Identifikace dřevin a jejich možné přesazení



host - 134.119 (?) 
21.2.2016 22:05, zobrazeno: 5185x

Dobrý den,

bylo mi nabídnuto si odvézt na zahradu dřeviny různého typu, velikosti i stáří. Vzhledem k tomu, že jsem úplný laik, tak jsem ani nebyl schopen tyto dřeviny správně identifikovat (vím, že jsou tam tůje, ale asi nejenom ony). Ty největší mají cca 3m na výšku. Kmen nemají pouze jeden (přikládám fotky).

Prosím zkušené pěstitele o identifikaci dřevin na fotkách + názor na jejich možnost přesazení a informace, jak a kdy toto přesazení zrealizovat smiley.

Předem děkuji.

Fotka k dotazu na identifikaci dřevin
Fotka k dotazu na identifikaci dřevin
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 229.109 (?), 21.2.2016 22:34

Velká práce s nejistým výsledkem.

Naprostá většina "tújí" na fotce se mi zdá, jako různé odrůdy sypřišků, především cypřišku Lawsonova (např. Glauca, Elwoodii apod.), konifera na první fotce vlevo se mi jeví jako cypřišovec (Cyupressocyparis leylandii).

Pokud se do přesazování (ale jak jsem již řekl, s nejistým výsledkem) přece jen chcete pustit, udělejte to co nejdříve, s co největším kořenovým balem (průměr balu asi okolo 1 m, výška balu cca 0,5 m). Předem "túje" asi tak o polovičku (i více) zelené hmoty zmenšete (tedy: dost radikálně je ostříhejte), abyste zmenšili vypařovací pochu a aby je přesazením omezený kořenový systém stačil zásobovat vláhou a živinami...

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.22 (?), 21.2.2016 23:31

Takhle staré a velké bych je nepřesazovala, to abyste měl pomalu traktor... Takovéhle s celým balem nevykopete a i když je ořežete (což moc hezké nebude), stejně většinou proschnou, protože jim tolik vlásečnicových kořínků nezůstane. A jestli bude léto jako loni - no... Bude to výhodné jen pro stávajícího majitele, u nás v osadě dalo lidem většinou dost práce takhle vzrostlé včetně kořenů zlikvidovat. Malé nově zasazené máte ke třem metrům za pět roků...            Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 22.2.2016 5:42

Ano, dar danajský, práce marná, přijdou mrazy, sucha, parnacheeky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 22.2.2016 8:10

Já bych to vašem místě bral. Snažil bych se to vykopat i s nějakým balem, ale nebyl bych takový maximalista jako Josef, bal o průměru 1 metr by byl dobrý, ale je mi jasné, že s něčím takovým bez jeřábu nepohnu a ani by se mi do nepodařilo vykopat. Takže bych to udělal tak 30 cm od kmínku maximálně: To pak máte jeden stromek vykopaný za čtvť hodiny, když máknete. Pak samozřejmě hodně ořezat.  Výhoda techto stromků proti novým bude v tom, že budou růst rychleji a budou zadarmo!

A nejistý úspěch? Podle mých zkušeností se to nejspíš ujme všecko.

Sám jsem na podzim vykopával a přesazoval pár tůjek a jalovců a krušpánků, které bylo vysazeny před 5 lety, protože za tu dobu poporostly a už byly moc nahusto.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 240.105 (?), 22.2.2016 11:21

Z uvedeného bych nebrala nic, ani zadarmo. Pracnost, složitost převozu, nejistota ujímání. A že by to byly nějaké extra kusy, co stojí za záchranu... vyberte si radši v zahradnictví nějaké, co se vám budou opravdu líbit a pak si užívejte, jak hezky rostou. Špatný pocit z toho, že někdo ty staré pořeže, ten opravdu mít nemusíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 22.2.2016 11:27

Jen žvásty a domněnky. Kolik jste takových přesazovala, že melete nesmysly o nejistotě ujímání?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 66.26 (?), 22.2.2016 11:36

30 cm od kminku (maximalne) velke tuje nevykopete. Par tuji jsem likvidoval (vykopani + sekera + pilka), byly mensi nez na fotkach a byla to dost hrozna prace (a skoncily v likvidacnim stavu). Nedoporucuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 22.2.2016 11:46

Dobrý den

Takovéto dřeviny má cenu přesazovat jen ve dvou případech.

  1. Máte k nim silný citový vztah a potřebujete zachránit právě tyto exemláře.
  2. Máte k nim profesionální zadání a jako profesionál uděláte za peníze zákazníka i nemožné.

Z dotazu tuším, že za posilovnu nepotřebujete ušetřit a že na své zahradě nemáte kompozici, do které by jste potřebovala právě tyto keře. Takže zpracování na palivo a mulčovací štěpku je optimální využití.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 39.6 (?), 22.2.2016 14:00

Děkuji Vám i všem ostatním za názory.

Já ty keře potřebuji, abych "odclonil" sousedy smiley Takže je mi celkem jedno, že se jedná o různé druhy, různých velikostí. Šlo mi spíše o to, že některé z nich jsou již pěkně vzrostlé a takové stojí v zahradnictví poměrně dost peněz. Čekat 5 let, než nově koupené dorostou 3m výšky mi přijde moc dlouhá doba.

Na druhé misce vah stojí fakt, že nejsem odborník na přesazování a mohu je jednoduše zničit (pokud si je neodvezu já, tak někdo jiný a pokud ani nikdo jiný, tak je majitel zlikviduje). Dále je potíž v tom, že je zatím nemám k dispozici, to se může stát třeba až v bubnu, květnu, nebo v létě (kvůli úředním průtahům s pozemky, kde jsou umístěny).

Ještě jednou děkujiyes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika