Co je špatného s rododendrony?



Marijka.O - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 54.70 (?)
24.9.2014 11:06

Dobrý den Lukáši,

nevím jak máte rhododendrony uspořádány, ale zvážila bych vysazení menšího stromku (nebo více) s řidší korunou, který by je přistínil hlavně/alespoň přes poledne. Sama tak mám "ošetřeno" pomocí - z listnatých - jako stromek zapěstovaného brslenu evropského (kmínek vystříhaný do výšky cca 150cm, koruna asi 2m), stromkovitého muchovníku, svídy střídavolisté zapěstované opět jako stromek (cornus alternifolia) - může být jen zelená nebo panašovaná - a o něco větší nyssa sylvatica - ale ta jen pokud máte vlhčí zem, navíc roste dost pomalu.

Velmi hezky vypadá kontrastem listu jeřáb nebo některý z jeho méně vzrůstných kultivarů, třeba kašmírský, pokud chcete čistě okrasný? Nejvíc snese muchovník a jeřáb, svída chce trochu víc vláhy, ale pokud máte rododendrony, tak s tím počítám problém nebude. Možná i soliterní jehličnan z jižní strany, klidně i tuje, ale opět - pozor na výšku a šířku v dospělosti, ať za 20 let nemáte problém, raději si pečlivě na internetu dohledejte rozměry, klidně i jen obrázky dle latinského názvu. V zahradnictví Vám často řeknou "doroste 5,6 metrů" - ale po pár letech, potvora pak roste dál. Listí se nebojte, spoustu toho pobere sekačka - alespoň bude kvalitnější kompost. Jen pozor na pH půdy, aby nebyly kyselomilné vedle těch, co potřebují zásaditou zem.

Na jedné zahradě jsem viděla i přenosné zastínění nad mladé rododendrony pomocí "tunelu" potaženého stínící textilií a minipergoly (než dorostou stínící stromy) a rostlinám to jednoznačně svědčilo.

U sebe jsem jako prozatímní zastínění zasadila obyčejný javor mléč a habr s tím, že je za cca 10 let vykopu, a než ostatní stromy dorostou, vytváří příjemné vlhké mikroklima (pozor na vzdálenost, aby jste časem nerušil kořeny rododendronů). Prostě vytvořte rododendronům prostor co nejbližší jejich původnímu přirozenému prostředí a věřím, že budete příjemně překvapen. Na plném slunci budete řešit pořád něco.

Z vyfocených azalku a borovici nechat určitě na sluníčku, na ty "jen" přišel podzim.

A jestli mohu být extra troufalá, tak bych doporučila návštěvu nějakého blízkého arboreta - prohlédnout si, jak vypadají různé kombinace pospolu a v jakých podmínkách se rostlinám daří, navíc začíná podzim, můžete se podívat i po barevném zbarvení, které by se Vám líbilo.

Snad Vám ten elaborát pomůže, M.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
lukas lukas - (5) - 226.219 (?), 9.9.2014 21:31, zobrazeno: 10565x

Dobrý večer, prosím o radu čím ošetřit nebo proti čemu ošetřit rododendrony ?

Doufám, že jsem správně rozeznal chlorózu a přidal jsem jim železo ve formě soli (síranu železitého), ale červenání listů je divné.
Podobný problém mám s azalkami a borovicí viz přiložené fotografie 

Posledních 14 dnů je pro zahradu zakletých viz ostatní fotografie (borovice a azalky).

Nebo je to snad jenom známka nastávajícího podzimu?

Děkuji za rady a odpovědi









Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.95 (?), 9.9.2014 21:58

Jo jo, podzim se blíží... Staré listy i jehlice opadají, červenání bych řekla, že může dělat i noční pokles teplot...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 10.9.2014 10:53

Klasickou chlorozu z nedostatku železa nevidím.Červenání starších listů, nebo žloutnutí listů může mít různou příčinu.Rhododendrony mají rády kyprou zeminu s nižším Ph půdy, dobře vyhnojenou.Jestli jsou rostliny vysazeny v jílovité, utužené půdě, a jen tak na povrchu obsypány podrcenou kůrou, nebo rašelinou, stačit to nebude.Je třeba vyměnit část stávající půdy za kyprou směs rašeliny+kompostu+kvalitní zeminy v kruhu po obvodu minimálně na hloubku, šířku rýče tak, aby byla kořenová soustava poškozena rýčem co nejméně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
lukas lukas - (5) - 218.10 (?), 10.9.2014 12:17

Právě, že při výsadbě jsem postupoval obdobně - hrabanka + substrát ze zahradnictví + zem, na povrch jsem pak dosypal zbytky kůry. Je pravdou, že podloží není zrovna 100%, ale to jsem doufal, že jsem aspoň drobet eliminoval výše uvedeným "vylepšením" nejbližšího okolí rostliny

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 192.35 (?), 10.9.2014 12:24

Je to tou dobou podzimní.Navíc tyto azalky jsou na zimu opadavé.Olina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.95 (?), 10.9.2014 13:45

Ten substrát ze zahradnictví byl pro kyselomilné rostliny? Když jsem sázela ronďasy, míchala jsem rašelinu 1:1 kompost+ původní zem, dolů jsem dělala vrstvu drenáže z větviček, i když je u nás vespod písek. Navíc každý rok rašelinu kolem keřů doplňuji.          Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 182.227 (?), 10.9.2014 14:09

Rododendrony mají rády polostín.Na celodenním slunci budou mít vždy nějaký problém.Můžete mít problém s půdou, závlahou(chvíli přemokřeno, přesušeno),s houbovými chorobami, přepálením od slunce, nerovnoměrná výživa a já nevím s čím ještě.Když bude v polostínu, s nějakou nepřízní se vyrovná, ale na slunci už ne.Jedině, že byste bydlel někde jako pan Zdeněk.Ve větších výškách, kde je přeci jen chladněji a je vyšší vzdušná vlhkost.Zkuste si pro příští rok na jaře sehnat pomalu působící hnojivo Osmocote 6 nebo 8 měsíců.Azalky snesou již slunce docela dost a ty červené listy bych letos už nechal tak.Už to tu bylo psáno.Může to být i chladem.Borovici, i preventivně, můžete postříkat proti houbovým chorobám třeba Kuprikolem.Jehličky Vám nespálí.Bude dobré přidat listové hnojivo.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Marijka.O - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 54.70 (?), 24.9.2014 11:06

Dobrý den Lukáši,

nevím jak máte rhododendrony uspořádány, ale zvážila bych vysazení menšího stromku (nebo více) s řidší korunou, který by je přistínil hlavně/alespoň přes poledne. Sama tak mám "ošetřeno" pomocí - z listnatých - jako stromek zapěstovaného brslenu evropského (kmínek vystříhaný do výšky cca 150cm, koruna asi 2m), stromkovitého muchovníku, svídy střídavolisté zapěstované opět jako stromek (cornus alternifolia) - může být jen zelená nebo panašovaná - a o něco větší nyssa sylvatica - ale ta jen pokud máte vlhčí zem, navíc roste dost pomalu.

Velmi hezky vypadá kontrastem listu jeřáb nebo některý z jeho méně vzrůstných kultivarů, třeba kašmírský, pokud chcete čistě okrasný? Nejvíc snese muchovník a jeřáb, svída chce trochu víc vláhy, ale pokud máte rododendrony, tak s tím počítám problém nebude. Možná i soliterní jehličnan z jižní strany, klidně i tuje, ale opět - pozor na výšku a šířku v dospělosti, ať za 20 let nemáte problém, raději si pečlivě na internetu dohledejte rozměry, klidně i jen obrázky dle latinského názvu. V zahradnictví Vám často řeknou "doroste 5,6 metrů" - ale po pár letech, potvora pak roste dál. Listí se nebojte, spoustu toho pobere sekačka - alespoň bude kvalitnější kompost. Jen pozor na pH půdy, aby nebyly kyselomilné vedle těch, co potřebují zásaditou zem.

Na jedné zahradě jsem viděla i přenosné zastínění nad mladé rododendrony pomocí "tunelu" potaženého stínící textilií a minipergoly (než dorostou stínící stromy) a rostlinám to jednoznačně svědčilo.

U sebe jsem jako prozatímní zastínění zasadila obyčejný javor mléč a habr s tím, že je za cca 10 let vykopu, a než ostatní stromy dorostou, vytváří příjemné vlhké mikroklima (pozor na vzdálenost, aby jste časem nerušil kořeny rododendronů). Prostě vytvořte rododendronům prostor co nejbližší jejich původnímu přirozenému prostředí a věřím, že budete příjemně překvapen. Na plném slunci budete řešit pořád něco.

Z vyfocených azalku a borovici nechat určitě na sluníčku, na ty "jen" přišel podzim.

A jestli mohu být extra troufalá, tak bych doporučila návštěvu nějakého blízkého arboreta - prohlédnout si, jak vypadají různé kombinace pospolu a v jakých podmínkách se rostlinám daří, navíc začíná podzim, můžete se podívat i po barevném zbarvení, které by se Vám líbilo.

Snad Vám ten elaborát pomůže, M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 218.10 (?), 13.10.2014 10:33

Děkuji moc za obsáhlou odpověď a praktické rady

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 218.10 (?), 13.10.2014 10:38

ještě musím dodat, že příčinou žlotnutí je velmi utužená půda v podloží(-0,3m), která po zářijových dnech již téměř nepropouštěla vodu do podloží a spodní bal rododendronů stál v absolutně mokré půdě.

Obkopal jsem je a vybral okolí kořenového balu ještě pod jeho úroveň. Doplnil směsí rašeliny a písku, tak doufám, že to pomůže.

Děkuji za rady a postřehy, snad jsem RDDDRN zachránil

L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika