Svinuté listy rajčat



Petra P. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 156.216 (?)
11.7.2013 14:43

Jé, takhle moc pokroucené to tedy nemám. Také vyfotím :) A to pokroucené rajče je klasické kulaté? Já mám ty "soudkové" a některé jsou v nezralém stavu už tak velké, jako normální kulaté, které jsme sklízeli zralé vloni, takže očekávám megaplody, i když jich bude jen pár :)



Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Petra P. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 156.216 (?), 9.7.2013 8:34, zobrazeno: 17500x

Prosím o radu - včera jsem si všimla, že se nám začaly svíjet listy rajčat směrem dovnitř, už je z nich takové "korýtko" - z každého jednotlivého lístku, ne z celé stopky s listy. Mšici jsem nenašla. Je to nějaká nemoc a pomůže na to nějaký postřik? Nebo je to odrůdou? Není to klasické kulaté rajče, ale takový ten tvar soudku, název bohužel nevím. Plody jsou ještě zelené, celé podélně vroubkované a mají tvar kapky s tím, že špička je dole.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.222 (?), 9.7.2013 8:46

Přehnojení dusíkem nebo vylamování velkých zálistků (rychlé zbavení velkého množství zelené hmoty).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 9.7.2013 9:13
Možností je více, mimo výše uvedených reakce rostlin na výkyvy počasí nebo i odrůdová záležitost. Choroba to není a není potřeba to nějak ošetřovat. Jen pro zajímavost, dělají mi to některé keříčkové odrůdy ve velkém, listy jsou srolované až hrůza, nejsou vylámané ani hnojené, jiné odrůdy hned vedle vypadají o mnoho lépe. Když to vezmu suma sumárum tak mi to dělá možná i polovina ze 60ti odrůd.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petra P. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 156.216 (?), 10.7.2013 8:36

Tak jsem se ještě dozvěděla, že by to mohl být úžeh rostliny způsobený zaléváním na slunci. Známý má ten samý problém - kroutí se mu taky první rajče v řadě. Je fakt, že zalévám tak kolem šesté hodiny večer, kdy slunce ještě svítí, ale na rajčata už ne - jsou částečně stíněny jabloní. V zahradnictví mi zase prodavačka dala radu-neradu - buď je to škůdce, anebo plíseň :) Škůdce ani plíseň jsem nenašla, ale na stoncích i listech jsou drobné kapičky vytékající mízy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.222 (?), 10.7.2013 8:53

Pokud tu vodu nestříkáte na listy nebo nezaléváte ledovou vodou, tak tím to nebude. A ta prodavačka - škoda mluvit. Že raději nemlčí. Ještě, že vám na to nedoporučila travin.

Nedělejte si starosti, je to poměrně běžná abiotická porucha.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 10.7.2013 8:59

Prodavačka ví prd. Prostě to furt nezkoumejte a nechte to být. Rajče roste, víc nepotřebujete. Pokud máte neodbytné nutkání použít postřik, může to být problém jiného rázu, ne rajčete. Kdybyste hledala, zjistíte, že o svinutých rajčatech se tu napsaly romány.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 10.7.2013 9:17
Skoro týden jsem nezaléval a stejně jsou listy svinuté.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 10.7.2013 17:00

Ještě přidávám obrázek dvou různých keříčkových odrůd spešl vyfocený pro tuto diskuzi. Odrůda vpravo je o 50 cm více na východ ale to jistě nemá zásadní vliv pro porovnání, a proto si dovolím tvrdit že je to v tomto případě odrůdová vlastnost.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
seky - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (153) - 132.254 (?), 10.7.2013 21:51

Mě se nejvíc kroutí listy u odrůdy Pollicino, jsou to spíš celé vršky rostlin a také u rostlin vypěstovaných ze semínek  z kupovaných rajčat, takže to bude asi odrůdou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petra P. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 156.216 (?), 11.7.2013 14:43

Jé, takhle moc pokroucené to tedy nemám. Také vyfotím :) A to pokroucené rajče je klasické kulaté? Já mám ty "soudkové" a některé jsou v nezralém stavu už tak velké, jako normální kulaté, které jsme sklízeli zralé vloni, takže očekávám megaplody, i když jich bude jen pár :)



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika