stará broskev



host - 50.44 (?)
20.4.2007 19:28
Na dálku těžko radit. Pokud je to strom dlouho neřezaný, je v podstatě odsouzen k zániku. Snad by fundovaně poradil pan Vysloužil. Já bych se omezil na radikální snížení kosterních větví, silný klejotok může strom přežít ještě několik let.  Také ale může dojít k odumření některých větví v důsledku ucpání vodivých pletiv houbou vyvolávající zmíněný klejotok. Léčení klejotoku jeho vyřezáním do zdravého dřeva a ošetření zředěným octem se daří jen pokud se vyskytuje v omezeném rozsahu. safrataz@centrum.cz
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
RomanS - (2), 16.4.2007 22:37, zobrazeno: 29776x
Dobrý den,před lety jsem se stal majitelem zahrady se značně vzrostlou broskví.Koruna se bohatě rozpíná do výšky až 4 m.První rok 2005 plodila nádherné plody cca 3 dřevěné přepravky.Druhý rok opět parádní úroda,bohužel zničená vlhkým chladným létem.Loni na jaře jsem si pořídil nějakou literaturu a rozhodl se značně bující strom neodborně přistříhnout.Výsledek-léto bez úrody a strom jakoby se od spodu začal vyholovat.Letos na jaře stromu poraskala kůra na kmeni a na různých místech silných hlavních větví jsou jakoby otevřené rány ze kterých vytéká smůla.Nicméně od spodní partie vyrazily tři silné výrustky obsypané květy a listy.Celý strom vypadá opět v kondici extrémě obsypaný květy-zřejmě výsledek mírné zimy.A já se ptám co s takovýmhle stromem dělat.Dá se ještě nějak upravit řezem a co s poškozenou kůrou na kmeni a těmi "puchýři".Děkuji předem za každou odpověď.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 50.44 (?), 20.4.2007 19:28
Na dálku těžko radit. Pokud je to strom dlouho neřezaný, je v podstatě odsouzen k zániku. Snad by fundovaně poradil pan Vysloužil. Já bych se omezil na radikální snížení kosterních větví, silný klejotok může strom přežít ještě několik let.  Také ale může dojít k odumření některých větví v důsledku ucpání vodivých pletiv houbou vyvolávající zmíněný klejotok. Léčení klejotoku jeho vyřezáním do zdravého dřeva a ošetření zředěným octem se daří jen pokud se vyskytuje v omezeném rozsahu. safrataz@centrum.cz
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 196.170 (?), 26.7.2007 13:50

Ona je taky otázka, kdy jste provedl řez, pokud někdy v zimě, nebo na podzim, jako se provádí u jádrovin, pak je to jasné. Pokud jste ho prováděl v dubnu, nebo během léta, bude příčina jinde. Třeba v Ladovské zimě, která byla předminulý rok. Nebo taky ve špatném hnojení. Hnojíte vůbec ? U broskvoní je to nutné. Nebo je to kombinace víc věcí najednou, taky může být strom už přestárlý. Kupte si nějaký nový stromek, v okolí Vám poradí co se do Vaší oblasti hodí a začněte s aplikací odborností z knížek v praxi už od malého stromku. Nezapomeňte na postřiky proti kadeřavosti.

Martin Český ráj

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
RomanS - (2), 21.4.2007 14:19

Zde pro úplnost přikládám fotografie.

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 204.1 (?), 22.4.2007 11:38

Neni to tak hrozne rany klidne osetrete vyskrabte odumrelou kuru a zamazte alespon balzamem aby se rana lepe hojila .Po odkvetu prosvetlit korunu hlavne vnitrek postrani vyhony skratit podle mnozstvy kvetu a nebo plodu aby jste mel jistotu ze bude plodit .Postrani vyhony skratit na listovy pupen smerujici z koruny ven,kazdy rok prorezat aby narostli alespon 30cm dlouhe vyhony na tech kvetou odplozene ostrihat nahradit mladym.Podle obrasku je v nejlepsi kondyci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312), 22.4.2007 23:55

To je v podstatě správný postup. Vycházejte ze 2 faktů.
1.  Broskev není dlouhověký strom, většinou vydrží tak 15 let. Ta Vaše už není nejmladší, ale zřejmě je skutečně v dobré kondici .
2. Broskev plodí POUZE na jednoletém dřevě, proto je třeba aby stále nové přirůstalo a to odplozené (na němž už nikdy žádný květ nebude) se odstranilo. Nejjdnodušeji se to udělá tzv. dlouhým řezem.
   Doporučuji podle obrázků detailně proředit korunu a ponechat asi tak pouhou 1/4 (i méně) letorostů - na nich by strom měl mít květy. Ty ponechané ale nezkracovat. Nejlépe je řezat v době rozkvétání.  Teď by to ještě taky šlo. Dalším rokem se odplozený výhon odřízne a nahradí novým, který vyrostl z vegetativního poupěte co nejblíž  paty výhonu. A tak furt dokola.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 50.44 (?), 16.5.2007 14:15

Já bych ještě doporučil v době řezu nepouštět na zahradu manželku, aby do toho nemluvila; ta moje mi říká Herodes, ale aby vyrostlo dost mladého dřeva, je zapotřebí řezat radikálně a to mnohá něžná duše těžko unese.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 136.34 (?), 3.1.2008 20:40

Při řezu během květu a poté ještě při probírce všech menších plodů se mnou nemluví ani rádio.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 118.151 (?), 3.1.2008 23:18

Z toho si nesmíte nic dělat. Taky mi pár let "krvácelo srdce", když jsem viděla, jak stromky prořezává u nás jeden známý. Když jsem ale začala sama, hned jak se stromy olistily-peckoviny i jádroviny-viděla jsem, že jsem je moc šetřila, že koruny jsou husté a při dalších řezech jsem "přitvrdila". A probírku provádím úplně pravidelně, když vidím, že plodů je nasazeno moc. I tak když dorostou di konzumní velikosti mám někdy pocit, že jsem jich nechala ještě moc. Ale většinou sklízím  rovněž "probírkou", tak pak na hlavní sklizen jsou plody velké a vyzrálé. Klejotok úspěšně zvládám 3 roky na broskvoních a nektarince, tak jak bylo psáno. Vyřezat do dřeva a pěkně zamáznout stromovým balzámem. Nebojte se hrozně vypadající díry, kterou třeba vyříznete. Opravdu se mi podařilo, že prvotně vyříznutá kůra až na dřevo v místě ošetření nádherně zarostla a je zde poměrně hladký kmen. Ošetření bylo opakované. A 2x v jednom roce, po ty 3 roky. Míla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.34 (?), 30.1.2008 19:28

Také jsem loni vyčistil nekolik nádorů, ze kterých tekl klejotok. Uprostřed rány mám kus suchého dřeva, okolo zával z mladého. Vydlabala jste i ten suchý prostředek, nebo ne? Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika