Řez mladé broskvoně



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
3.1.2020 11:29

Radit koupit si knížku, by bylo asi příliš odvážné. Ale i na netu najdete řadu obrázků a videí jak řezat broskvoně, včetně komentáře odborníka - kdy, jak a proč řeže právě takto. Je přece lepší naučit se to, než každoročně přikládat fotku stromku na diskuzi a čekat, až někdo zamaluje, co se má odstřihnout.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Ledzep62 - (6) - 45.202 (?), 20.11.2019 17:01

Vďaka za rady. Takže ranu som opäť ošetril. Je pravdepodobné, že na jar kvôli nekróze na odstránenom strednom výhonku najvyššie poschodie pôjde preč spolu so skrátením a odstránením niektorých výhonkov. A všetky rany samozrejme dôkladne ošetrím balzamom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.69 (?), 20.11.2019 17:25

Stromček je "tvárny", dá sa s ním pracovať a poskytuje aj viac alternatív postupu. Ja by som zatiaľ preferoval výchovný rez pred rezom " na úrodu", prioritou by malo byť zatiaľ vybudovanie pevnej kostry korunky. Na foto 1 vidíte trojité púčiky, ktoré sľubujú možnú úrodu už v nasledujúcom roku (ponechajte ale len zopár plodov). Mladé výhonky s iba vegetatívnymi púčikmi je možné na jar skrátiť na 2-3 puky (v intenciách tzv. krátkeho rezu) a výhonky z nich v nasledujúcej sezóne použiť potom už ako perspektívne rodivé. V prvých 3-4 rokoch by som ale stromček nepreťažoval úrodou, táto 'striedmosť' sa Vám potom viacnásobne vráti. Náznak nekrózy na stredníku by som zrezal šikmým (!) rezom už teraz (foto 2 - žltá čiara), na jar si počkajte na vyrašenie pukov a výzor konárikov a podľa toho sa zariadite (v zálohe je potom event. rez ako je načrtnutý červenou). Udržiavací rez broskýň patrí k najnáročnejším spomedzi rezov ovocnín, rozhodne si naštudujte čo je to tzv. krátky rez a čo tzv. dlhý (americký) rez a vyberte si ktorý budete preferovať. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 150.93 (?), 2.1.2020 20:40
Zdravým vespolek.dokazete mi prosím někdo poradit s jarním řezem u mladé broskve.byla sázená předloni na podzim na jaře zkrácená na 3 očka a vše co vidíte narostlo za loňský rok.ted ale nevím někdo říká většinu dát pryč a někdo zas nechat koserni větve bez střihu.nevim co z toho si mám vybrat.je to Saturn na st.julien.predem děkuji za každou radu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 150.93 (?), 2.1.2020 20:43
Jiný pohled

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 150.93 (?), 2.1.2020 20:46
A ještě jeden

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.103 (?), 3.1.2020 10:05

škoda, že vás nenapadlo si před odesláním fotky ověřit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
seky - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (153) - 121.128 (?), 3.1.2020 10:50

Taky se mi to stává, když přidávám fotky z mobilu... přikládám obrácené fotkywink

Moc by mě také zajímal ten řez... snad se někdo z povolaných ozve. smiley




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 3.1.2020 11:29

Radit koupit si knížku, by bylo asi příliš odvážné. Ale i na netu najdete řadu obrázků a videí jak řezat broskvoně, včetně komentáře odborníka - kdy, jak a proč řeže právě takto. Je přece lepší naučit se to, než každoročně přikládat fotku stromku na diskuzi a čekat, až někdo zamaluje, co se má odstřihnout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 150.93 (?), 3.1.2020 13:06
Dobrý den.zadal jsem o radu stačilo jen malou a ne kázání!!třešně, hrušně,jabloně, švestky pěstují již několik let a myslím si že úspěšně leč broskev a meruňku mám nové a krapet tápu.knihu mám nastudovanou aj na supervidea na YouTube sem už mockrát koukal ale přijde mi že se ta má broskev trochu vymyká protože koserni větve narostly o více než 150cm a na tomto vlákně sem četl že se kosterní větve nemají zkracovat.Potrebuji jen popostrčit tím správným směrem a pak už to uvidím sám! alespoň v to doufám ☝️.omlouvám se jestli sem někoho svým dotazem znechutil ale myslím že tento web je takových dotazů plný a myslím si že tento web kvůli právě takovým dotazům byl původně založen.v mém okolí nikdo příliš neřeší nějaké ovocné stromky.dnes je in anglický trávník a spousta rezavych tújí takže nejjednodušší způsob konzultace s odborníkem je zde.takze pokavad bude mít nějaký odborník chuť a čas ať prosím poradí budu mu velice vděčen já i ta broskev.dekuji Smolek Nepomysl
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 112.233 (?), 3.1.2020 17:12

Dlouhý řez na tomto mladém stromku s předčasným obrostem (letorosty II. řádu) se provede tak, že na každé ze tří kosterních větví máte jedno hlavní prodloužení a to zastřihnete nad třetím silným letorostem II. řádu. Pak zkontrolujete množství květů a některé z letorostů ještě můžete vystříhnout úplně. Těch výhonů vám zbyde max 9. Dál se už do toho nůžkami nesahá. Větve se pod tíhou plodů v celé délce ohnou do převisu a z vegetativních pupenů na vrcholu ohybu vyraší bujné letorosty na příští rok. Pro svou jednoduchost je tento řez používán na Kalifornských plantážích = proto se mu občas říká Americký.

Krátký řez je složitější a proto je v literatuře častěji popisován a rozváděny zásady jeho správného provedení. Dokud Vám stromek nezbabčí, nemusíte jej používat. Jakmile ale jednou jedenkrát zkazíte dlouhý řez a stromek přehoustne, budete se muset krátký řez naučit, protože je to (mimo vykácení a nové výsadby) jediný zprůsob jak potom udržet stromek v rozumné rovnováze mezi plodností a přírůstky. Přírůstkové letorosty se tady pěstují pomocí krátkých čípků bez květů/plodů. Tento střih je podobný střihu vinné révy, proto jej v určité podobě používají vinohradníci k střihu vinohradnických kultivarů broskví.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika