Stavba pergoly



host - 196.190 (?)
10.3.2012 19:34

Když jsem stavěl svou pergolu, tak jsem neřešil jestli patky udělám z nerezu (vysocelegovaná - nemagnetická ocel) nebo z patek jen povrchově upravených (většinou jen žárový zinek)  a nebo jen ze staré trubky a slilnější pásoviny, které jsou jen k sobě svařeny. Důvod? Patka vydrží - dřevo zebere dřevomorka apod. prevíti. Samozdřejmě teď je výběr chem. ochran. dřeva větší, ale pokud je dřevo na dešti, slunci,vlhku atd. tak stajně nevydrží víc jak 20let. Mám pergolu (stavba bez střechy - střecha = altán) z tvrdého dřeva - habr a po 5 letech jsem na dřevě mohl pěstovat houby. Zkoušel jsem vše - chem. ochrana - a nakonec jsem dal střechu - lanit trapéz. To pomohlo. Pokud řešíte výběr patky - tak podle mého vyřešte první drěvo a jeho ochranu. Jakákoliv kovová patka ho u PERGOLY přežije.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
p.skrasek - (3) - 77.65 (?), 9.7.2012 7:33

Přidávám i podrobnější návod k použití rektifikace.

Návod pro použití Rektifikačního šroubu
Návod pro použití Rektifikačního šroubu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 132.123 (?), 10.3.2012 16:42

Nerezové vruty se občas dají za pár šupů sehnat v krámech, kde by to člověk nečekal (např. diskontní obchod s potravinami). Zinkované ale poslouží stejně dobře. Po jedné až dvou sezónách trochu zmatní a přestanou svítit ze dřeva. Zinkované kovové kování jsem zamaskoval matnou základovou barvou odstín "vejtřaska". Na tmavohnědé lazuře ho ze dvou metrů uvidí jen notorický rejpal, a kvůli němu jsem to nestavěl cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 196.190 (?), 10.3.2012 19:34

Když jsem stavěl svou pergolu, tak jsem neřešil jestli patky udělám z nerezu (vysocelegovaná - nemagnetická ocel) nebo z patek jen povrchově upravených (většinou jen žárový zinek)  a nebo jen ze staré trubky a slilnější pásoviny, které jsou jen k sobě svařeny. Důvod? Patka vydrží - dřevo zebere dřevomorka apod. prevíti. Samozdřejmě teď je výběr chem. ochran. dřeva větší, ale pokud je dřevo na dešti, slunci,vlhku atd. tak stajně nevydrží víc jak 20let. Mám pergolu (stavba bez střechy - střecha = altán) z tvrdého dřeva - habr a po 5 letech jsem na dřevě mohl pěstovat houby. Zkoušel jsem vše - chem. ochrana - a nakonec jsem dal střechu - lanit trapéz. To pomohlo. Pokud řešíte výběr patky - tak podle mého vyřešte první drěvo a jeho ochranu. Jakákoliv kovová patka ho u PERGOLY přežije.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 132.123 (?), 11.3.2012 0:08

Zrovna habr se na pergolu moc nehodí, lepší by byl obyčejný smrk nebo borovice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 164.4 (?), 11.3.2012 10:32

na pergolu je jedno jaké dřevo, samo,že s větším obsahem pryskyřice je lepší-modřín, borovice,tvrdé do mokra-habr, buk,...hodně záleží na imregnaci, ale spíše než dřevo, bych řešil zda stavět pergolu nebo altán a to v našich zeměpisných šířkách a počtu srážek... záleží, komu se co líbí, ale není nad to si posedět i v dešti pěkně pod střechou s čoudícím krbem nebo uďákem a ukuchtit něco dobrého s nějakou lahvinkou a přáteli... někdo dává přednost pergole a sluníčku, když není hezky, sedí doma... altánům zdarlaugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 132.123 (?), 11.3.2012 10:59

Souhlasím, já bych pergolu už také podruhé nestavěl. Bohužel ji dodatečně kvůli relativně subtilní konstrukci zastřešit nemůžu ničím jiným než vlnitým polykarbonátem nebo térpapírovým šindelem, což mi obojí připadá eklhaft.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 245.207 (?), 11.3.2012 11:00

Hrab a buk su celkom nevhodne dreviny do exterieru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 164.4 (?), 11.3.2012 11:23

nevím odkud čerpete, ale habr a buk jsou houževnaté dřeviny a ve vodě vydržely i stovky let

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 245.207 (?), 11.3.2012 11:32

To si, pravdepodobne, pletiete s dubom a agatom, tie su vhodne do exterieru a aj do vody (napr. agatove plavajuce vodne mlyny na Dunaji). Buk je dobre konstrukcne drevo do interieru a hrab je zas vyborny na nasady nastrojov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 19.98 (?), 11.3.2012 13:05

164.4 to se skutečně pletete. Až tisíce let vydrží ve vodě dub, akát vydrží déle nežli dub zase na vzduchu. Ta trvanlivost dubu nebo akátu ve vodě je totiž podmíněna dokonalou nepřístupností vzduchu. Habr a buk jsou k tomuto účelu naprosto nevhodné, nepoměrně lepší službu Vám udělá při konstrukčních pracech tohoto typu smrk a modřín. A až pak je na řadě otázka jakékoliv impregnace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika