Broskve a nektarinky ze semena



Stránky: 1,  2   
wels - (7) - 173.33 (?) 
19.7.2017 20:45, zobrazeno: 13915x

Vážení čtenáři prosím o radu.Jelikož mám na pozemku dost místa i po výsadbě nových ovocných stromků tak bych chtěl začít experimentovat a vypěstovat si z pecek a semen nějaké ty vlastní nektarinky a broskve.I když je minimální šance vypěstovat si lepší odrůdu než ty co jsou již ty vyšlechtěné.Dnes sem vysadil na záhon pět celých pecek a pět vyluštěných jader.A teď mě napadlo zda ještě není moc brzo na jejich výsadbu.Netuším zda peckám bude vadit to sucho. Dal sem jim trochu vody.Asi je to blbost je zalévat.Nebudou z toho plesnivět? Musí se vůbec zalévat a pokud ano tak v jakém období a jak často? Možná stačí prostě dát pecku do země a jen čekat do jara na první klíčky.Nevím.Na podzim je v půdě vláha.To by mohlo bohatě stačit ta podzimní vláha a odejdou se i bez zálivky. Určitě je ale chci před mrazíkama chránit mulčem.Snad jich pak na jaře vyklíčí mnohem více. Asi by bylo lepší skladovat pecky a vyčkat na až podzim než je vysazovat už nyní.Jak ale uchovat pecky.Stačí je nechat do podzimu vysušené jentak v pokoji třeba na starých novinách nebo to chce je dát do sáčku a uzavřít ho?Jak dlouho se maximálně můžou pecky skladovat, aby byla šance, že vyklíčí? Děkuji všem za rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 173.132 (?), 19.7.2017 21:14

Na podzim z broskví, které chci rozmnožit, vyndám pecku a zasadím ji do většího květináče. Ten zapustím celý do půdy. V létě příštího roku pecka vyklíčí (a nebo taky ne). Průběžně zalévám jako zbytek zahrady. Ty stromečky, které se mi líbí, nechám ještě přes zimu v květináči. Na jaře příštího roku zasadím bez květináče na volno na trvalé stanoviště.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 173.132 (?), 23.7.2017 8:21

Nejde to moc vyfotit, máme zarostlou zahradu. Takhle ty semenáče pak vypadají až trošku povyrostou.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.121 (?), 23.7.2017 8:28

Stříkáte někdy proti kadeřavosti? Já se svojemi semenáčky bělomasých broskví mám zkušenost že kadeřavostí trpí minimálně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 173.132 (?), 23.7.2017 8:40

Stříkáme jak proti kadeřavosti tak proti monilióze. Žlutomasky i po postřiku mají na některých listech kadeřavost, bělomasky ne. U nás je největší problém s monilií a apoplexií. Tam se mi zdá, že semenáče broskvoní jsou mnohem odolnější (neřežu je na kotlovitou korunu) než ušlechtilé kupované broskvoně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 182.227 (?), 19.7.2017 21:18

Jak se sází stratifikované pecky na jaře Vám poradí. Velmi dobře však klíčí broskve, když se nasadí celé plody. Spíše než mrazy jsou do jara problém myši.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 17.10 (?), 20.7.2017 7:23

Některé broskve vyžadují delší stratifikaci (chladno a vlhko, ne mráz). Pokud pecky zasadíte nyní, asi vám tak 30 procent na jaře vyklíčí. Zbytek až za rok. Pokud je teď dáte ve vlhkém písku do ledničky a vysadíte na podzim, vyklíčí na jaře skoro všechny. Záleží kolik osiva máte k dispozici a jaká je to odrůda. Vylouskání vše urychlí, ale myši mohou jádra sežrat, nehledě na hnilobu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 214.31 (?), 22.7.2017 8:21

Pecky jsem dal začátkem prosince do sklepa, musí být ve vlhkým písku Začátkem března dát pecky po jedné do květináče a umístit je do tepla. V květnu vysadit na místo kde chceme mít strom a začátkem srpna očkovat. Nemá cenu ztrácet čas planými stromky, plody jsou většinou k ničemu a očkování není obtížné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 214.31 (?), 22.7.2017 9:22

Potom je důležité každý rok stříkat proti kadeřavosti a monilióze protože tyto choroby spolehlivě zničí mladé stromky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 149.37 (?), 22.7.2017 9:37

Mnohokrát se tu objevily příspěvky, že stromek vypěstovaný z pecky může mít plody velmi kvalitní, že to je tak 50 na 50, zda budou dobré nebo malé a tvrdé. Takže nevím, raději bych slyšel názor od odborníků, zda vypěstovat stromky z pecek, má-li člověk dostatek prostoru na pokusy, a pak si polovinu kvalitních ponechat, je ztráta času? Nebudou se třeba semenáčky s kvalitními plody v dospělosti chovat lépe než očkovanci? Tu stejnou otázku bych měl i na meruňky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika