Houbička na jabloni



adri - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (263) - 150.114 (?) 
9.8.2012 15:07, zobrazeno: 9499x

prosim skusenych stromovych hubarov o radu: co s tym? kupili sme pozemok a na nom tato krasna stara jablon s hubou - rastla velmi rychlo, teraz uz stagnuje (cca 30cm v priemere). ked je mlada, je oranzova. minulý rok sme ju len odrezali (na tom istom mieste vo velkosti cca 20cm), tento rok vyrastla zas. da sa strom zachranit? prosim o radu, co urobit, ked hubu vyrezeme - cim zaplacat/postriekat/poprasit ranu... dakujem! adri




Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 9.8.2012 15:59

Poradit Vám neumím.  Choroš jistě stromu neprospívá a je známkou, že dřevo není úplně zdravé. Nicméně houba stejné velikosti, tvaru a barvy vyrůstá každoročně na kmeni jedné mojí staré jabloně už asi 20 let. Strom se přitom netváří, že by mu to nějak vadilo a pravidelně plodí.  Myslím, že vyřezávat, postřikovat, poprašovat nemá velký smysl, mycelium je beztak hlouběji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 20.17 (?), 20.8.2018 14:30

Rezavec štětinatý, máme válečný stav, jelikož tu mám velmi staré jabloně, které plodí, ale bojují s touhle houbou. Kožence se právě pod váhou plodí ulomila jedna kosterní větev, zvrchu už byla odumřelá, ale naložena měla letos ohromně.
Ty stromy chci zkusit znovu vypěstovat ze semenáčků, takže šprtám kolem toho, do té doby musí přežít. Další koženka má kompletně dutý kmen, při její výšce a plodnosti je zázrak, že ještě stojí a že se jí tak daří. Kupodivu ta houbou netrpí - patrně protože houba vyžrala celý střed kmene a v živých částech se jí až tak nedaří.

Jinak na kvalitu ani velikost plodů houba nemá vliv.

Co jsem zatím zkoušel...

  • lámu plodnice a vyřezávám i kousek za nimi, mělo by to snad bránit šíření houby na jiné stromy.
  • zkoušel jsem trochu silnější koncentrát kuprikolu natírat na kmen, na čas to funguje, ale není to definitivní, je to třeba opakovat, odhadem tak po 2 měsících. 
  • pokud někde ve kmeni stojí voda, zhruba na úrovni minima jsem vyvrtal díru skrz kmen, aby voda odtékala.

Další pokusy budou se sirnatými fungicidy, uvidíme... taky mě napadlo udělat "kuprikolovou kapačku", ale zatím k tomu nedošlo, a na podzim možná zkusíme strom okopat a přihrnout kompostem...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 9.2 (?), 9.8.2012 21:21

Takovou krásnou starou jabloň s chorošem mívala u chalupy manželova babička. Jabloň byla mohutná, vypadala velmi pevně a každý rok měla spoustu jablek. Naše děti si pod ní stavěly stan. Pak jednou za úplného bezvětří jabloň spadla, děti tam naštěstí ten den nebyly, byly tam den předtím. Podhoubí bylo prorostlé téměř celým kmenem, bylo neuvěřitelné, jak malý kousek ještě zdravého dřeva držel celou obrovskou korunu. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
adri - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (263) - 150.114 (?), 12.8.2012 10:11

dakujem za informacie, ak ked protichudne, aspon uz viem, ze je to choros :) adri

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Husi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (118) - 54.116 (?), 10.4.2013 16:37

Myslím, že je to rezavec štětinatý (Inonotus hispidus)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika