Vyplatí se dnes ještě pěstovat brambory?



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?) 
8.4.2010 12:44

V dobré restauraci bych nepovažoval dotaz na odrůdu a původ brambor za deptání personálu. Oni jsou tu pro nás. Podívám-li se na ceny jídel v "běžné" restauraci, od těch lepších se liší často jen málo. 
   Onehdá - bylo to krátce po revoluci - jsem se jako blbý Moravák v jedné pražské restauraci ptal, jakouže odrůdu vína mi nalévají. Dívala se na mě servírka jak na blázna (jako bych deptal personál), pak se šla poradit do kuchyně a po návratu vítězně sdělila: "Bílé".   Potvrdit to může zde diskutující Jiří Janča, seděl tam se mnou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 70.100 (?), 12.4.2010 7:55

Skutečnost z praxe - bez komentáře. XXX ="lepší" restaurace ve středním městě. Místo u stolu večer nutno zamluvit.

Na XXX se vaří hlavně steaky- tak tam šéf kupuje v Makru veliký čistý brambory a vaří je ve slupce, pak je načtvrtí a opéká.Hranolky kupuje normálně mražený ale ty výběrový - taky v Makru. Pokud má naplánovaný obědový hotovky s vařenejma bramborama, tak kupuje už oškrábaný vakuově balený. Ale je to trochu vyjímka, protože nemá kuchaře - vaří sám.
S bramborama je to prý dost komplikovaný, protože nemůžou zůstat uvařený dlouho- to známe. a jde po tom hygiena.
V hospodě YYY se vaří dost brambor přílohovejch, tam si je škrábou na škrabce a ze zbylých vařených vytvářejí domácí krokety, který zamražujou.
Jinak prý největším trendem jsou domácí hranolky a ručně psaný účty, ale to chce mít na to dost lidí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
adri - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (263) - 240.131 (?), 8.4.2010 19:33

zdravim Vas, dost ma tu mrzia reakcie typu "ak si vobec kladies otazku, ci sa to oplati, si naprd zahradkar a padaj si kupit ten blevajz z obchodu". Predpokladam skor, ze autora otazky zaujimalo najma realne naklady na jeho pozadovanu plochu cca 200-300m2. T.j. sadba+hnojeni+nastroje atd., nakolko kedze takto nikdy nepestoval, nema predstavu, ci ho 1kg takto vypestovanych zemiakov (po nezapocitani ceny prace a pod.) nevyjde na 10-nasobok ceny v obchode.

A vy tu riesite, ze vypestovane doma je mnamka, ze nema riesit cenu, ze zahradka je pohyb a pod. To predsa vie kazdy. Mne to pripada, ako ked na istej slovenskej stranke ohladom staznosti na nevybavenie reklamacii tovaru a sluzieb zakaznik napise, ze si v hypermarkete kupil bicykel a nevybavili reklamaciu tak ako mali, tak ludia v naslednej diskusii riesia fakt, ako vobec niekoho moze napadnut kupit si bicykel v hypermarkete, miesto toho, aby riesili, ze tento obchod nevybavil reklamaciu tak ako mal.
Takze, neslo by reagovat k veci? Ak sa niekto pyta, ci sa oplati pestovanie zemiakov, zaujima ho, kolko penazi to stoji a nie ze chutia lepsie ako z obchodu, ze si precvicite telo a pod.

Tieto moje slova samozrejme nic nemenia na tom, ze pestujem zeleninu x-nasobne drahsiu ako v obchode, ale zato fantastickej chuti. Len som chcela vratit debatu spat k teme.

adri

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 8.4.2010 20:57

V jistém smyslu mate pravdu ale tazatel pak musí říci nám předem kolik si počítá na hodinu, tedy jakou mzdu. Když nic (ani daně a soc. pjištění), tak se mu brambory musí vyplatit pěstovat.

Omluva, vidím, že si nepočítá nic, tak to je tednoduší, vyplatí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 63.251 (?), 6.2.2012 18:25

Tazatele chápu. Mám políčko a s radostí pěstuji zeleninu a jahody. Ovšem čas a síly jsou omezené. Brambory nebo mrkev? Jahody nebo cibuli? Markéta

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 174.218 (?), 6.2.2012 22:04

Pěstování zeleniny na zahradě přece není o tom, zda se to vypaltí, nebo ne, ale o tom, že to člověka baví a má rodost z výpětků

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 79.191 (?), 6.2.2012 23:48

Včera jsem škrábal brambory zakoupené v marketu. Ani jedna nebyla zdravá. Byly napadeny černou plísní do hloubky. Na chuť hnus. V minulých letech jsem brambory nakupoval k uskladnění na Vysočině. Bohužel pro letošní sezonu jsem se nemohl zásobit. Vypěstovat si vlastní voňavou zeleninu, ovoce, brambory nemá chybu, ale ne vždy je dost sil a možnosti tak učinit. Vlastní výpěstky potěší. Nějak nechápu novodobé zástavby zasazené často v "okrajovém prostředí" s dokonalými trávníky s naprosto omezenou druhovou pestrostí bez znatelné touhy vypěstovat cokoliv, natož něčeho k zakousnutí. Takové bydlení nazírám jako zelené vězení. Zahradu mám jako hobby, ne k tomu, abych se jenom pachtil týden co týden údržbou trávníku. Vytvářím si mikroprostředí, které je pro mě kvetoucí loukou, neprostupnou džunglí, rajskou zahradou, zeleným chrámem. Místem k zajímavé činnosti i odpočinku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 148.21 (?), 7.2.2012 0:45

Suhlasim s vami, tieto sterilne okrasne zahrady, ktore vidim napr. v casopise zahradkar sa mi absolutne nepacia. Udivuje ma ked vidim ako niekto moze vysadit okrasnu slivku (kôli kvetu), moja logika mi hovori ze preco si nevysadit, obycajnu slivku, ktora kvitne tak ci tak. Podobne Pavinic... radsej si vysadim normalny vinic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 77.121 (?), 28.2.2012 10:42

Finančně se to nevyplatí, ale to není tak důležité jako skutečnost, že si vypěstujeme brambory bez chemikálií včetně chemických přísad při čištění. A to nejlepší je u osvěčené satby ta chuť a dobrý pocit, že jsou to n a š e brambory. Čerstvě průběžně vykopané, na loupačku s dobrým (nejlíp domácím) máslíčkem a s podmáslím, mňam, to je pohoda. A zdravější než dneska cokoliv z regálu. Proto: Chlapci a děvčata, pěstujte koťata - a brambory.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 166.3 (?), 28.2.2012 13:43

já osobně na brambory nemám volné místo, ale ze zvědavosti a touhy mít pár vlastních brambor jen tak na loupačku letos zkusím pěstování v kýblu

tak 4 kýble, už mám poštou na cestě sadbové brambory

známý mi to loni ukázal, nevidět to na vlastní oči tak nevěřím... začíná se pěstovat s minimem zeminy a ta se pak průběžně dodává, až je kýbl plný

viděl jsem pak ten kýbl vysypaný, doslova brambora na bramboře! yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika