hnojení broskvoní



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 115.228 (?)
18.3.2014 21:58

Na hnojenie organickými hnojivami by zdravé broskyne nemali reagovať negatívne, práve naopak. Problém slabého rastu bude v niečom inom. Nepreťal ste veľa koreňov pri zarýľovaní kompostu? V akom období roku ste rýľoval? Silná chloróza, vďaka nedostatočnej asimilácii, takisto spomaluje rast. Nájsť príčinu chlorózy nemusí byť jednoduché. Už som v minulosti došiel o viacero rôznych ovocnín. Nepomohlo ani železo v chelátovej väzbe, ani skalica + kyselka, ani na list, ani do pôdy v súlade s návodom výrobcov...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 23.5.2012 15:51

Že broskvoně mají mnohem raději půdu s nižším pH, jsem se přesvědčil po vysazení jednoho stromku do blízkosti sousedových jehličnanů. Zde byly listy krásně tmavě zelené. Bohužel, to je ale díky těmto vysokým jehličnanům místo dost zastíněné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 24.5.2012 15:09

V Atlase odrůd ovoce (Dvořák a kolektiv, str. 238) se píše, že pro broskve jsou vhodné půdy neutrální až mírně alkalické s obsahem Ca CO3 do 5%.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 24.5.2012 19:00

Ten atlas mám dokonce taky. Já jsem žádné hodnoty pH neuváděl, jen té broskvoni to místo vedle těch jehličnatých stromů asi vyhovovalo nejvíce, jelikož tak tmavě zelené listy, na žádném jiném místě pozemku, žádná broskvoň nikdy neměla. Ph tam muselo být jistě nižší, než jinde. Je možné, že bylo právě neutrální.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 4.6.2012 15:47

Ať už je chloróza listů způsobená čímkoliv, tak po každoroční březnové aplikaci síranu amonného do půdy, je zbarvení listů u broskvoní uspokojivé. Tato forma dusíkatého hnojiva umí doslova čarovat.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.132 (?), 18.3.2014 15:52

Loni jsem jednu broskev obryl okolo kmínku a přidal dost kompostu, možná kolečka, možná 2. Strom po tomto "vylepšení" půdy vůbec nerostl, přírůstky max 3 cm. Šlo by to napravit popelem, cereritem, superfosfátem, nebo něčím úplně jiným? Taky ještě mám zelenou skalici. Jinou broskev jsem loni stříknul roztokem skalice a kys. citronové (dle návodu na ČZS), sice to listy mírně spálilo (asi málo vody v roztoku), ale chloróza ustoupila. Dave

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 105.132 (?), 18.3.2014 17:02

Treba zistit, co jej chyba. Postrek realizovat so zmacadlom a dobre zo oboch stran listu. Ak sa Vam nepodari identifikovat, ktora zivina chyba, tak zufaly ale mozno aj uspesny krok je streknut na list kvalitne kombinovane hnojivo. Hnojivo by malo obsahovat chelaty, ak mate tvrdu vodu. Vacsinou si rastlina zoberie co jej treba a nedostatok ziviny zmizne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.132 (?), 18.3.2014 21:36

A nemůže být půda jenom překyselená tou hromadou kompostu? Hnojivo mám Krystalon květ a plod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 115.228 (?), 18.3.2014 21:58

Na hnojenie organickými hnojivami by zdravé broskyne nemali reagovať negatívne, práve naopak. Problém slabého rastu bude v niečom inom. Nepreťal ste veľa koreňov pri zarýľovaní kompostu? V akom období roku ste rýľoval? Silná chloróza, vďaka nedostatočnej asimilácii, takisto spomaluje rast. Nájsť príčinu chlorózy nemusí byť jednoduché. Už som v minulosti došiel o viacero rôznych ovocnín. Nepomohlo ani železo v chelátovej väzbe, ani skalica + kyselka, ani na list, ani do pôdy v súlade s návodom výrobcov...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.132 (?), 18.3.2014 22:06

Kořen určitě nějaký byl na rýči, ale snad to nebylo tak významné. Spíše to asi bude opět kombinace několika nepříznivých faktorů, kdy strom nebyl úplně v kondici. Pamatuji si, že měl občas dole na kmínku klejotok a listy byly takové menší protáhlé, občas měly špatnou barvu, tak jsem to právě chtěl "opravit". Zarýval jsem asi na podzim.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.132 (?), 18.3.2014 22:12

Na jaře jsem však docela hluboko řezal, až jsem měl strach, kam až to poroste. A ono nic. Chlorózu nijak silnou nikdy neměla, ani loni ne. Listy byly teda světlejší a nafialovělé, trochu víc než v jiných letech. Napadá mě draslík a fosfor, ale květů měla vždycky dost a letorosty vždy vyzrávaly dobře. Asi dostane Cererit a trochu popela a bude to. Taky ještě disponuji dolomitickým vápencem, tak asi zkusím všechno. A nebo jen Cererit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika