Spring Crest



Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 243.216 (?)
25.3.2013 15:10
Ale zase urcite sa par Podvodnikov ponukajucich predrazene najde i na uzemi kde sa plati Kc. Pretoze dat za dvojrocny stromcek broskyne 500/600 je sialenstvo, ked bezne to ide za zlomok : Namatkovo : CRZ za 7,95 EUR: Springcrest, MayCrest,... Soka na GF677 po 5,30 EUR : Albatros, Harbinger... V Plantexe som za FM3 na GF677 na jesen tiez nedal viac nez 6-7,- EUR... Ked niekto da 600 korun za to, co sa da dostat za zlomok, je to podobne ako ked iny da za sadu hrncov 20 000, co sa bezne predava za zlomok. Je na zvazeni kazdeho co mu za to stoji...
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 22.3.2013 13:37

Z časopisu Zahradnictví 5/2005 vybírám hodnocení odrůd. Bohužel se tyto odrůdy ani po 8 letech nedostaly do oběhu. 

Springcrest - zraje 20 dní před RH. Plody větší, atraktivní. Přesto se nedá doporučit pro svou náchylnost na zmrzání v květu a tím i nepravidelnou plodnost.

Springbelle - barevná, spolehlivě plodná, přítažlivý vzhled, dostatečně pevná konzistence, lepší než odrůda Springcrest. Společně s odrůdou Spring Lady je lze doporučit jako rané stolní odrůdy s chutnými a atraktivními plody. Zraje 20 dní před RH.

Royal Glory - zdravá, vzrůstná odrůda s vynikajícími velkými hladkými plody se jeví pro naše podmínky jako zvlášť vhodná. Zraje 6 dní před RH.

Royal Gem - středně rostoucí odrůda, vykazuje zdravý růst, dobře větví a poskytuje velké, tvrdé dobře vybarvené plody nejlepší kvality. odlučitelnost je horší, hodí se proto spíše jako stolní odrůda. Zraje 4 dny před RH.

Elegant Lady - plody jsou velké, dobře vybarvené a vynikající kvality. Pecka je malá a dobře odlučitelná od dužniny. tuto odrůdu lze doporučit jak pro přímý konzum, tak i pro průmyslové zpracování. Je poměrně odolná vůči mrazům jak v období kvetení, tak i v průběhu zimy a poskytuje pravidelně vysoké výnosy. Ze středně pozdně zrajících odrůd se jeví jako jedna z nejlepších. Zraje 17 dní po RH.

Ještě vybírám:

(nedostatky např. u Redheaven a Cresthaven - snadno měknou a jsou překonané novějšími podobnými odrůdami)

(nebo u Suncrest - pevností a konzistencí dužniny nedosahuje kvality Symphonie)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 25.3.2013 14:20

Máte pravdu p.Petře v tom, že se k nám většina nových odrůd dostává (použiju Vaše slova)tak nějak "upoceně".Vždyť i Springtime, Springcrest už jsou starší odrůdy, a do nedávné doby nebylo po nich slechu.Což na rozdíl od Symphonie, která u nás vletěla na trh, a zabydlela se vcelku překvapivě dobře překvapí.

Zakopaný pes bude asi v cenách licencí k množení.Vždyť na Slovensku, které má menší kupní sílu přepočteno na jednotlivce, ale přešlo k měnové soustavě Eura lze na ešopech najít kdeco-od starších nedostatkových odrůd po nové cizokrajné o kterých jsem ještě ani neslyšel.Ty ceny v Eurech za stromek tomu napovídají.Zatímco u nás se stromek broskvoně pohybuje v cenách do 180KČ, tak na Slovensku u nových odrůd se nám panenky přetáčejí i v cenové relaci 500-600KČ.Fico řekl, že přechod z Eura na SK nepřichází v úvahu, protože by ji museli devalvovat o 40%!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 243.216 (?), 25.3.2013 15:10
Ale zase urcite sa par Podvodnikov ponukajucich predrazene najde i na uzemi kde sa plati Kc. Pretoze dat za dvojrocny stromcek broskyne 500/600 je sialenstvo, ked bezne to ide za zlomok : Namatkovo : CRZ za 7,95 EUR: Springcrest, MayCrest,... Soka na GF677 po 5,30 EUR : Albatros, Harbinger... V Plantexe som za FM3 na GF677 na jesen tiez nedal viac nez 6-7,- EUR... Ked niekto da 600 korun za to, co sa da dostat za zlomok, je to podobne ako ked iny da za sadu hrncov 20 000, co sa bezne predava za zlomok. Je na zvazeni kazdeho co mu za to stoji...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 25.3.2013 16:45

Brožuru od Miloslava Richtera, kterou jste uváděl, mám taky a mrknul jsem do ní. Springtime je sice bělomasá odrůda, jak se tam uvádí, ale chuťově má hodnocení "velmi dobrá" na rozdíl od Springcrestu, který je ovšem žlutomasý. Springtime bych ale rozhodně nepohrdl. Kdyby byl k mání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Goodwin - (9) - 212.193 (?), 22.4.2013 17:42

Ono je to možná na Slovenku i o tom, že prodejci bojují o zákazníka a tak se snaží nabídnout zákazníkům i novinky. Nespoléhají na to, že když nic jiného nenabídnou, tak si zájemce o broskvoň stejně ten Red Haven koupí. No a když jim odrůdu nenabídnou jejich školky, tak ji prostě dovezou ze zahraničí.
Já jsem loni na jaře kupoval (přes internet) v zahradnictví Iveta (Kovácsova 357/133, 851 10 Bratislava - Rusovce)  odrůdy Springbelle, Royal Glory (Zaifer) a Royal Summer (Zaimus). Jako výrobce byl na visačce uveden Vivai Dalmonte Natale E Figli, Faenza, Italy. Cena stromku byla cca 8 EUR.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 22.4.2013 20:32

Vy jste větší koumák, pane Goodwine a umíte lépe vyhledat cesty, jak se k těmto odrůdám dostat. My jsme s panem rosti&slavíkem prozatím rádi i za ten Springcrest. Zajímavé srovnání by bylo mezi velmi podobnými, zhruba ve stejnou dobu zrajícími odrůdami Springbelle a Spring Lady.

Ani nevím, proč se už dlouhou dobu neozval ani pan rosti&slavík, ani jediný známý majitel nejlepší bělomasé odrůdy Fidelia, david.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Goodwin - (9) - 217.9 (?), 22.4.2013 21:48

No já ten Springcrest mám také. Tedy pokud je to Springcrest.
Protože když jsem na podzim 2011 nemohl sehnat Springbelle objednal jsem z nouze na jaře 2012 (hned první den co v tom e-shopu začali přijímat objednávky) Springcrest. Ale ten dlouho nepřicházel a já se už pomalu smířil s tím, že ani ten mít budu, když jsem narazil na zmíněném slovenském e-shopu na Springbelle. Tak jsem na Slovensko napsal, zda by byli ochotní mi stromky zaslat do Čech a oni s tím neměli problém. Teprve po tom, co stromky ze Slovenska (řádně označené) dorazili, přišel i Springcrest. Bohužel, bez originální visačky, jen s rukou psaným označením. No snad už letos uvidím, co jsem vlastně koupil. A pokud je to opravdu Springcrest budu ho moct porovnat se Springbelle.

Spring Lady nemám, odradilo mě u ní,  že je neodlučilná a tak jsem dal přednost právě Springbelle, u které se uvádí, že dužnina jen ulpívá na pecce.  Když jsem ale loni na jaře sháněl broskvoně, pan Tomáš Letocha z Okofruitu mi na dotaz odepsal, že standardně mají v sortimentu tyto odrůdy broskvoní: Spring Lady, Royal Gem, Royal Glory - bohužel na jaře už měli vše vyprodáno. Ale měla by tedy být sehnatelná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 23.4.2013 10:59

Zajímalo by mě, proč se někde uvádí Benedicte a Revita jako dvě různé odrůdy, když by se mělo jednat o jednu a tu samou odrůdu. V té Plzni ji také prodávají pod jménem Revita-Benedicte. Co se týče Royal Glory, tak jsem v jedné recenzi našel, že má vysoké chuťové vlastnosti a o kus dále se píše, že její chuť je jednostranně sladce vyvinutá s minimálním množstvím kyselin oproti odrůdám typu RH, Cresthaven či Elberta. Tak si z toho vyberte. Vysoká chuťová vlastnost se pro mě neskrývá pouze ve sladkosti plodů. Některé plody jsou sladší, ale bez aromatu a některým zase tyto cukry chybí. Pouze a jen sladké plody to by nebylo ono. Co se týče Spring Lady, tak se mně pro ni 80 km jet nechce. Dát za ni 350 Kč jen pro to, že ji právě teď dávají do "květináče", jsou taky dost podivné praktiky. Pokud myslíte Okoplant ve Slupu u Znojma, tak tam prodávají prostokořené stromky za rozumné ceny. Škoda, že stromky nezasílají poštou. Je to přece jen kapku z ruky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Goodwin - (9) - 212.193 (?), 23.4.2013 14:16

Podle mých informací jsou Benedicte a Revita dvě různé odrůdy. Benedicte je Francouzská odrůda a Revita by měla být Německá. I v té Plzni mají (ikdyž trochu zmateně) napsáno "Revita, Benedicte" (tedy Revita čárka Benedicte) a opravdu, když jsem se ptal na Benedicte mi odepsali, že mají skladem obě a ještě uvedli, že Revita je ranější a má menší plody.

Ale máte pravdu, internetové zdroje se v popisu často různí. Není nad to co si člověk ochutná sám. Mě třeba z těch broskví co jsem jedl vloni zaujaly odrůdy Royal Majestic (Zaimajal) a RomeStar. Určitě byly chutnější než Royal Glory či Springbelle, ale je pravda, že všechny byli koupené v obchodě a tam to většínou není ono. Přesto dodnes lituji, že jsem si Royal Majestic z toho Slovenska neobjednal - i doubou zrání by mi vyhovoval.

Co se týče Spring Lady, ano myslel jsem Okoplant and Okofruit, s.r.o. ve Slupu u Znojma. Vím, že stromky neposílají i pro mě to bylo trochu z ruky (cca 300 km).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 23.4.2013 16:29

To jste asi zatím jediný, pane Goodwine, kdo tyto plody jedl. Ani nevím, jestli se u prodávaných broskví vyskytují nějaké názvy, ale myslím, že nikoliv. Na jižní Moravě někdo plody těchto odrůd pěstuje a prodává. Nějaká farma, ale na název si nevzpomenu. Dalo by se to vyhledat. Odrůdy Royal Majestic atd, o kterých píšete jsem nikde nenalezl. Myslím nějaký jejich popis. Zrají později? Royal Glory a spol. by mně právě dobou zrání vyhovoval. Co bylo na jejich kupovaných plodech špatné? Myslíte, že byly moc podtržené? Na druhou stranu pokud by za nepříznivého počasí byla zaručena v plodech těchto nových odrůd jakási sladkost, tak by to špatné nebylo. U starších odrůd tam často chybí, ale pokud je dlouhodobě špatné počasí tak tam vedle sladkosti chybí i aromatické látky. O rozdílnosti Benedicte a Revity to beru na vědomí.

RH byl minulý rok opravdu výborný, ale já ho takhle vůbec neznám. Těžko říct, jestli to bude mít nějaké pokračování. Jeho chuť byla výrazně sladce navinulá až navinulá, dalo by se říci místy až dokonalá. Překvapila mě právě ta výrazná chuť. Množství kyselin v plodech zde právě hrálo svoji pozitivní roli, ale bez sladkého základu by to také nešlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika