Kveten 2013 - kadeřavost broskvoní



host - 164.129 (?)
21.5.2013 13:31

Pane Vinšálek, moh by jste napsat něco k tvorbě květních pupenů? Je to u každého stromu v jinou dobu?  Čím ji ovlivnit? Děkuji

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 176.5 (?), 20.5.2013 8:32

Letos jsem provedl dva postřiky v termínech dle mojí dlouhodobé zkušenosti. Kadeřavost je největší za dobu mého více než 30letého pěstování. Silně bude ovlivněna úroda v příštím roce. Letošní podivné předjaří se na kadeřavosti zřejmě podepsalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 23.98 (?), 20.5.2013 8:46

Ostravsko, postřik Kuprikolem do skoro nenarašeného stromu a následně Syllit do rašících pupenů - kadeřavost 0% (po loňském zamoření skoro zázrak, ale řekl bych, že zde přispělo počasí)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 20.5.2013 9:14

Před pár lety jsem byl v podobné situaci, nepomohlo nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 20.5.2013 21:05

Zapomněl jsem, že počasí v předjaří se nechovalo všude tak, jako u nás, v severovýchod. Čechách na Královédvorsku.
Mrazy se střídaly se sněžením, potom mrzlo na sucho. Poslední noční mráz byl 8. dubna, odpoledne však bylo 9° a provedl jsem první postrřik. Druhý jsem dělal 16. 4. a je to OK, nejen u mne, ale i u známých.

Dlouhá léta si dělám záznamy o všech provedených ošetřeních a hnojeních, včetně počasí toho dne, a to nejen na své zahradě, ale i jinde. Tak jen pro zajímavost. V roce 2011: první ošetření 28.2.(v noci-4, ve dne 10°a slunečno), druhé ošetření 9.3.(v noci -6, odp. 9°a polojasno, třetí ošetření 16.3. odp.15°a polojasno.
V roce 2012 přestalo mrznout v půli února, ale noční mrazy byly až do 10.3. První ošetření bylo 11.3. odp. 11°C a polojasno, druhé ošetření bylo 18.3. a slunečno. Kadeřavost nebyla žádná.
Tak bych mohl pokračovat třeba 10 let zpátky.
Zajímavé jsou také zkušenosti s termíny aplikace v jednotlivých letech v porovnání takových indikací, jako je prášení lísek, rašení angreštů či v posledních letech SAT 7 na internetu. Dříve jsem sám SAT u broskví ani jádrovin nepočítal, nebyl na to čas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 164.129 (?), 21.5.2013 13:31

Pane Vinšálek, moh by jste napsat něco k tvorbě květních pupenů? Je to u každého stromu v jinou dobu?  Čím ji ovlivnit? Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 21.5.2013 20:47

První fáze přeměny vegetetivních oček na plodných výhonech na květní pupeny (diferenciace) začíná na přelomu května a června (jabloně, hrušně, třešně a broskvoně), u meruněk a rybízu v červnu, u švestek v červnu až červenci a u angreštů v červenci až srpnu. Konečná fáze tohoto období je asi po dvou měsících.
Průběh této fáze diferenciace je ovliněn teplotou a výživou. Průměrná teplota v tomto období by měla bý u jádrovin nad 15°C a u peckovin v rozmezí 15-22°C. V této fázi hraje ve výživě hlavní roli dusík, jeho podíl jako bílkoviny nemá v plodném obrostu klesnout pod 75-80% v sušině.

Druhá fáze diferenciace nastává v zimním období, je podmíněna nízkými teplotami a dostatkem fosforu a některých stopových prvvků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 27.5.2013 11:54

Monilový úžeh na meruňkách se i při současném deštivém počasí významně nerozšiřuje, za to kadeřavost přece jen nakonec nějaká "vyskočila". Protože není jisté, jestli by více postřiků tento problém odstranilo (viz.pan Jelen a Jirilan), zůstanu i nadále u jednoho postřiku. Zajímaly by mě zkušenosti pana Waltera s jedním postřikem až ve fázi  "myšího ouška".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 27.5.2013 12:14
Kadeřavost jede čím dál více, je to přímo úměrné tomu co předvádí nynější počasí. V době krátce po vyrašení se objevila na pár listech a jen na některých stromcích (to bylo slunečno, sucho a teplo), teď to sice není katastrofa ale objevuje se již hodně a na všech stromcích.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 27.5.2013 12:36

Tak Vás všechny pěkně zdravím. Už jsem si myslel, že více kadeřavosti letos, oproti jiným rokům, mám jen já. Earliglo, Redhaven a Cresthaven jsou prakticky bez kadeřavosti, dost je ale chycená Fairhaven a něco má i Springcrest. Všechno to jsou ale mladé lístky čerstvě vyrašené lístky.Přesto si ale myslím, že jeden postřik těsně před květem postačí, neboť letošní květen je extrémně vlhký a studený. Mnohem důležitější ale je, aby postřik udělali všichni pěstitelé a aby občas někdo jednotlivé napadené lístky otrhal, aby v počasí, jako je nyní, nedocházelo k rozšiřování nákazy.





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 27.5.2013 12:54

No, někde to mám i horší. Jak říkáte, nejvíce na nejmladších listech. Zvláštní je, že stříkáte až těsně před květem a to jen jednou. Uvádí se, že jediný postřik by se měl provádět při prvním pohybu pupenů. Ale jak je vidět, tak výsledky máte dobré.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika