Svinuté listy rajčat



Petra P. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 156.216 (?)
10.7.2013 8:36

Tak jsem se ještě dozvěděla, že by to mohl být úžeh rostliny způsobený zaléváním na slunci. Známý má ten samý problém - kroutí se mu taky první rajče v řadě. Je fakt, že zalévám tak kolem šesté hodiny večer, kdy slunce ještě svítí, ale na rajčata už ne - jsou částečně stíněny jabloní. V zahradnictví mi zase prodavačka dala radu-neradu - buď je to škůdce, anebo plíseň :) Škůdce ani plíseň jsem nenašla, ale na stoncích i listech jsou drobné kapičky vytékající mízy.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Petra P. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 156.216 (?), 9.7.2013 8:34, zobrazeno: 17496x

Prosím o radu - včera jsem si všimla, že se nám začaly svíjet listy rajčat směrem dovnitř, už je z nich takové "korýtko" - z každého jednotlivého lístku, ne z celé stopky s listy. Mšici jsem nenašla. Je to nějaká nemoc a pomůže na to nějaký postřik? Nebo je to odrůdou? Není to klasické kulaté rajče, ale takový ten tvar soudku, název bohužel nevím. Plody jsou ještě zelené, celé podélně vroubkované a mají tvar kapky s tím, že špička je dole.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.222 (?), 9.7.2013 8:46

Přehnojení dusíkem nebo vylamování velkých zálistků (rychlé zbavení velkého množství zelené hmoty).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 9.7.2013 9:13
Možností je více, mimo výše uvedených reakce rostlin na výkyvy počasí nebo i odrůdová záležitost. Choroba to není a není potřeba to nějak ošetřovat. Jen pro zajímavost, dělají mi to některé keříčkové odrůdy ve velkém, listy jsou srolované až hrůza, nejsou vylámané ani hnojené, jiné odrůdy hned vedle vypadají o mnoho lépe. Když to vezmu suma sumárum tak mi to dělá možná i polovina ze 60ti odrůd.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petra P. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 156.216 (?), 10.7.2013 8:36

Tak jsem se ještě dozvěděla, že by to mohl být úžeh rostliny způsobený zaléváním na slunci. Známý má ten samý problém - kroutí se mu taky první rajče v řadě. Je fakt, že zalévám tak kolem šesté hodiny večer, kdy slunce ještě svítí, ale na rajčata už ne - jsou částečně stíněny jabloní. V zahradnictví mi zase prodavačka dala radu-neradu - buď je to škůdce, anebo plíseň :) Škůdce ani plíseň jsem nenašla, ale na stoncích i listech jsou drobné kapičky vytékající mízy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.222 (?), 10.7.2013 8:53

Pokud tu vodu nestříkáte na listy nebo nezaléváte ledovou vodou, tak tím to nebude. A ta prodavačka - škoda mluvit. Že raději nemlčí. Ještě, že vám na to nedoporučila travin.

Nedělejte si starosti, je to poměrně běžná abiotická porucha.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 10.7.2013 8:59

Prodavačka ví prd. Prostě to furt nezkoumejte a nechte to být. Rajče roste, víc nepotřebujete. Pokud máte neodbytné nutkání použít postřik, může to být problém jiného rázu, ne rajčete. Kdybyste hledala, zjistíte, že o svinutých rajčatech se tu napsaly romány.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 10.7.2013 9:17
Skoro týden jsem nezaléval a stejně jsou listy svinuté.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 10.7.2013 17:00

Ještě přidávám obrázek dvou různých keříčkových odrůd spešl vyfocený pro tuto diskuzi. Odrůda vpravo je o 50 cm více na východ ale to jistě nemá zásadní vliv pro porovnání, a proto si dovolím tvrdit že je to v tomto případě odrůdová vlastnost.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
seky - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (153) - 132.254 (?), 10.7.2013 21:51

Mě se nejvíc kroutí listy u odrůdy Pollicino, jsou to spíš celé vršky rostlin a také u rostlin vypěstovaných ze semínek  z kupovaných rajčat, takže to bude asi odrůdou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petra P. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 156.216 (?), 11.7.2013 14:43

Jé, takhle moc pokroucené to tedy nemám. Také vyfotím :) A to pokroucené rajče je klasické kulaté? Já mám ty "soudkové" a některé jsou v nezralém stavu už tak velké, jako normální kulaté, které jsme sklízeli zralé vloni, takže očekávám megaplody, i když jich bude jen pár :)



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika