Bataty



host - 56.93 (?)
19.1.2020 0:00

OK zítra provedu :-D Nene píchat jsem do nich nic nechtěl, na to jsem zbabělý :-D Děkuji za reakci.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 6.1.2020 20:08

Dva roky jsem batáty nepěstoval. Letos mně to zase popadlo, tak jsem koupil v Lidlu pěknou hlízu. Hlízy bývají chemicky ošetřené proti klíčení. Mají se proto máčet ve vodě, aby se chemie vyplavila. Jak dlouho a za jakých podmínek nikde psáno kloudně není. Takže. Dva dny jsem hlízu máčel ve vodě, kterou jsem několikrát měnil. Třetí den jsem ji nechal vydýchat na suchu. Pak jeden den ve vodě s trochou octa, poté jeden den ve vodě s trochou sody. Dnes ji mám zase v čisté vodě a zítra ji dám naležato do trošky vody klíčit. Do tepla a na světlo. Když jsem lázně měnil, tak jsem ji ještě podrbal houbičkousmiley.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
driver240 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 56.93 (?), 18.1.2020 16:53

Dobrý den, prosím o radu. Rozhodl jsem se taktéž zkusit si vypěstovat batáty. Nakoupeny 2 druhy v kaufu. 1,5 dne jsem je nechal ponořené ve vodě, teď je chci po vzoru ostatních dát na stojáka a nechat ponořené jen z poloviny. S určitostí však nevím, která polovina je vrcholová.

1) Pomůžete mi prosím s určením?

2) U podlouhlých hlíz se mi zdají jedny konce jaksi nahnilé, mám je nechat nebo odříznout. Kdyby tyto konce přišly nahoru, asi by se zasušily, ale kdyby měly přijít dolů, mám strach, že by způsobily totální hnilobu.

Předem mnohokeré díky :-D




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 18.79 (?), 18.1.2020 20:46

není vůbec důvod do nich něco píchat a máčet je zpoloviny ve vodě a tuto ještě měnit, bohatě stačí je položit do keramzitu do květináče, tento postavit do podmisky a jen doplňovat vodu, kterou vypijou nebo se odpaří. a postavte je na nejteplejší místo v bytě, alespoň než vyklíčí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 56.93 (?), 19.1.2020 0:00

OK zítra provedu :-D Nene píchat jsem do nich nic nechtěl, na to jsem zbabělý :-D Děkuji za reakci.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 19.1.2020 12:49

Ta dvě modrá párátka a jedno červené jsou u vrcholů. Tedy na opačné straně je stopka. Na vrcholu je více oček. V Lidlu jsem koupil odrůdu Covington.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
driver240 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 56.93 (?), 19.1.2020 17:55

Tak jsem to asi trefil dobře :-D Děkuji moc za odpověď, jen pro úplnost... takže "dvě modrá párátka a jedno červené" přijdou tedy NAHORU ano? Protože tím vrcholem (vrch) a stopkou (u jablka též nohoře) jste mě trochu zmátl. Do Lidlu se teprv chystám - Covington jsou oranžovomasé že?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 19.1.2020 20:56
Jo, jo nahoru. Koupil jsem ještě jednu hlízu, a tu mám naležato ve vodě. Tu první jsem nakonec rozpůlil a řeznými plochami visí na párátkách ve vodě. Vrcholová půlka už pouští kořínky. V Lidlu mají odrůdu s oranžovou dužninou z USA Covington. Ptal jsem se na to. Ještě mně napadlo, že jsem do vody dal trochu práškového simulátoru. Asi lžičku na sklenici vody, do první vody, pak při obměně vody už ne.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 56.93 (?), 19.1.2020 21:40

Tak jsem dnes 1 fešáka vytáhl z vody a začal mu nahnívat spodek, tak jsem ho okrojil... a hle, je oranžový uvnitř (na fotce při umělém světle to není moc poznat). I kvůli toho jsem se rozhodl ho nakonec fouknout do perlitu, ať aspoň trochu luftuje. Druhý bratříček též nevypadal úplně fresh, tak skončil stejně v perlitu i s jedním kulovým batátem (myslím, že po týdnu je vidět již kořínek). A druhého kulového jsem nechal klasicky ve vodě. Stimulátor zkusím dodat s vodou v druhém kole. Můj podlouhlý batát tvarem spíše vypadá na odrůdu "garnet" ikdyž tvary jsou určitě variabilní.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
driver240 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 56.93 (?), 19.1.2020 21:42

... dodatkové foto




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Qesham - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 103.30 (?), 22.1.2020 11:45

Když si hlízu prohlédnete dají se najít zbytky vlasových kořínků a podle jejich směru určit kde je vrch a kde spodek. Pro vyklíčení je běžně nechávám stát na radiátoru, snesou docela vysoké teploty. Aby se mi voda nekazila, požíván stříbrno desetikorunu. Jí to neblíži ve vodě a fakt to pomáhá. Pokud se týká problémů s chemickým ošetřením tak u jednoho Covingtonu to proběhlo následovně - první rok jsem zasadil řízky. Za celý rok vyrostly asi o 10 cm, na podzim jsem je dal do květináče a z nich na jaře odebral opětt řízky, ty vytvořily do podzimu pár nevelkých hlízek, ze kterých posléze další rok už rostly rostliny normálně. Naštěstí mám dost odrůd z různých zdrojů, které rostou normálně a s tím Covingtonem jsem si jen tak hrál - Prostě jsem si řekl - to by bylo abych se tím neprobabral. jinak Covington má jednou nepříjemnou vlastnost - trpí při pěstování při nedostatku UV záření intumescencí - vypadají jakoo poprášené pískovým cukrem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika