Zežloutnutí listů



jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?)
4.5.2009 20:14

U broskyne je žltnutie bežné v dosledku nedostaku dusíku.  Broskyňa má vysoké nároky na množstvo prijatého dusíku (potrebuje cca 15g dusíku na 1 rok veku stromu).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 99.41 (?), 4.4.2009 9:25, zobrazeno: 42956x

Vloni mi na Redhavence totálně zežloutly listy, pár plodů dozrálo ale byly menší.Jak se letos tohoto jevu vyvarovat?prosím, poraďte.Předem dík Děda Hary!

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 38.244 (?), 4.5.2009 19:47

zrejme chloroza, pripravte rozrok 10 litrov, siramu horecnateho (horka sul, 100 gramov)a siranu zeleznateho (zelena skalica 150g ) a mocoviny 50 g,  a zalejte od kmena na jedno miesto-bodovo, chloroza je vyvolana aj tym, ze sa prihnojuje fosforom a dusicnanmi, ktore uple zablikuje zelezo v pode, jasne ze treba prihnojovat fosforom a dusicnanmi, ale tak aby nedosli do kontaktu so zelenou skalicou, preto treba roztok navievat bodovo na jedno miesto a na to miesto nasypat NPK. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 38.244 (?), 4.5.2009 19:49

opravujem predchadzajuci prispevok,... a na to miesto NEsypat NPK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zahrádkářský kacíř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 235.249 (?), 4.5.2009 19:59

To je dost divná rada. Chlorózu může způsobit mnoho příčin a takovouhle radou to může naopak zhoršit. Je nutné určit který prvek chybí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 4.5.2009 20:14

U broskyne je žltnutie bežné v dosledku nedostaku dusíku.  Broskyňa má vysoké nároky na množstvo prijatého dusíku (potrebuje cca 15g dusíku na 1 rok veku stromu).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 4.5.2009 21:43

Je pravda, že chlorózu může způsobit řada faktorů, včetně nedostatku dusíku. To je ale stav v zahrádce málo pravděpodobný.  U pravidelně zhnojených stromů může trpět broskvoň chlorózou z nedostatku železa v důsledku převápnění.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 4.5.2009 21:59

Dalším důvodem chlorozy může být těžká, nebo utužená půda. Nejlépe by bylo vyfotografovat typicky zažloutlý list a přiložit k diskuzi. Tak se dá nejlépe laicky posoudit, co broskvi chybí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 79.90 (?), 4.5.2009 22:21

Pokud byla broskvoň hnojena a není v přemokřené půdě, nejpravděpodobnější příčinou chlorozy je nedostatek železa. Pomůže postřik zelenou skalicí (síranem železnatým). Na trhu je kdostání jak v prášku, tak jako tzv. tekuté železo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 4.5.2009 22:48

Diferenciálna diagnostika medzi nedostatkom železa a dusíkom je pomerne jednoduchá. U nedostatku železa začínajú žltnúť vždy najnovšie prírastky  - koncové listy - na periférii. Obvykle nepostupuje naspäť do stredu, chlorofyl "raz vytvorený" už zostane chlorofylom  - v starších listoch.  Listy majú normálnu veľkosť.  U nedostatku dusíku žltnú najprv staré listy. Postup je od stredu koruny na perifériu, od starých listov k novým - až je (v krajnom prípade) celý strom žltý. Niekedy je prvým príznaku hraničného nedostatku sem-tam ojedinelý žltý list. Obvykle sú listy (a plody) menšie. Ak je broskyňa v trávniku, tak sa nedá veľmi spoliehať na dobré zásobenie dusíkom.

všeobecná schéma deficitov
všeobecná schéma deficitov
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Škůrek Miroslav - (30) - 40.193 (?), 9.6.2009 22:24

Vidím, že jsem ve správné sekci s odborníkama.Pánové, zasadil jsem před 2 roky broskve (odr.Harbrite) a nyní mi žloutnou listy.Půda asi nebude ideální, je to černozem, jih Moravy.Než stromky vyfotím a vložím zde do diskuze, ptám se: dělám chybu, že tyto mladé stromky každý večer zalévám?.Je také pravda, že stromky zatím neznají hnojivo, jen kdosi mě poradil, že mám zakopat ke kmínku starou omítku, což jsem udělal.Děkuji za rady, pokud bude potřeba, vložím foto.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika