Bataty



host - 103.236 (?)
16.4.2018 6:50

hlízy ze supermarketu jsou ošetřené aby neklíčily - ostatně jko vše...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Qesham - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 134.22 (?), 12.4.2018 9:28

Je možné, že jsou ošetřené, ale i hlízy, které ošetřené nejsou raší někdy s problémy. Podle mých záznamů jsem dal hlízy do vody 19.1.2018, první začala rašit odrůda Murasaki a sice 6.2. Další odrůda - neznámé jméno - má listy podobné javoru, původen z Chorvatska, začala rašit 20.3. až poté co jsem ji postavil na radiátor. Odrůda Covington sice pustila kořínky, ale kromě jedné hlízy dodnes žádné výhonky nevyrašily a hlízy jsem minulý týden vyhodil. Jsou to všechno hlízy několikáté generace pěstované bez chemie. Ze tří hlíz Murasakii jsem zatím vypěstoval cca 190 sazenic a dnes budu odebírat odhadem dalších 30. A do zmrzlých je ještě daleko.  Už ani nedělám takové triky jako dělení dlouhých sazenic a pod. už teď toho je z těch tří hlíz víc než kolik potřebuji, jde už jen o pokus, kolik toho zvládnou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 100.198 (?), 15.4.2018 21:44

Děkuji, zkusím ještě počkat. Mám slíbenou fotku z nějakého zahradnictví z Rakouska, kde prodávají sazenice batátů. Dám ji sem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 100.198 (?), 1.5.2018 21:15

Tak, tady je ta slíbená fotografie sazenice batátů ze zahradnictví Praskac v Rakousku. Asi by se z ní dalo udělat někoik dalřích řízků. Pěkný večer.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Qesham - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 134.22 (?), 2.5.2018 6:37

Úplně klidně, do zmrzlých to zakoření a poroste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 228.74 (?), 16.4.2018 3:57
Hlíza ze supermarketu mi vyrašila až po cca 10 týdnech napůl ve vodě. Naštěstí to není potřeba podstupovat každoročně, v září prostě vyrýpnu pár rostlin ze zahrady do květináče v obýváku, tam fungují jako nenáročná pokojovka a na jaře se nařízkují. Takhle v dubnu už spíš doporučuji koupit sazenice. Btw, plevel řeší černá textilie. Zároveň je záhon prohřátý a batáty nepouštějí kořeny po celé ploše, což by mělo mít za následek větší hlízy (t.j. míň těch mrňavých).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 103.236 (?), 16.4.2018 6:50

hlízy ze supermarketu jsou ošetřené aby neklíčily - ostatně jko vše...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 36.14 (?), 24.4.2018 9:43

Zdravím, batáty koupené v Lidlu/Kauflandu jsem dávala naklíčit začátkem února. Některé začaly rašit po 3 týdnech, některé až nedávno. Většina klíčků přestala růst, tak jsem je odtrhla a dala vedle do květináče do substrátu a tam se zas probudily k životu. Sazenic by tedy bylo dost, problém je, že se na listech i stonkách dělají takové "krystalky" - viz přiložené foto, co to je a co s tím?

Děkuju za rady


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Qesham - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 134.22 (?), 24.4.2018 21:25

Je to intumescence, postihuje to některé kultivary batátů, někdy také převislé pelargonie. Dosud se nezjistilo přesně čím je to způsobeno, ale soudí se, že je to nedostatkem UV záření v kombinaci s vyšší vzdušnou vlhkostí. Z mých zkušeností - stačí rostliny - pokud nemrzne a svítí slunce - dát třeba na parapet na hodinku a ty "krystalky" (jsou to ve skutečnosti změněné buňky) zmizí. A občas to zopakovat. Postihuje to i papriky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Stachys - (22) - 56.166 (?), 26.4.2018 17:29

Ďakujem za vysvetlenie, tiež sa mi to robilo na výhonkoch, bála som sa, že nejaký "zver". A naozaj, spomínam, že v minulosti som to už videla aj na paprikách.

Otázočka, kt. som si už zodpovedala:

Čo robíte z hľuzami, z ktorých ste brali výhonky na zakorenenie? Ja už z "výrobou sadeníc" končím, mám ich dosť a nedalo mi tie hľuzy vyhodiť. Vyzerajú prudko jedlo. Mala som 4 veľké. Medzitým som zistila:

1. nie sú jedovaté, ani po vystavení na slnku a klíčení, v podstate je jedlá celá rastlina, trochu je pochybnosť s kyanidom v surovom stave, ale to bolo zodpovedané v skoršej diskusii. Okrem toho sa ich chystám piecť.

2. videla som videjko, kde mladá thajčanka ukazovala ako množiť sadenice, a po odrezaní vrchnej časti s klíčkami, hľuzy hádzala do hrnca. Predpokladám, že sa ich chystala variť.

Takže dnes máme večeru. btw páči sa mi tento spôsob pestovania. Už len nech vyrastú aj v našich podmienkach.  To prajem sebe aj ostatným pokusníkom.

A.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Qesham - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 134.22 (?), 2.5.2018 13:18

Zkusil jsem kolik sazenic se dá vypěstovat ze 3 hlíz batátu odrůdy Murasaki. Hlízy byly umístěny 19.1. do vody při pokojové teplotě a 6. 2. byly odstřiženy první řízky. Poté jsem každých cca 10 – 14 dní odstřihoval další. Řízky jsem sázel přímo do zeminy, zpočátku jsem hodně zaléval až přeléval, po zakořenění jsem zálivku omezil,  Delší sazenice jsem použil opět na řízky. Dnes jsem se rozhodl pokus zastavit i když do výsadby zbývá cca 14 dní, sazenic mám tolik, že už před měsícem jsem je přestal dělit. Momentálně je jich mám 350 a to už jsem část poskytl jiným pěstitelům. Manželce se uleví – přestanu obsazovat okna, a sazenice se dožijí výsadby ve skleníku – tedy ty co půjdou na pole. Většina bohužel skončí na kompostu. Pro vypěstování dostatečného množství sadby stačí jedna hlíza. Otázka ovšem je – vyklíčí? A tak stejně budu muset začínat s několika hlízami, ale nebudu je nutit k heroickým výkonům. U jiného druhu batátu jsem nebyl tak úspěšný – hlízy od 19.1. začaly rašit až 20.3. a teprve poté co jsem sklenice postavil na topení, i tak je z nich dostatek sazenic.

Sadba Murasaki
Sadba Murasaki
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika