Odstránenie drobnej plesne z nádob, s pestovanými plantami



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?)
15.3.2024 22:39

Mám tuhle bílou plíseň na povrchu směsi se substrátem a kompostem každý rok. Tedy doma nebo v balkonovníku. Nepozoroval jsem, že by měla vliv na sazenice rajčat ani paprik. Tak tomu nechávám volný průběh, v extrémních případech odeberu povrch mechanicky. Pomůže to jen na krátký čas.

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
solide - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (412) - 224.30 (?), 12.3.2024 11:05, zobrazeno: 346x

Dobrý deň, veľmi pekne by som vás poprosil o pomoc. V januári a začiatkom februára som si zasadil, semienka paprik, koncom februára semienka rajčin. Substrát som kúpil Agro Skalice, výsevný substrát, pre siatie a množenie. Rastlinky su v nádobách, za oknom, poháriky majú perforáciu, takže prebytočná voda vytečie.. Neviem, čo sa stalo,  ale skoro všetky nádobky, majú na substráte drobné chumáčiky bielej plesne, čo som nikdy, po iné roky, nemal. Zalievam pribežne, pridávam Lignohumát. Rastlinkám sa ale zatiaľ darí. Prosím neporadíte, ako sa tejto plesni na povrchu substrátu zbaviť, aby som rastúce rastlinky, nepoškodil? Niečo som sa dočítal, že treba dať čajovú lyžičku mletej škorice, do 0,5l vody spraviť výluh a tým poliať substrát. Nemá s tým niekto, skúsenosti?  Ďakujem za každú, dobrú radu. Jan 

plesen
plesen
plesen
plesen
plesen
plesen
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 12.3.2024 11:51

Namíchejte roztok Previcur Energy a lehce stříkněte rozprašovačem. Dnes se dá koupit v malém balení pod názvem Magnicur Energy. Tak to dělám já. Účinek okamžitý, rostlinám, ani malým neublíží. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 13.31 (?), 12.3.2024 12:48
Typické. Koupíte Substrát s houbami a k tomu přípravek proti houbám. Vydělají oba. Kocourkovští by záviděli co dokáže dnešní doba.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
solide - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (412) - 248.252 (?), 14.3.2024 7:12

ano, je to na slak trafenie, kupis v obchode substrat, s plesnou. Moc sa mi do chemie nechcelo ist. Rozpustil som 1 cajovu lyzicku mletej skorice, v 1/2L vody,  nechal hodinu vyluhovat, tym som polial substrat v nadobkach s plantami a vyzera, ze to pomohlo. Dakujem J

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 15.3.2024 22:39

Mám tuhle bílou plíseň na povrchu směsi se substrátem a kompostem každý rok. Tedy doma nebo v balkonovníku. Nepozoroval jsem, že by měla vliv na sazenice rajčat ani paprik. Tak tomu nechávám volný průběh, v extrémních případech odeberu povrch mechanicky. Pomůže to jen na krátký čas.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 199.133 (?), 16.3.2024 9:36

"Hobby" substráty nejsou moc kvalitní, lépe kupovat profi substrát GRAMOFLOR. Cena je ovšem vyšší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 16.3.2024 11:26

Používám téměř od začátku jak výsevní, tak profi Gramoflor. Hlavně ten výsevní je výtečný. Drží vodu optimálně. Přesto tu plíseň mívám, někdy víc, někdy míň. Ale možná je to právě proto, že dobře drží vodu i na povrchu a spóry nalétají ze vzduchu.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 199.133 (?), 16.3.2024 12:26

Profi substrát Gramoflor se prodává ve více variantách... 

https://www.sinco.cz/substraty/gramoflor/

Mám Gramoflor VÝSEVNÍ a Gramoflor PIKÝROVÁNÍ/SÁZENÍ P9 S JÍLEM... plíseň nemívám... nebo jsem si nevšiml.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika