Daju sa este teraz sadit zemiaky?



host - 74.9 (?)
2.7.2014 16:14

záleží na místě, kde bydlíte. Pokud chladnější, údolí, může se stát že během září přimrznou a úroda bude drobnější. Ale není důvod, aby něco nenarostlo

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
   
host - 74.9 (?), 2.7.2014 16:14

záleží na místě, kde bydlíte. Pokud chladnější, údolí, může se stát že během září přimrznou a úroda bude drobnější. Ale není důvod, aby něco nenarostlo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 3.7.2014 14:35

Dědouškové vyprávěli, že se kdysi brambory kopaly někdy na podzim, jakož si to někdy spojujeme s podzimním pálením suché bramborové natě... vyprávěli, že se občas stávalo, že popadával sníh.S novějšími odrůdami, které mají kratší vegetační dobu se brambory u nás dolují v první dekádě srpna.

Obecné pravidlo praví, že bramborová rostlina potřebuje ke svému plnému vývinu, a slehnutí natě+/-100 dní v zemi.Kdyby se sázelo dnes, začátkem července, podle toho pravidla by se brambory vykopávaly začátkem řijna.Těsně před tím, a v tu dobu by menší mrazy nevadily.Pokud máte bramborovou sadbu, na jaře dobře vyhnojený pozemek neváhal bych.Jakože se asi o to sám možná pokusím.Dnes jsem vykopal první várku ranných brambor, a na jaře jsem hnojil kravským hnojem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 7.8.2014 9:41

Brambory jsou vykopány, sklizeny,a to i ty pozdní.Kdo neví, jak vypadá sklizené pole, vidí na obrázku.Letošní bramborová sezona se povedla.Brambory velikostně velké,a je jich moc.

Podařilo se mi sehnat sadbu starých brambor, kterou jsem zasadil na místo, kde byly ranné brambory.V meziřádcích je vidět uleželý hnůj,protože na jaře,při sadbě brambor se hnojem nešetřilo.Počasí to je loterie... sázenka je v osudí.Druhá sadba už roste, a bude záležet na podmínkách, zda se povede.





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 32.113 (?), 7.8.2014 12:08

Ano, v meziřádcích je vidět uleželý hnůj, nebot se nejedna o zadnou cernozem. Podle mne je lepsi davat hnuj na podzim. Dlouhodobe a systematicky rucne obdelavane zahony, to je jina kava. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 7.8.2014 12:56

Pokud se Vám hnůj nerozložil, bylo buď moc sucho a nebo je v půdě velký deficit N v poměru k C z dávky hnoje. Doporučil bych zálivku močovinou a přidal bych trochu ledku draselného, jestli jsou brambory po bramborách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 7.8.2014 13:21

Už bych nyní k zasazeným bramborám N v močovině nepřidával... je ho tam až dost.Hnůj se částečně rozložil, ale né všechen.I přesto, že nynější sadba brambor je ihned po bramborách, myslím si, že dobře vyhnojená půda hnojem je v nejlepší kondici.Kdybych čerstvým hnojem hnojil na podzim, přes zimu by se živiny částečně vyplavily.Stačily by pouze pro jarní sadbu, a nyní by živin pro druhou sadbu bylo málo.Sucho nebylo, někdy dolívalo až dost.Jakože přes zimu bylo sucho,jen co se na jaře brambory zasadily poprchávalo, a později dolívalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 32.113 (?), 7.8.2014 14:08

Kdybych čerstvým hnojem hnojil na podzim, přes zimu by se živiny částečně vyplavily. ... Mozna v piscite pude, ale v te Vasi jiste ne. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 7.8.2014 15:06

Dusík v půdě je pohyblivý, navíc v písčité zemině velmi pohyblivý.Záleží ovšem na půdním typu.U čerstvého hnoje má podzimní aplikace jednu pěknou výhodu-hnůj vám krásně přes zimu uzraje, přebytek N odplaví, takže na jaře, pro jarní sadbu brambor, zeleniny máte uleželý hnůj, spíše jeho humusoidní složku v sámmráz.

Při jarní aplikaci čerstvého hnoje pod brambory(v mém případě),bramborová sadba z důvodů dusíkového přebytku příliš rychle roste, brambory jsou vodnaté s kratší skladovací schopností, což by pro podzimní, a krajně zimní spotřebu nemuselo až tak vadit.

Takto jarní hnojení je velmi vhodné pro nynější sadbu "podruhé",uvidím, co mi z této sadby vzejde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 32.113 (?), 7.8.2014 15:51

Zrejme se zase neshodneme, dusik z organickeho hnojiva se podle mne rychle nevyplavuje. Jina kapitola, jak vubec brambory hnojit. Na jare jsem zacal pridavat 'syntetiku', i kdyz na podzim davam hnuj. Ale na tom bychom se uz asi neshodli vubec. J.R. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 7.8.2014 16:14

dusík je v mnoha formách, proč soudíte jen podle ledkové formy? Například rohovina, kasein keratin aj. amidické formy jsou "víceleté".  Dusík se vyplavuje/vydýchá pokud se nemá na co vázat a je v ledkové nebo čpavkové formě..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika