Jak zvýšit výnosy brambor



host - 29.11 (?)
28.5.2016 6:10

Brambory pěstuji na Tišnovsku, asi 5 řádků po 15m. Vloni jsem díky pozdní výsadbě, suchu a zaplevelení nevypěstoval skoro ani to co jsem vysadil. Letos je o se suchem podobné, včera spadlo jen pár kapek. Jsem schopen zalít z konve, vodu zatím mám. Stačí nalít vodu mezi řádky bez kropáče, nebo musím musím zalévat nahoru na hrobky - asi bych splavil pracně nahrnutou zeminu? Děkuji

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
sneck - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (142) - 195.173 (?), 6.9.2013 11:59

jedna vec jeste mame v rodine 2.policka, kde byly vysazeny stejne brambory, na jednom je vylozene spatna puda byly velmi drobne, rikali jsme si je to odrudou, ale za 7.dni se vyoravalo na druhem policku, kde je velmi kvalitni puda, jemna a brambory velke, minimim malych proste neporovnatelny rozdil..taky si myslim, ze vyhazovat za sadbu 16.kc/kg je asi zbytecne, zalezi na podminkach..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
brousek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 175.210 (?), 30.9.2013 7:45

Kdy sklízíte úrodu z takovýchto „sadbových“brambor. Mám na mysli za jak dlouho po výsadbě.

brousek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 208.16 (?), 24.11.2013 16:24

O tom jestli kupovat certifikovanou sadbu je vyhazování peněz může mluvit jen ten, který tomu nerozumí.Před 50 roky nebyli brambory tak přešlechtěny, aby nebyly nachylné na virózy a tak se sázely stále dokola.Dnešní sadbu musíte obměňovat po 2 až 3 letech a třeba impalu každý rok, protože ani při množení sadby nejde ve virózním roce vypěstovat z elity sadbu/ má viroz nad 10%.Tyto virózy snižují výnos o 30 až 40 % a tím, že si na sadbu vybíráte drobné brambory infikované virózou degenerujete svou sadbu ještě více, proto je lepší sázet své větší brambory.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.41 (?), 22.12.2015 22:24

Mé zkušenosti z pěstováním brambor. 

Brambory pěstuji ekologickým způsobem, nepoužívám žádná umělá hnojiva a ani chemické prostředky, půdu hnojím pouze kompostem (zetlelá tráva a listí). Základ úspěchu spočívá ve výběru sadby, sadbu si vybírám sám ze svých pěstovaných brambor, výběr sadby spočívá v tom, že ji vybírám z nejlepších trsů, při vybírání brambor si je zároveň třídím na brambory ke konzumaci, na brambory na sadbu (pouze z nejlepších trsů) a na brambory malé, které lze udělat např. jako americké brambory. Pěstuji více odrůd (brambory vhodné na salát - rohlíčky, brambory vhodné na běžné použití (B) a na brambory vhodné na kaši). Pěstuji cca 7 odrůd brambor včetně fialových (jsou méně úrodné a jsou vhodné na kaši - fialová). Za dobu kdy jsem tímto způsobem začínal pěstovat brambory jsem mohl snížit pěstební plochu o 1/3 a vybraných brambor mám zhruba stejně jako při větší pěstební ploše (záleží na počasí v tom daném roce).

Závěrem chci říci:

a/ vhodným výběrem sadby z nejlepších vybíraných trsů nepotřebuji chemickou ochranu, sadba se postupně stává vysoce odolná proti plísni bramborové.

b/ mandelinku bramborová - sbírám včas brouky než nakladou vajíčka, občas se stane, že některého přehlídnu, pak musím zbírat larvy, ale těch je již podstatně méně, když včas pochytám brouky.

c/ pěstuji velmi ranné a ranné odrůdy brambor.

d/ všechny mnou pěstované odrůdy brambor jsou velmi chutné a pěstované ekologickým způsobem.

e/ odměna pro mne - moje zdraví, čistá příroda v okolí bez jakékoliv chemie, široká rozmanitost drobných živočichů a rostlin.

Tímto způsobem lze pěstovat brambory v menším měřítku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 147.46 (?), 23.12.2015 15:04

Kolik těch brambor máte plošně, jakým způsobem je dobýváte ze země a jakým způsobem vybíráte nejlepší trsy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.41 (?), 13.4.2016 23:27

Brambory pěstuji zhruha na 70-80 m2, brambor je tolik, že stačí pro 3-4 dospělé osoby na celé období do další sklizně a to i po odečtení části sklizně, která se použivá jako sadba na další období. Brambory dobývám tradičním způsebem motykou. Při dobývaní si zároveň brambory třídím do 4 velikostí - a/ brambory velké+ střední určené ke konzumaci, b/ brambory menší vhodné též ke konzumaci (např. úprava jako americké brambory),  c/ brambory sadbové (výběr z trsů kde se pod trsem vyskytuje 12 a více hlíz a jsou pod trsem brambory velikosti sadbových (vybírám 2-5 sadbových brambor), d/ brambory malé - pro zvířectvo. Je potřeba říci, že si pěstuji více svých odrůd brambor, brambory bohužel musím ve značné části pěstovat po bramborách (nedostatek pěstební plochy). Od r. 1970 nebyla použita při obdělávání této půdy žádná umělá hnojiva a ani žádné chemické prostředky na ošetření rostlin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 29.11 (?), 28.5.2016 6:10

Brambory pěstuji na Tišnovsku, asi 5 řádků po 15m. Vloni jsem díky pozdní výsadbě, suchu a zaplevelení nevypěstoval skoro ani to co jsem vysadil. Letos je o se suchem podobné, včera spadlo jen pár kapek. Jsem schopen zalít z konve, vodu zatím mám. Stačí nalít vodu mezi řádky bez kropáče, nebo musím musím zalévat nahoru na hrobky - asi bych splavil pracně nahrnutou zeminu? Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 147.46 (?), 28.5.2016 7:12

Nevím, proč byl tento příspěk byl zařazen do roku 2008. Zkuste podle něj.

Jak zvýšit výnosy brambor
host - xxx.xxx.147.46 (?)
6.10.2015 2:48
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Předkládám vám způsb pěstování brambor, který je podložen výkladem bramborářského výzkumáku. Myslím si, že je to způsob vhodný pro zahrádkáře a že by bylo ho vhodné vyzkoušet v našich podmínkách. Vysvětlení, proč používat certifikovanou sadbu a jak zvýšit výnos, naleznete zde.

Naleznete to na sránkách VÚB Havlíčkův.Brod, v sekci poradna na straně 2. Je tam i adresa příslušného videa, které mimo jiné iniciovalo dotaz na výzkumák. Ať se daří!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika