Aprílová hádanka pro pokročilé entomology



konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?)
6.4.2019 14:12

Proč? indecision Vždyť je to normální motýl, jen prostě noční... chudák, ze světel zmatenýsad Mě je jich spíš líto, když se dostanou pod lampusad

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 6.4.2019 10:37

Tip nemám, ale tahle můra(no přísahat na to nemůžu, že byla nachlup stejná,  fotku už bych neudělala, bylo to za tmy pod lampou) se mi plácala pod nohama, když jsem se vracela z prochajdy se psem. Byla hodně velká, určitě 5cm a fakt vypadala takhle. Několkrát jsem přišla k ní na cestu, abych koukla blíž. Klade to na habry píďalky? Jestli jo, tak ty mi sežerou polovinu habrů každoročně, takže tu asi někde budou i tihle dospělciwink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.210 (?), 6.4.2019 11:58

Je to můra frown... A jak vidím lítat můru, tak mám husí kůži... wink Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 6.4.2019 14:12

Proč? indecision Vždyť je to normální motýl, jen prostě noční... chudák, ze světel zmatenýsad Mě je jich spíš líto, když se dostanou pod lampusad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.210 (?), 6.4.2019 21:13

Konvalinko, já kdysi jako malá holka šla v Držkově o prázdninách potmě v noci na toaletu, a když jsem tam rozsvítila, vlítnul mi smrtihlav přímo do obličeje... A od té doby si můru prohlédnu, když sedí, ale jak zatřepená to chlupaté stvoření křídly... brrrr frown. Ale neublížím jí, když mi vlétne domů, odlovím do skleničky a vyhodím ven.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 7.4.2019 7:16

Myslím, že každý si neseme z dětství nějaké to,,trauma" cheeky Však já vás nepodezírala, že je vraždítewink jen nevidím ten rozdíllaugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 6.4.2019 15:36

IH: zcela správně, česky martináč trnkový (sl. okáň). V Čechách je v současné době k vidění i M. habrový S. pavonia), jehož samička se trnkovému podobá. Na Moravě a na Slovensku je to v současné době pouze S. pavoniela, která je o něco větší. Jejich samci (S. pavonia i pavoniela) létají ve dne a jsou více vybarvení. Nepatří mezi můrovité. Ale je to jen rozdíl v hovorové mluvě. Mnoho zahrádkářů např. říká korunním lístkům okvětní lístky. Pro ilustraci přikládám pár S. pavoniela a kladení samičky.

Housenky moravských martináčů žerou hl. malinové listí, ale nepohrdnou ani jahodníkem, trnkami, slivoněmi a dalšími dobrotami.

Páření martináčů
Páření martináčů
S. pavoniela, kladení vajíček na slivoň
S. pavoniela, kladení vajíček na slivoň
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 6.4.2019 20:51

Tak teď jste mne pane Mimmo zmátnul jak syslacheeky Tak to není můra? Asi je to jen hovorově, ano, ale co létá v noci, je můrawink vypadalo to stejně a lítalo to potmě - můracheeky Malé rozdíly nepostřehnu. To jsou vaše fotky? Ty jo, tak to jste velký fanda, vlastně vám tak trochu závidímblush taky by mne bavilo jen slíditwink po zahradě a fotit, to bych si alespoň ten kvalitnější mobil pořídilalaugh A jistě by bylo co, každý den vlastně náhodou objevím něco nového. Jenže přes samou práci většinu té krásy ani nepostřehnusad I na cestách po okolí, teď každé ráno nadávám, bobrovi, ať táhne někam...angry a zdravím srnečka(pracovně Pepuwink) kterého přikrmuje jeden ze sousedů a on každé ráno postává či polehává v česneku kolem potoka a už se ani neobtěžuje zdrhat, i když jdu se psem. Mají nějakou svou dohodu o neútočeníwink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 156.91 (?), 25.4.2019 21:21

My máme taky martináče! cool Poprvé jej vidím naživo...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 26.4.2019 7:36

Pěkný samec a dobrá fotka. U nás (myslím tím na severu Bulharska) hrušňáci létají obvykle až od 27.4. Trochu jste mě inspiroval a tak jsem se byl v noci podívat. Byla docela teplá noc. Nakonec jsem jednoho nad ránem skutečně zahlédl. Pro mě to znamená, že tady už mrznout nebude. Za dva týdny budou hojnější. Teď jsou hojní ještě M. habroví, kteří tu začali létat 14.4. Občas je někdo označí za noční motýly, ale samci létají (na rozdíl od hrušňáků) jen za slunečního svitu a v letu připomínají babočku. Samozřejmě, způsob letu je dán čichem. Křižují z leva doprava a podle gradientu feromonů samiček hledají správný směr. Samičku nakonec najdou i ve vzdálenosti nad 10 km. Je to velká síla tyhle feromonywink

Martináč habrový (S. pavonia), samec, SZ Bulharsko
Martináč habrový (S. pavonia), samec, SZ Bulharsko
S. pavonia, vajíčka (když máme ty Velikonoce)
S. pavonia, vajíčka (když máme ty Velikonoce)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 25.5.2019 21:34

Je to martináč hrušňový? Vyplašený brácha mi ho poslal, že mu seknul křídlo křoviňákem, ale další den tam našel už dva, jak se páří, takže tak závažné zranění to nebylo asiwink No a ptal se, co je to za obr můrulaugh


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika