Řez mladé broskvoně



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
20.7.2019 8:48

Vůbec vám tu spleť nezávidím. Na druhou stranu to není stromek na výstavu, ale na ovoce. Ta větvička rostoucí vzhůru je větev druhého řádu a stejně se ustřihne za prvým vyvinutým výhonem (pokud tam bude). Ten už snad nahoru nepůjde. Na druhou stranu, broskvoňové větve se výrazně prohnou pod tíhou ovoce. Popřípadě, dají se ohýbat směrem dolů i vzhůru. Přikládám na ukázku mladou Catrinu, jejíž větev se právě až neskutečně prohnula k zemi pod tíhou plodů.

Catrin - ohyb pod tíhou plodů
Catrin - ohyb pod tíhou plodů
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
Jaga - (12) - 17.128 (?), 19.7.2019 12:06, zobrazeno: 15026x
Před třemi lety jsem od bratra dostala asi čtyřletou kadeřavou broskvoň na záchranu. Měla zapěstovanou kotlovitou korunku, nízkou jako zákrsek. Vinou kadeřavosti odumřela jedna strana korunky, ale po postřiku měla loni 2 plody a letos 12. Dočetla jsem se, že po odplození je čas na řez. Mám dilema, zda odříznout nahoru směřující výhon, protože tím bych odstranila asi 2/5 korunky. Poradíte?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.103 (?), 19.7.2019 13:20

řez se provádí buď na konci léta (koncem srpna) nebo na jaře v době květu. Zatím bych počkal. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 19.7.2019 14:25

Odstranit 2/5 korunky broskvoně je málo. Správný řez odstraní 4/5 koruny. Jak píše Walter, je lepší počkat až letorosty přestanou růst nebo na jaro do květu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jaga - (12) - 8.145 (?), 19.7.2019 14:47
Počkám. Ale 4/5 korunky mi přijdou hodně, to by tam nezůstaly listy, ne?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 19.7.2019 15:25

Uvažujete správně. Neohlížejte se na procenta. Hlavní řez broskvoní se dělá ve vaší zeměpisné šířce nejlépe v dubnu. Pokud je to nutné, něco se přistřihne v červnu a ještě v srpnu. Dohromady to skutečně může být velké procento korunky. Důležité však je, odkud se ten materiál odebere. Na vaše tři kosterní větve v tomto stádiu růstu vůbec nesahejte dokud nedorostou asi do 3 m délky. Týká se to i zakroužkované oblasti. Řez se v tomto stadiu provádí na větvích druhého řádu. A to tak, že za prvním vyvinutým výhonem se zbytek větve odstraní. Ponechaný výhon se navíc může zakrátit, pokud je dlouhý. Když se dále nezakracuje, říká se tomu dlouhý řez. Počkejte s tím na duben. Bez listů se to lépe plánuje. Stromek není (na broskvoň) zatím tolik přehuštěný.

Řez (modře)
Řez (modře)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jaga - (12) - 40.121 (?), 19.7.2019 23:14
Děkuju. Klidně počkám do jara. Připojuju ještě fotku z 31.3.2019. Červeně je označený výhon, který ční přímo nahoru a to si myslím, že by kotlovitá korunka mít neměla. Modře jsou označeny větve, které odumřely a v dubnu jsem je ustřihla. Tím ale chybí pravá strana korunky. Tak nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 20.7.2019 8:48

Vůbec vám tu spleť nezávidím. Na druhou stranu to není stromek na výstavu, ale na ovoce. Ta větvička rostoucí vzhůru je větev druhého řádu a stejně se ustřihne za prvým vyvinutým výhonem (pokud tam bude). Ten už snad nahoru nepůjde. Na druhou stranu, broskvoňové větve se výrazně prohnou pod tíhou ovoce. Popřípadě, dají se ohýbat směrem dolů i vzhůru. Přikládám na ukázku mladou Catrinu, jejíž větev se právě až neskutečně prohnula k zemi pod tíhou plodů.

Catrin - ohyb pod tíhou plodů
Catrin - ohyb pod tíhou plodů
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 49.47 (?), 20.7.2019 9:42

Děkuji. Jak jsem psala, byl to stromek na záchranu, bratr mě přemluvil, jinak že ji vyhodí. Mám ji na chatě v severních Čechách, 330 metrů n. m., odrůdu si už bratr nepamatoval. Plody má sladké, v půli července, letos později. Teď je většinou na slunci. Byla bych sem broskvoň vůbec nedávala. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 157.239 (?), 19.7.2019 13:30

Jestli chcete, aby stromek déle žil a zárověň plodil více pěkných plodů, tak ho žeňte trochu výš. Tzn.teď nestříhejte, mírně ho pokraťte na jaře. Dejte k němu pevnou vyšší oporu-k ní ho vyvažte lehce, pružným úvazkem. Ta nemoc, která stromek dříve připravila o část těla byla opravdu kadeřavost? SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jaga - (12) - 49.47 (?), 20.7.2019 9:52

Stejně stříhám hrozně nerada, mám pořád pocit, že těm stromům ubližuju😞. Domnívám se, že šlo o kadeřavost. Mšice jsem nenašla a pomohl postřik Thiramem a Kuprikolem. Stříkám 2x na jaře a jednou na podzim po opadu listů. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika