Krájená sadba brambor



host - 112.7 (?)
4.2.2014 4:59

Dobrý den, při nedostatku sadby větší brambory lze krájet tak, aby na každé polovině byly klíčky.Je nutno potom několik dnů nechat oschnout - povrch řezu trochu zbělá. Pokud se hned zasází " mokré"  brambory bez zavadnutí řezné plochy tak v zemi shnijí.          Luboš Z.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 1.2.2014 14:33

JJ ten zmatek v novém a starém značení mi připomíná, že jeden prodejce sadby u silnice měl i brambory F1. surprise

Dodnes váhám, jestli jsem neudělal chybu, když je měl tak levné wink.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 64.250 (?), 1.2.2014 18:22

Měl jsem koupenou sadbu, brambory větší velikosti, tak jsem půlil tak, aby klíčky byly na obou půlkách. Před sázením řezné plochy řádně ošetřit práškem z dřevěného uhlí a nechat oschnout. Úroda byla u půlených stejná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 175.130 (?), 1.2.2014 20:03

Dobrý večer. Já osobně nekrájím brambory. Sázím 25.5. a sklízím mezi 10 až 15 zářím to už u nás mzrzne. Je jasné, že některé hlízy jsou větší a mnoho je jich drobných. Velké brambory jsou do kuchyně a malé - velikosti vlaškého ořehu se uskladní a používám je jako sadbové. Porvnával jsem výnosy mezi sadbou velkých brambor, půlených a malých brambor o průměru 3 cm v průběhu několika roků.  Sklizně nevykazovaly rozkolísnost.  

 Loni jsem vyčlenil řádek a do něj jsem doslova nasel ty nejmenší brambůrky vzdálené od sebe 10 až 15 cm. Mohu říct, že jsem se nemohl dočkat září. Čekal jsem že to nepůjde, ale šlo to. Nové hlízy se "rozlezly" do úbočí řádků kde byla pravidelně přihrnovaná kosená a několik dnů zavadlá tráva. Sklizeň byla podle mého soudu v normě. Sadbu mám již několik roků vlastní . Brambory pěstuji v trávě, nemám plevele, plíseň a loni jsem "sklidil " 104 mendelinky na 150 kg brambor. Co z toho plyne? Nekrájím brambory, velké se sní a malé se sází.    Zdeněk      


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 35.211 (?), 3.2.2014 22:38

Děkuji za názory. Když jsem toto vlákno zakládala, šlo mi nejen o cenu brambor, ale i o to, že sadby bude možná málo a bude se špatně shánět a tehdy je moná krájení dobrým řešením. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 112.7 (?), 4.2.2014 4:59

Dobrý den, při nedostatku sadby větší brambory lze krájet tak, aby na každé polovině byly klíčky.Je nutno potom několik dnů nechat oschnout - povrch řezu trochu zbělá. Pokud se hned zasází " mokré"  brambory bez zavadnutí řezné plochy tak v zemi shnijí.          Luboš Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6492) - 14.199 (?), 4.2.2014 6:24

Jenže, jak už tu bylo naznačeno, sadbu  (kupovanou) budete krájet obtížně, protože je to sadba a ta má normované rozměry, tedy malé. Krájet se dají větší brambory a ty jako sadbu zas nekoupíte, leda máte vlastní. Sázet, resp. krájet na sadbu kupované konzumní brambory neznámého původu se silně nedoporučuje kvůli možnému zamoření karanténními chorobami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 64.250 (?), 4.2.2014 11:21

Tu sadbu kterou jsem koupil byla podle štítku z Pacova a byla tak velká, že i kuchařka by měla radost. Ale chtěl jsem tu odrůdu Dali, tak mi nic jiného nezbývalo než koupit. Do té doby jsem nikdy sadbu nekrájel! Kdyby měla norm. rozměry, nemusel jsem nic krájet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 0.146 (?), 4.2.2014 11:29

a se sazečem jste neměl problém

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 64.250 (?), 5.2.2014 9:04

Zatím mám zahrádku pro svou potřebu, sázím ručně!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 21.2.2014 23:56

Tak jsem dneska nakoupil sadbu tří odrůd. Letos cena stoupla na 16,50Kč/kg. Brambory jsou drobné, krájet je určitě nebudu. V hobby-marketech zůstala cena stejná jako loni tak kolem 28,-Kč/kg.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika