Kadeřavost broskvoně 2024



walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?)
27.12.2023 20:31

Já z té kadeřavosti obavy nemám. Tak holt budu muset dělat postřiky dva místo jednoho. Tak už jsem to viděl letos. Tam, kde jsem stříkl dvakrát, nebyl skoro problém, tam, kde jednou, otrhával jsem celé kýble zkadeřeného listí. Mnohem větší obavy mám z toho, že mi broskvoně vykvetou ještě dříve, než letos a že plůdky zničí mráz. A pak už bude jedno, jestli bude kadeřavost řádit nebo ne. Walter

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (130) - 87.98 (?), 25.12.2023 22:24

Přesně tohle se mi letos stalo, docela jsem se divil, jak je to možné. Bylo to poprvé. Kadeřavost se objevila na koncích zdravých letošních větví, oddělena několika "vrstvami" zdravých listů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 1.200 (?), 25.12.2023 22:56

Protože houba je zažhraná ve výhonu a projeví se až za optimálních podmínek pro masivní šíření.Není to slabší účinnoti mědí, nýbrž pozdním ošetřením.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.219 (?), 26.12.2023 0:11

Tak kdy je potom ten správný termín postřiku? Doporučený termín byl psaný SAT7 1000-1200°C, odpovídá prášení jehnědů lísek. Pokud by byla měď dokonale účinná, stačil by jeden velmi raný postřik všech broskvoní naráz, čím dřív tím líp a bylo by vystaráno. Pan Walter jde na to obráceně, zažrané kadeřavosti do pupenů si nevšímá a čeká na vyrašení lístků kdy dochází k nejsilnější infekci a zasáhne.

Nynější teploty +10°C i v noci... teoreticky stačí 5 takových dní a podle Ametu je dosažena suma pro první postřik. Ovšem Amet počítá až od nového roku to je za týden... kdo dá ruku do ohně za to že broskvoně jsou teď v dormanci a za ani ne týden od 1.1. kdy začne počítat Amet už v dormanci nebudou? No a pak ty Sagittarie a spol. co raší ještě dřív než běžný Redhaven, ty by potřebovaly postřik při SAT7 600°C... to už vlasntě může být zítra, nebo včera, nebo až za týden až se vynuluje počítadlo Ametu? MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 26.12.2023 0:47

Herr von Walter staví všechny poučky na hlavu. "Pálí" si pěkně zelené lístky před květem a kam se na něj s kadeřavostí hrabeme. Psal, jakou jí má letos nebývalou a přitom na fotkách prakticky nic neměl. Ale když to tak zkusíte vy, spláčete nad vejdělkem. Takový je život.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.219 (?), 27.12.2023 18:43

Čím dál tím víc mám pocit, že kadeřavost chce s náma letos pořádně vydrbat. Pupeny už se viditelně zvětšují na broskvoních, i višních, třešních... předjaří je tu?  indecision MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 27.12.2023 20:31

Já z té kadeřavosti obavy nemám. Tak holt budu muset dělat postřiky dva místo jednoho. Tak už jsem to viděl letos. Tam, kde jsem stříkl dvakrát, nebyl skoro problém, tam, kde jednou, otrhával jsem celé kýble zkadeřeného listí. Mnohem větší obavy mám z toho, že mi broskvoně vykvetou ještě dříve, než letos a že plůdky zničí mráz. A pak už bude jedno, jestli bude kadeřavost řádit nebo ne. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 2.164 (?), 27.12.2023 21:30

Postřiků bude muset být více, ale přečasnému kvetení bych se nebál. Má se ochladit. Není všem dnům konecwink. A broskvoně odolávají mrazu lépe, než meruňky. Letos u nás v HK meruňky v květu zmrzly, ale broskve byly, i na té mé zbědované, kadeřavé. Když jsem 19.12. broskvoň stříkal Sulkou, tak měla ještě sem tam listy. Zimní spánekm ji teprve čeká.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 27.12.2023 22:30

Tak jistě, ještě se mi nikdy nestalo, abych neměl žádnou úrodu. Redhaveny a Cresthaveny ji jistí. Ale mé oblíbené Springcresty toho v mrazu příliš nevydrží a letos byly v plném květu už 25. března. No a mladé plůdky zmrznou hned, jedno, jestli meruňkové nebo broskvoňové. Walter

Springcrest kvetoucí 25.3.2023
Springcrest kvetoucí 25.3.2023
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.75 (?), 28.12.2023 15:24

Před pár dny jsem si všiml relativního zvětšení pupenů, ale možná to bylo jen zdání, protože jsem je dlouho před tím nepozoroval. V současnosti jen můžu potvrdit, že "zrcátka" nejsou vidět ani u těch nejranějších odrůd. Zvažuju použít po mědi ten MERPAN. Ale jedná se zřejmě o nevyzkoušenou věc. Kuky jeho použití vyhodnotil jako teoretickou možnost podle složení chemikálií v něm obsažených. Je to tak? K fotce pana Waltra bych podotknul, že Harbinger na tom byl z mrazem a kadeřavostí ještě hůř, než Springresty, to bych nečekal. Hlavně, co se týče odolnosti vůči mrazu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.219 (?), 28.12.2023 17:03

Dneska znova +10°C, na slunku bylo i tepleji. V noci dnes kolem +4°C, předtím až +9,5°C v noci. Dříve než jsem sledoval Amety nebo lísky, tak platilo pravidlo 3 po sobě jdoucí dny v předjaří +10°C a víc znamená první postřik proti kadeřavosti. Metoda to načasováním asi moc přesná nebyla, ale na kadeřavost fungovala velmi dobře (tehda).

Jehnědy lísek jsou stažené, tak první postřik má snad ještě čas. I když pupeny už se hýbou a pomalu zvětšují. Stejně pokud vyjde postřik už na měsíc leden, tak by květní pupeny byly ohroženy mrazem a to u všech stromů nejen broskvoní, by muselo být pak i teplé jaro bez mrazů. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika