v teplých lokalitách je možná pozdější prosincová výsadba. 

Na Ing.Kozáka jsem se nikdy neodvolával, ale tentokrát udělám vyjímku pro ty, kterým česnek vzešel již nyní.

Otázka:... říkáte že byste začal už o víkendu sadit, nebojíte se že česnek ještě vyleze do zimy? Lokalita jižní Morava.

Odpověď: 27. 10. 6:50 Jan Kozák
I když česnek do zimy vyřádkuje, není to na závadu. Stalo se tak už mnohokrát. Smyslem pozdní výsadby není to, že nemá do zimy vyrašit, jak tvrdí "odborníci" v médiích, ale výsadba do chladné země je nejspolehlivější ochranou proti fuzáriu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 147.130 (?), 17.11.2017 14:19

Ať vyraší, ale až bude v předjaří -15, tak budou ztráty + bude vysílenej a nakonec bude mít oproti normálnímu zpoždění, mám to vyzkoušené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 63.229 (?), 17.11.2017 18:29

Co pořád strašíte. Česnek pěstujii možná víc let, než jste vy na světě. Nikdy jsem se neobával o jeho život. Všechny česneky i jiné cibuloviny okrasného charakteru jsou okolo NR venku včetně hlízovin, např liliochvostec. Tyto okrasné cibuloviny a hlízoviny mohou být na místě mnoho let a protože člověk velmi rád vrtá do všeho, do čeho mu nic není, tak se je snaží přesazovat, ale tyto rostliny se mu v případě pozdní výsadby z obavy namrznutí, odvděčí tím, že mu nevykvetou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 167.131 (?), 18.11.2017 11:28

Největšm nepřítelem pro vegetaci, jsou holomrazy. Ten česnek nezničil mráz, ale sluníčko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 173.242 (?), 18.11.2017 11:56

Čo sa týka cesnaku, tak veď nech každý sadí ako mu vyhovuje a kedy dosahuje najlepšie výnosy zdravého cesnaku. akonáhle bude niečo s úrodou zlé, tak vie v nasledujúcom roku chybu napraviť. podstata fóra je načerpať čo najviac info a urobiť si aj tak podľa seba :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 147.130 (?), 18.11.2017 11:54

Nejste jedinej kdo nevysadil, hupsnu na to asi 24.11. má být kolem +10, od sebe dám tak 15cm, řádky tak 20cm. Víc je to zbytečné, sadím řádky vedle sebe nastřídačku, tak si listy nezavazí, vše přísně orientovaně bříšky k severu, každou jamku podsypu cereritem jak radí Kozák. Rosťo buď v klidu, s čelovkou lítám kolem záhonů běžně, pač to nemám v místě bydliště, co si myslí sousedi naštěstí netuším, protože se s nimi skoro nikdy nepotkám.

Roman z Vysočiny (425mnm)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Bacula - (37) - 18.21 (?), 20.11.2017 20:17
Sázela jsem v neděli, 116 stroužků, pod každý trochu Cereritu. Sázím na vzdálenost řádků 30 cm, od sebe 15 cm.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika