Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Zkusím přidat své zkušenosti co možná objektivně, snad to někomu pomůže:

Na jaře 2010 jsem chtěl vysadit mezi cestou a domem živý plot a protože kolem vedou veřejné inženýrské sítě a není jistá jeho dlouhodobá perspektiva, snažil jsem se do plotu moc neinvestovat. Zakoupil jsem pokusně pár sazenic brestu á 9kč/ks (tenké proutky) a zbytek jsem dosázel poměrně silnými sazenicemi ptačího zobu a zlatého deště z vlastních zdrojů. Dodnes lituju, že jsem neinvestoval pár korun navíc do brestu - výsledek vidíte na fotce z pozdního jara 2013. Brest dnes udržuji na výšce cca 180cm, ostatní keře jsou sotva poloviční. Shrnu výhody brestu: bezkonkurenčně rychlý růst, po dobrém zakořenění velmi odolný suchu (nevadne, pouze zpomaluje růst), nevymrzne (narozdíl od Ligustrum ovalifolia, které mi loni vymrzly skoro všechny). Nevýhody: asi 3 sazenice v druhém roce během týdne odešly bez zjevných příčin, obával jsem se grafiózy na kterou údajně nemá trpět, ale další rostou bez potíží. Musí se stříhat častěji (2-4x ročně dle situace), jako stromovitá rostlina tlačí více růstové síly do horních výhonů, takže hůře zahušťuje v dolní části (doporučuji hustější výsadbu a v prvním roce vícekrát řezat), mladé výhony jsou hodně ohebné, trochu uhýbají před plotostřihem a celkově netvoří tak neprostupnou bariéru jako Ligustrum. Otázkou je, jak bude plot vypadat třeba za 10 let, hlavně zda nebude ve spodní části průhledný a kolik údržby budou silné stromky vyžadovat.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 10 a číslo 16.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika